Potpisano Pismo namjere za osnivanje Centra za sigurniji Internet u Istri
Projekt „Centar za sigurniji Internet“ ima za cilj jačanje svijesti, znanja i kapaciteta lokalne i regionalne zajednice u području digitalne sigurnosti djece i mladih, kao i zaštite njihovih prava u digitalnom okruženju.
IstraIN
25 Svibanj 2025 I 11:19
Istarska županija
U sjedištu Istarske županije, u Puli, istarski župan Boris Miletić i predsjednik Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Tomislav Ramljak ovog su tjedna potpisali Pismo namjere o ostvarivanju suradnje na realizaciji projekta „Centar za sigurniji Internet“. Potpisivanju je prisustvovao i pročelnik Upravnog odjela župana Ivan Glušac.
Povodom potpisivanja istarski župan Boris Miletić upozorio je na opasnosti virtualnog boravka u digitalnom svijetu.
„Nažalost, danas se velik dio svakodnevnog života preselio na internet. Pandemija COVID-19 dodatno je ubrzala taj proces, i od tada se doista mnogo toga promijenilo. No, ostaje ključno pitanje – koliko smo mi, kao roditelji i kao zajednica, svjesni svega što u tom virtualnom prostoru može predstavljati opasnost? Naši mladi, koji su emocionalno osjetljiviji i intenzivnije proživljavaju digitalne sadržaje, posebno su izloženi.
Upravo zato važno je da ih osnažimo, zaštitimo i učimo kako se odgovorno i sigurno kretati tim svijetom. Ovo je samo jedan od koraka prema još snažnijoj i kvalitetnijoj suradnji. Posebno mi je drago što su Osječko-baranjska i Splitsko-dalmatinska županija već prepoznale vrijednost ovakvih inicijativa i imaju samo riječi hvale. Takve preporuke su najvrjednije jer dolaze od ljudi koji svakodnevno rade unutar sustava i najbolje mogu procijeniti benefite i njegovu učinkovitost.
Kada upravo oni istaknu konkretne koristi, tada to nosi dodatnu težinu i za nas su poticaj da budemo još svjesniji svih prijetnji koje vrebaju na internetu.“ – kazao je župan Boris Miletić i istaknuo kako je ponosan sam što Istarska županija u ovom projektu ima ulogu partnera i što će zajednički rad rezultirati dugoročnim koristima za cijelu zajednicu, a posebno za djecu i mlade.
Predsjednik Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Tomislav Ramljak izrazio je zadovoljstvo zbog širenja mreže Centra za sigurniji internet i buduće suradnje s Istarskom županijom: „Naša je prednost upravo u dostupnosti znanja koje posjedujemo i usluga koje pružamo – posebno kroz savjetovanja, treninge za stručnjake te rad s djecom i roditeljima.
Pokazalo se da su škole u velikoj potrebi za ovom vrstom podrške, često i svakodnevno. Mnoge škole, nažalost, još uvijek ne znaju kako postupati prema protokolima, što učiniti kada se dogodi incident, kako reagirati u odnosu na počinitelja, ali i kako zaštititi žrtvu. Istarska županija, s obzirom na broj manjih škola i široku teritorijalnu rasprostranjenost, ima izraženu potrebu za dostupnim stručnjacima. Moramo osigurati da budemo prisutni na terenu, dostupni školama, ustanovama, roditeljima i djeci.
Istarska županija
U prvih četiri do pet mjeseci ove godine zaprimili smo preko 700 upita, što jasno govori da situacije eskaliraju i da je potreba za stručnom podrškom stvarna i hitna. Djeca danas žive u digitalnom okruženju, a roditelji se moraju aktivno uključiti i znati s kim njihova djeca komuniciraju.“ – rekao je predsjednik Centra Tomislav Ramljak.
Projekt „Centar za sigurniji Internet“ ima za cilj jačanje svijesti, znanja i kapaciteta lokalne i regionalne zajednice u području digitalne sigurnosti djece i mladih, kao i zaštite njihovih prava u digitalnom okruženju. Poseban naglasak stavlja se na edukaciju stručnih suradnika, roditelja i djece, kao i na prepoznavanje i prevenciju online rizika, poput elektroničkog nasilja, seksualne iznude, vrbovanja i ovisnosti o ekranima.
Projekt će se provoditi kroz brojne aktivnosti: edukativne radionice, webinare, predavanja, javne kampanje, savjetovanja te zajedničke prijave i provedbu projekata na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Time se planira sustavno osnažiti sve dionike – od djece i roditelja do učitelja i stručnjaka – za sigurnije i odgovornije korištenje digitalnih tehnologija.
Projekt su podržali i stručnjaci koji su već sudjelovali u inicijativama Centra, poput nedavne konferencije o sigurnosti djece na internetu održane krajem travnja u Puli.
Većina radnika u Hrvatskoj smatra da su njihova primanja nedostatna u odnosu na angažman i radne zadatke. Čak 65% ih navodi kako im je plaća preniska, dok svega 17% smatra da su primanja u skladu s njihovim doprinosom.
Općina Medulin u suradnji s Udrugom Verbena i farmaceutkinjom Marijom Kolarović poziva sve zainteresirane mještane i posjetitelje na edukativno predavanje „Ljetna vitalnost: Kako očuvati energiju i kožu na visokim temperaturama”
Posebno su ugroženi sektori kao što su mediji, izrada softvera i financijske usluge, gdje AI sve više preuzima zadatke koji zahtijevaju kognitivne sposobnosti.
Vezano uz planove za budućnost, 32% namjerava ostati u Hrvatskoj do 5 godina, 23% između 6 i 10 godina, 20% planira ostati do mirovine, a 19% želi ostati u Hrvatskoj do kraja života.
Vozačica nije bila vezana sigurnosnim pojasom, a dijete koje je prevozila u svojstvu putnika na stražnjem sjedalu nije bilo smješteno u sigurnosnoj sjedalici.
Za potrebe izrade Plana upravljanja destinacijom čija je izrada temeljem Zakona o turizmu u nadležnosti Turističke zajednice grada Rovinja-Rovigno i Grada Rovinja-Rovigno pozivaju se svi građani da ispune anketu.
U Hrvatskoj godišnje oko 3000 osoba završe na operaciji štitnjače, od toga 600 ih oboli od karcinoma štitnjače. Stoga su iz Hrvatske udruge za bolesti štitnjače objavili upute za metodu samopregleda u 4 koraka.
Tijekom obilaska sudionici imaju priliku posjetiti jedinu postolarsku radionicu u Rovinju smještenu u ulici Zdenac, originalnu rovinjsku konobu, Spacio Matika u ulici Vladimira Švalbe gdje sudjeluju u radionici izrade slastica – rovinjskih fijoka.
Prema neslužbenim informacijama, riječ je o starom brodu dužine 10-ak metara koji je duže vrijeme bio nelegalno usidren unutar autokampa Polari, a koji je uslijed velikih količina oborina - potonuo.