Zoričić obišao stanove za organizirano stanovanje osoba s teškoćama u razvoju
Stanovanje uz podršku je zakonom uređena socijalna usluga u zajednici kojom se jednoj ili više osoba tijekom 24 sata dnevno uz organiziranu stalnu ili povremenu pomoć stručne ili druge osobe, u stanu i izvan stana, osiguravaju osnovne životne potrebe te socijalne, radne, obrazovne i druge potrebe.
Gradonačelnik Filip Zoričić i pročelnica Ivana Sokolov danas su obišli stanove za organizirano stanovanje osoba s intelektualnim teškoćama u pratnji predsjednika Centra za inkluziju i podršku u zajednici Marka Perkova.
Naime, radi se o stanovima na pulskoj Verudi u kojima korisnici Centra za inkluziju i podršku u zajednici žive uz svakodnevnu podršku, u vlastitom susjedstvu, kao dio zajednice.
Cilj ove manifestacije bio je podići svijest javnosti o pravima i mogućnostima osoba s intelektualnim teškoćama te naglasiti njihovu ravnopravnu ulogu u zajednici.
17:55Prije 12 d16.05.2025
„Grad Pula snažno podržava rad udruga koje promiču dostojanstven i samostalan život osoba s intelektualnim teškoćama. Ovo je pravi primjer inkluzije - kada osobe s teškoćama nisu izolirane, već žive među nama, kao naši susjedi i sugrađani. Takav pristup ne samo da im pruža veću samostalnost, nego i mijenja stavove u društvu“, poručio je gradonačelnik Filip Zoričić.
Pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti, mlade i sport Ivana Sokolov istaknula je financijsku i organizacijsku podršku koju Grad Pula kontinuirano pruža programima ovih udruga; od dnevnih aktivnosti i edukacija, do socijalnog uključivanja i boravka u zajednici.
„Jedan od takvih primjera zasigurno je i kuća za organizirano stanovanje „Danica“, koju je Grad Pula dodijelio Centru za inkluziju i podršku u zajednici na korištenje bez naknade na neodređeno vrijeme. Kao grad koji želi biti po mjeri svih građana, jasno pokazujemo da vjerujemo u izvaninstitucionalne modele skrbi odnosno u podršku u zajednici i u svakodnevni život bez prepreka“, kazala je pročelnica Ivana Sokolov.
Foto: Grad Pula
Podsjetimo, Centar za inkluziju i podršku u zajednici je neprofitna i humanitarna udruga osnovana 2005. godine, a od 2006. godine u Istri razvija i provodi inkluzivne socijalne usluge te rehabilitacijske i socijalizacijske aktivnosti, s ciljem unapređenja kvalitete života osoba s intelektualnim teškoćama, zapošljavanja osoba s invaliditetom u redovnim i zaštitnim uvjetima te razvoja i provedbe aktivnosti društvenog poduzetništva, razvoja i provedbe aktivnosti inkluzivnog volontiranja te pružanjem neformalnih programa edukacije za osobe s intelektualnim teškoćama i druge povezane dionike.
Želeći razvijati suvremene inkluzivne socijalne usluge u našoj lokalnoj zajednici, Centar za inkluziju od 2010. godine u Puli, u stanovima koji su u najmu, njihovom vlasništvu ili vlasništvu jedinice lokalne samouprave pruža uslugu organiziranog stanovanja uz podršku.
Stanovanje uz podršku je zakonom uređena socijalna usluga u zajednici kojom se jednoj ili više osoba tijekom 24 sata dnevno uz organiziranu stalnu ili povremenu pomoć stručne ili druge osobe, u stanu i izvan stana, osiguravaju osnovne životne potrebe te socijalne, radne, kulturne, obrazovne, rekreacijske i druge potrebe.
Današnji pristup podršci osobama s intelektualnim teškoćama uključuje pomak u smjeru shvaćanja i pružanja podrške u definiranom opsegu i trajanju, a ne isključivo na temelju nesposobnosti i ograničenja definiranih vještačenjem ili mjerenjem.
Navedeno je nužno radi ostvarivanja prava na život u zajednici osoba s intelektualnim teškoćama pa se tako podrška u organiziranom stanovanju pruža "prema potrebi pojedinca" od povremene kratkotrajne do sveobuhvatne u trajanju od 24 sata dnevno.
Nakon ovog prvog obilaska, Rovinj craft tour održavat će se svakog četvrtka sve do 3. srpnja, a zatim će, nakon pauze, obilasci ponovno biti organizirani svakog četvrtka od 28. kolovoza do 2. listopada.
Grad Pula jasno pokazuje svoje opredjeljenje prema održivom razvoju, zaštiti kulturne baštine i unaprjeđenju kvalitete života svojih građana, potvrđujući svoju viziju grada koji njeguje tradiciju, ali i prati suvremene trendove uređenja i funkcionalnosti.
''Prenijeli ste pozitivu na ljude i sigurno ste i osjetili da su ljudi uz vas. Nastavit ćemo surađivati s klubom, bit ćemo vam potpora i pomagati i dalje, pogotovu u razvoju omladinskog pogona“, rekao je gradonačelnik Filip Zoričić.
Turistička zajednica Općine Vižinada ostvarila je ukupno 10.000 eura potpore, i to 6.000 eura od Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo, ribarstvo i vodno gospodarstvo i 4.000 eura od Upravnog odjela za turizam.
Festival koji je osmišljen kao atraktivan događaj za sve generacije, s ciljem povezivanja zabave, edukacije i kulturne baštine nastavlja se 6. i 7. lipnja.
Projekt uključuje proširenje zelenog pojasa između šetnice i obalnog zida, a unutar tog pojasa planira se nastavak sadnje drvoreda pinije, kao i autohtonih mediteranskih biljaka, grmlja i trajnica.
Cilj zahvata je osigurati pet parkirnih mjesta za osobe s invaliditetom te povezati parkiralište s postojećom pješačkom stazom. Završetak radova očekuje se u prvoj polovini lipnja.