Galebove (Golubove) stijene na pulskom području jedno su od omiljenih kupališta svih onih koji u ljetnim radostima uživaju uz dozu adrenalina.
Skokovi sa stijena u more jedna su od omiljenih aktivnosti na tom području, a nerijetko se znatiželjni kupači upućuju i Golubovu špilju podno vrhova. Tamo se posljednjih godina sve više upućuju i kajakaši kojima je to obavezna stanica na turističkim rutama.
Početkom godine Javna ustanova Natura Histrica i Grad Pula donijeli su odluku u kojoj se u potpunosti zabranjuje ulazak u špilju, a propisali su i kazne za sve koji to ipak pokušaju učiniti.
06:15Prije 141 d03.03.2025
Upravo radi očuvanja okoliša, Grad Pula i Javna ustanova Natura Histrica početkom godine su prelomili - zabranjuje se ulaz u Golubovu špilju.
Za Rovinj FM i IstraIN Silvia Buttignoni, ravnateljica JU Natura Histrica, objasnila je kako to reguliraju, kakve su kazne i primjećuju li već sada manje onih koji ulaze u špilju.
"Lani smo brojali čak do 600 ulazaka kajaka na dan, što je apsolutno neprihvatljivo za tako malu špilju. Lučka kapetanija Pula je već postavila plutajuće bovice te je označeno da se u špilju ne može ući, a po Zakonu kajaci ne smiju prijeći preko tih barijera", objašnjava Buttignoni.
Dodaje i kako su uklonjeni pontoni za pristajanje turističkih brodica u blizini špilje, a provodi se i redoviti nadzor terena.
"Nismo ondje 24 sata, ali često patroliramo. U posljednjim tjednima nismo zatekli nijedan kajak unutar špilje, što je pohvalno. Ipak, apeliram na građane da poštuju prirodu i ne ulaze, kako bi špilja imala priliku oporaviti se", naglasila je.
Dusko Marusic/PIXSELL
Ulazak u špilju sada je strogo zabranjen za sve – i kajake, i kupače. Prekršiteljima prijete novčane kazne: 132 eura za fizičke osobe te do 26.000 eura za pravne subjekte.
"Kazne su visoke i vjerujem da nitko ne želi riskirati. Trebat će nam nekoliko godina da priroda pokaže prve znakove oporavka, ali to je jedini način da dugoročno sačuvamo ovaj dragocjeni prostor", zaključuje ravnateljica JU Natura Histrica.
Iz JU Natura Histrica nadaju se da će građani i turisti prepoznati važnost zaštite okoliša i dati prirodi vrijeme koje joj je potrebno za obnovu.
Što se tiče naziva stijena i vječnog prijepora jesu li Galebove ili Golubove - točan naziv je Golubove stijene jer se ta lokacija originalno, na talijanskom jeziku, zove "Grotte di colombo", a colombo je golub, a ne galeb.
S vremenom je taj naziv promijenjen i u svakodnevnom govoru danas većina Puljana koristi naziv Galebove stijene. Zašto je to tako - teško je reći, ali može se pretpostaviti. Dok se sunčaju na stijenama i gledaju u more, ljudi obično viđaju galebove, a ne golubove.
No, kako god govorite bitno je - poštujte zabranu ulaska u Golubovu špilju jer priroda je samo jedna, jedina i veličanstvena.
Tijekom Drugog svjetskog rata, 1943. godine, njemačko bombardiranje teško je oštetilo palaču – nestao je krov, urušio se dio sjevernog pročelja, a od nekad velebne kuće do danas su ostali samo zidovi južnog pročelja s prozorima, nišama i puškarnicama.
Bembo Fest je kazališni doprinos doživljaju Bala kao otvorenog mjesta za kreativni i kulturni dijalog, a tijekom tri ljetna mjeseca do 4. rujna, uz besplatan ulaz, donosi čak 30 programa.
Sjednica je okupila ključne dionike turističkog sektora, te državne, regionalne i lokalne vlasti, a raspravljao se o tijeku turističke sezone, novom Zakonu o otocima, aktivnostima Hrvatske turističke zajednice, zapošljavanju stranih radnika i daljnjem smjeru razvoja hrvatskog turizma.
Do danas je više od 400 građana iskoristilo besplatne usluge Sunčanog ureda – bilo kroz individualna savjetovanja, bilo putem edukativnih radionica ili elektroničke komunikacije.
Premantura je poznata po svojoj iznimno vrijednoj prirodi, blizini Parka prirode Kamenjak i atraktivnim šetnicama i uvalama. Upravo te kvalitete, čini se, nelegalni kamperi koriste kao idealno utočište daleko od pogleda službi. Upit o situaciji poslali smo Općini Medulin...
U organizaciji Općine Svetvinčenat, Turističke zajednice Općine Svetvinčenat i Savičente d.o.o. ove godine obilježava se već 13. izdanje Srednjovjekovnog festivala u Svetvinčentu koje možete posjetiti od 1. do 3. kolovoza.