Potvrđeno jačanje suradnje Grada Rovinja-Rovigno, Talijanske Unije i Zajednice Talijana ''Pino Budicin''
Njegovanje dugogodišnjeg odnosa prijateljstva i suradnje između Grada Rovinja-Rovigno i nacionalne autohtone talijanske zajednice u Rovinju te njegovo daljnje unaprjeđenje bili su tema službenog susreta.
U Gradskoj palači Grada Rovinja-Rovigno održan je jučer zajednički sastanak Grada i Talijanske Unije.
Na sastanku su sudjelovali gradonačelnik Rovinja Rovigno Emil Nimčević, predsjednik Izvršnog odbora Talijanske Unije Marin Corva, zamjenik gradonačelnika Dino Sošić, zamjenica gradonačelnika iz redova Talijanske zajednice Gianfranca Šuran, pročelnica odjela za talijansku nacionalnu autohtonu zajednicu, nacionalne manjine i mlade Istarske županije Tea Batel te predsjednica rovinjske Zajednice Talijana „Pino Budicin“ Viviana Benussi.
Dogradnjom će se osigurati dvije dodatne specijalizirane učionice, dva kabineta, ured pedagoga i spremište, čime će se omogućiti kvalitetnija organizacija nastave te bolji uvjeti za učenike i djelatnike škole.
14:31Prije 79 d08.05.2026
Njegovanje dugogodišnjeg odnosa prijateljstva i suradnje između Grada Rovinja-Rovigno i nacionalne autohtone talijanske zajednice u Rovinju te njegovo daljnje unaprjeđenje bili su tema službenog susreta.
„Za nas su dvojezičnost kao i njegovanje talijanske kulture i tradicije veoma bitni te sam siguran da ćemo zajedničkim djelovanjem i kvalitetnom komunikacijom postići još bolju zastupljenost istih“, izjavio je Nimčević istaknuvši kako Rovinj-Rovigno ne bi bio ono što je bez talijanske komponente, koja je neizostavan dio Grada, te da mu je stoga iznimno drago što je upravo prvi službeni sastanak na početku mandata s predstavnicima Talijanske zajednice.
Na sastanku su se otvorile brojne teme vezane za unaprjeđenje i očuvanje talijanske kulture i talijanskog jezika kao i talijanskih institucija TOŠ „Bernardo Benussi“ u kojoj će uskoro početi radovi na proširenju same škole, TDV „Naridola“, TSŠ Rovinj-Rovigno s posebnim naglaskom na Talijansku Zajednicu „Pino Budicin“, Ekomuzej „Kuća o batani“, KUD „Marco Garbin“ te KUD „Giusto Curto“.
„Naša tradicija, kultura i zavičaj su od iznimne važnosti te ćemo u tom smjeru unaprijediti suradnju i sa Centrom za povijesna istraživanja sa sjedištem u Rovinju koje je kroz desetljeće djelovanja stvorilo jedinstvenu i neprocjenjivu znanstvenu kulturnu baštinu za koju smatram da iziskuje posebnu zaštitu i valorizaciju“, rekao je Nimčević.
Predsjednik Izvršnog odbora Talijanske Unije Marin Corva naglasio je da su Rovinj-Rovigno i rovinjska Zajednica Talijana veoma bitni za cijelu Talijansku zajednicu u Istri, te da, osim kao svijetli primjer po pitanju dvojezičnosti, Rovinj je i primjer kako Talijanska zajednica treba djelovati na lokalnoj razini, podsjetivši da je u prošloj godini rovinjska Talijanska zajednica organizirala preko 170 manifestacija koje su mogli posjetiti svi građani Rovinja-Rovigno.
„Komunikacija i zajednička suradnja su ključ uspjeha na bilo kojoj razini. Drago mi je što je gradonačelnik, kojem ovom prilikom čestitam, uspio već u početku svojeg mandata to ostvariti. Talijanska Unija će uvijek imati, kao i do sada, sluha za potrebe rovinjske Talijanske Zajednice te će zajedno sa Gradom poduzeti sve potrebne korake kako bi se talijanskom jeziku vratio status jezika društvene sredine“, istaknuo je Corva naglasivši kako se raduje zajedničkoj budućoj kvalitetnoj suradnji.
Hrvatska je ponovno među deset država s najmoćnijim putovnicama na svijetu. Prema najnovijem Henley Passport Indexu, hrvatski građani mogu bez prethodno ishođene vize putovati u 182 države i teritorija, čime je hrvatska putovnica zauzela osmo mjesto na svjetskoj ljestvici.
Mliječni put, zvjezdani grad kojem pripadamo, danas je za većinu Europljana postao nevidljiv. Sve snažnije svjetlosno onečišćenje briše pogled na noćno nebo i uskraćuje budućim generacijama jedan od najljepših prizora u prirodi.
Prosječan očekivani radni vijek u Europskoj uniji prošle je godine dosegnuo 37,5 godina, pokazuju novi podaci Eurostata. Hrvatska je i dalje ispod europskog prosjeka, dok su na vrhu ljestvice Nizozemska, Švedska i Danska.
Na izlazu iz Hrvatske u pulskoj Zračnoj luci policija je uhitila 26-godišnjeg državljanina Gruzije koji je na graničnoj kontroli predočio krivotvorenu latvijsku putovnicu. Završio je u pritvoru.
Unatoč borbi liječnika za njezin život, 71-godišnja žena preminula je nakon eksplozije koja se danas oko 11.45 sati dogodila u obiteljskoj kući u pulskom naselju Šijana
Zbog sve većeg broja učenika, Grad Poreč završava proširenje Osnovne škole Žbandaj. Nova učionica, koja nastaje prenamjenom postojećeg atrija, bit će spremna za početak nove školske godine i osigurat će dodatni prostor za nastavu i produženi boravak.
U Istarskoj županiji programe predškolskog odgoja na početku pedagoške godine 2025./2026. pohađalo je 7.947 djece. U 144 vrtića i dvije druge ustanove zaposleno je 1.780 osoba, među kojima više od tisuću odgojitelja.
U školskoj zgradi u Muntrilju u tijeku je obnova kojom će se unaprijediti uvjeti za boravak i rad korisnika. Radovi napreduju prema planu, a završetkom projekta objekt će biti moderniziran i prilagođen kvalitetnijem korištenju.
Nakon sunčanih i sparnih dana, u Istru je stigla izražena hladna fronta koja je donijela grmljavinske pljuskove i snažne neverine. DHMZ je za cijelu regiju izdao narančasto upozorenje zbog mogućeg nevremena.
Planirate vikend na moru, ali ne znate koju destinaciju odabrati? Usporedili smo cijene apartmanskog smještaja za dvije odrasle osobe tijekom istog vikenda na tri različite lokacije.
Za dio stranih radnika koji dolaze u Hrvatsku uvode se novi zdravstveni uvjeti. Uz zahtjev za boravak i rad morat će priložiti potvrdu o zdravstvenom pregledu i cijepnom statusu, a obvezan će biti i rendgenski pregled pluća zbog tuberkuloze.
Istarska županija i u 2024. godini nastavila je privlačiti nove stanovnike. U Istru se doselilo 8.360 osoba, dok ih je odselilo 3.577, pa je pozitivan migracijski saldo iznosio 4.783 stanovnika i više nego nadoknadio prirodni pad od 1.105 osoba.
Tisuće posjetitelja, deseci uzgajivača i najljepši primjerci istarskog vola obilježili su 36. Jakovlju u Kanfanaru. U središtu manifestacije ponovno je bio boškarin, simbol Istre, a dodijeljene su i nagrade najboljim grlima u više kategorija.