Od ideje do akcije: Mladi u Istri dobili priliku i sredstva za vlastite projekte
"Cilj nam je bio omogućiti udrugama da kreiraju sadržaje koji će mladima omogućiti razvoj, uključivanje i kvalitetnije provođenje slobodnog vremena. Nadamo se – i vjerujem – da će financirani projekti uistinu doprinijeti aktivnijem uključivanju mladih u društveni život", rekla je Tea Batel.
Istarska županija podijelila je ukupno 50 tisuća eura udrugama koje će provoditi projekte namijenjene mladima kroz prvi Javni poziv te vrste.
Inicijativa je izazvala izniman interes – na natječaj se javilo preko 30 udruga s ukupno 54 prijavljena projekta, što jasno pokazuje potrebu za većim ulaganjem u sadržaje i aktivnosti za mlade osobe od 15 do 30 godina.
Poziv je usmjeren na jačanje kompetencija mladih umjetnika, razvoj novih umjetničkih radova te poticanje interesa mladih za kulturu i umjetnost, osobito kroz suvremene i inovativne pristupe.
Istarska županija objavila je Javni poziv za financiranje projekata i programa za mlade u 2026. godini, za što je osigurano ukupno 50 tisuća eura.
18:10Prije 132 d12.01.2026
Kako pojašnjava Tea Batel, pročelnica Upravnog odjela za talijansku nacionalnu autohtonu zajednicu, nacionalne manjine i mlade Istarske županije, pravo prijave imale su sve udruge koje djeluju u bilo kojem sektoru – od obrazovanja i zdravstva, do kulture i poljoprivrede – pod uvjetom da je projekt bio isključivo namijenjen mladima.
"Cilj nam je bio omogućiti udrugama da kreiraju sadržaje koji će mladima omogućiti razvoj, uključivanje i kvalitetnije provođenje slobodnog vremena. Nadamo se – i vjerujem – da će financirani projekti uistinu doprinijeti aktivnijem uključivanju mladih u društveni život," istaknula je Batel u gostovanju na Rovinj FM-u.
Javni poziv pokrenut je prvi put ove godine, no već sada se pokazuje potreba za njegovim nastavkom i proširenjem.
"Sigurna sam da će sljedeće godine interes biti još veći. Za razvoj projekata potrebno je i vrijeme da ideje sazriju, da se razrade unutar udruga. Upravo zbog toga zahvaljujemo na velikom odazivu, a nama je cilj da – ovisno o interesu i proračunskim mogućnostima – u budućnosti osiguramo i veći iznos sredstava," naglašava Batel.
Istarska županija već dugi niz godina brine o mladima te provodi brojne aktivnosti usmjerene za tu dobnu skupinu, a od 2020. godine ima i Upravni odjel, u čijoj je nadležnosti, između ostalog, i rad s mladima.
14:39Prije 132 d12.01.2026
Ova inicijativa potvrđuje predanost Istarske županije u osnaživanju mladih, podršci civilnom sektoru i razvoju lokalnih zajednica kroz konkretne projekte i financijske poticaje.
Prvi ovogodišnji toplinski val stigao je u Istru. Pred nama su sunčani i vrlo topli dani s temperaturama do 32 stupnja, a plaže, rive i terase već sada podsjećaju na vrhunac ljeta.
Vozač pod utjecajem alkohola skrivio je u nedjelju navečer prometnu nesreću na parkiralištu Velika Valdibora u Rovinju. U sudaru je nastala materijalna šteta, a vozač je kažnjen s 820 eura te mu je izrečena dvomjesečna zabrana upravljanja vozilima B kategorije.
Sve veću popularnost među mladima imaju i fantasy sports platforme te sportske prognoze, koje se često predstavljaju kao zabava i natjecanje među prijateljima, ali kod dijela adolescenata mogu potaknuti interes za klađenje i rizik povezan s mogućim dobitkom.
Prema podacima Hrvatske udruge za bolesti štitnjače, u Hrvatskoj svake godine oko tri tisuće osoba završi na operaciji štitnjače, dok se kod njih oko 600 dijagnosticira karcinom štitnjače.
Ovog ljeta u Istri će boraviti do 23 tisuće stranih radnika, dok je policija od početka godine u nadzorima već utvrdila 463 prekršaja Zakona o strancima, najviše zbog rada bez dozvola.
Turistička zajednica Istarske županije navodi kako su brojne uskrsne reportaže dodatno pozicionirale Istru kao jednu od najpoželjnijih proljetnih destinacija na talijanskom tržištu.
Šest oporavljenih morskih kornjača krajem svibnja vraća se u svoje prirodno stanište na Verudeli. Emotivna manifestacija Aquariuma Pula okupit će brojne posjetitelje koji će imati priliku svjedočiti povratku glavatih želvi u more nakon mjeseci oporavka.
Organizatori pozivaju građane da sa sobom ponesu dekice, piknik opremu i rekvizite za boravak u prirodi te napominju kako je prometovanje šumom zabranjeno, zbog čega se preporučuje dolazak pješice, biciklom ili električnim vlakićem koji će voziti na relaciji Kloštar – ZEC Kontija svakih 30 minuta.
Iz UGP-a poručuju kako sigurnost radnika mora ostati prioritet, ali smatraju da se zaštita na radu ne smije svoditi isključivo na administrativne obrasce i fiksne satnice.
Posebno zabrinjava činjenica da dio građana potpuno odustaje od aktivnog praćenja vijesti. Razlozi su različiti – od prezasićenosti negativnim sadržajem i nepovjerenja prema medijima, do osjećaja nemoći i umora od konstantnih kriza.
Po dolasku na mjesto događaja utvrđeno je da se radi o 55-godišnjem austrijskom državljaninu koji je prevezen u pulsku bolnicu gdje je konstatirano da je zadobio teške tjelesne ozljede.
Cijena karte za odrasle putnike iznosi četiri eura, dok djeca u dobi od tri do deset godina kartu plaćaju dva eura. Djeca mlađa od tri godine prevoze se besplatno.