Obilježen Nacionalni dan osoba s intelektualnim teškoćama i 20 godina rada Centra za inkluziju
Cilj ove manifestacije bio je podići svijest javnosti o pravima i mogućnostima osoba s intelektualnim teškoćama te naglasiti njihovu ravnopravnu ulogu u zajednici.
Danas, 16. svibnja 2025., u Vodnjanu, u prostoru Infobipa Quantum, održano je ovogodišnje obilježavanje Nacionalnog dana osoba s intelektualnim teškoćama. Događaj su organizirali Udruga osoba s intelektualnim teškoćama Istre i Centar za inkluziju i podršku u zajednici, koji je tom prigodom obilježio i 20 godina svojeg djelovanja.
Cilj ove manifestacije bio je podići svijest javnosti o pravima i mogućnostima osoba s intelektualnim teškoćama te naglasiti njihovu ravnopravnu ulogu u zajednici.
Stanovanje uz podršku je zakonom uređena socijalna usluga u zajednici kojom se jednoj ili više osoba tijekom 24 sata dnevno uz organiziranu stalnu ili povremenu pomoć stručne ili druge osobe, u stanu i izvan stana, osiguravaju osnovne životne potrebe te socijalne, radne, obrazovne i druge potrebe.
14:53Prije 35 d26.05.2025
Događaju su prisustvovali gradonačelnik Grada Pule Filip Zoričić i pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti, mlade i sport Ivana Sokolov.
„Čestitam vam 20 godina predanog rada i vaš dan. Moralna je obveza svakog građanina pomoći drugome. Ne smijemo bježati od ljudi, jer ako bježimo od drugih, zapravo bježimo od sebe. Ono što je posebno kod vas jest da tiho i predano radite svoj posao, oplemenjujući društvo u kojem živimo.
Prije dvije godine dodijelili smo Centru kuću za organizirano stanovanje Danica, što smatram jednim od najvažnijih događaja u svom mandatu jer sam pritom osjetio dodatnu dimenziju ljudske topline. Život u zajednici je izuzetno važan i mi ćemo vam uvijek biti podrška. No, ono što je još važnije jest srce koje poklanjamo jedni drugima“ izjavio je gradonačelnik Filip Zoričić.
Foto: Grad Pula
Čestitke povodom dvadesetogodišnjice rada Centra uputio je i izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske, Ivan Vidiš.
Podsjećamo da je Hrvatski sabor 31. ožujka 2017. jednoglasno proglasio 16. svibnja Nacionalnim danom osoba s intelektualnim teškoćama, kako bi se ovoj skupini osoba s invaliditetom zajamčilo pravo na dostojanstven život u zajednici.
U Hrvatskoj brojne udruge na taj dan naglašavaju važnost osnaživanja položaja osoba s intelektualnim teškoćama – kako na lokalnoj, tako i na nacionalnoj razini.
Život u zajednici ne znači samo fizičku prisutnost, već aktivno uključivanje u svakodnevne aktivnosti, njegovanje odnosa s obitelji, susjedima i prijateljima, kao i međusobno poštovanje, empatiju i uvažavanje – bez sažaljenja ili diskriminacije.
On podrazumijeva primjenu znanja stečenih tijekom života, ali i otvorenost prema novim iskustvima, emocionalnu povezanost i podršku, osobito u donošenju važnih životnih odluka – bilo da se odnose na zdravlje, zapošljavanje ili druge aspekte svakodnevice.
Također, pravo na rad treba biti dostupno svima, uključujući i osobe koje ne mogu raditi na otvorenom tržištu, već u prilagođenim, zaštićenim uvjetima. Ključno je da se sve usluge za osobe s intelektualnim teškoćama temelje na principima života u zajednici, s ciljem očuvanja obiteljske povezanosti i uključivanja u lokalno okruženje.
"Umag je naše čudo na moru jer njegov SDP-ov gradonačelnik Vili Bassanese promiče ne samo turizam kao i sve njegove kolege na Jadranu već i industriju u svom zaleđu gdje je smještena druga najjača kemijska industrija u Hrvatskoj, odmah iza daleko većeg Zagreba"
U ime Grada Rovinja-Rovigno učenicima su čestitali te im se uvodno obratili gradonačelnik Emil Nimčević i njegova zamjenica Gianfranca Šuran koji su ovim putem pohvalili i mentore koji ih svakodnevno prate.
Cilj zakona je bolja zaštita potrošača, no istovremeno uvodi stroža pravila za banke i kreditne institucije, što znači i strože uvjete za sve koji planiraju zaduživanje.
Ovim projektom vrijednosti 4.212.354,39 eura, od kojih bespovratna EU sredstva iznose 3.383.996,60 eura, energetski će se obnoviti zgrada Društvenog centra Karlo Rojc što će rezultirati smanjenjem potrošnje energije, smanjenjem troškova za grijanje te poboljšanjem uvjeta u zgradi za sve korisnike.
Iznajmljivač bi se trebao potpisivati punim imenom i prezimenom, a njegovi osobni podaci i podaci agencije trebali bi se nalaziti na svim promotivnim materijalima, uključujući i društvene mreže i internetsku stranicu putem koje se oglašava.
Sufinanciranje Istarske županije iznosi 61 %, dok preostali dio snose istarski gradovi i općine. Dodatno, Istarska županija osigurala je milijun eura izvornih sredstava za uređenje podrumskih prostorija i završetak radova.
U Hrvatskoj trenutno živi više od 1,23 milijuna umirovljenika, a njih 36.106 već koristi zakonsku mogućnost rada do polovice radnog vremena uz zadržavanje pune mirovine.
„Ono što Specijalna bolnica nudi kroz svoj novi odjel i polikliničku djelatnost jest upravo sveobuhvatan i multidisciplinaran pristup djeci, od najranije dobi do 18. godine. To je dodana vrijednost ovog projekta“, rekla je Hrstić.
Predstavu je organizirala Općina Medulin povodom proslave svog 32. rođendana i možemo slobodno reći da je to bio pravi „poklon“, jer dobra zabava nam je svima potrebna!
Prema podacima Hrvatskog Crvenog križa, trenutačno je aktivno oko 400 spasilaca, iako bi ih, kako navode, trebalo biti barem 600 kako bi se mogla osigurati potpuna sigurnost kupača na svim uređenim lokacijama.
Gosti su stigli u ponedjeljak poslijepodne, a dočekali su ih medulinski umirovljenici uz domaće kolače, piće dobrodošlice i lipu besidu, jednostavno, srdačno i opušteno, kako to kod nas i priliči.