Toplinski udar kod djece: Kako prepoznati prve znakove i pravovremeno reagirati

Zbog nedovoljno razvijenog sustava za regulaciju tjelesne temperature i bržeg gubitka tekućine, djeca su ranjivija i sklonija toplinskim poremećajima.

Ena Piglić
Ena Piglić

27 Srpanj 2025 I 14:08

Toplinski udar kod djece: Kako prepoznati prve znakove i pravovremeno reagirati
Pexsels

S dolaskom ljeta, sunce i visoke temperature postaju svakodnevica, a djeca sve više vremena provode na otvorenom – igrajući se u parkovima, na plažama ili u dvorištima.

I dok su takve aktivnosti korisne za njihov razvoj, one ujedno sa sobom nose i ozbiljne zdravstvene rizike.

Jedan od njih je toplinski udar – izuzetno opasno stanje koje kod djece može nastupiti brzo i bez prethodne najave.

Dječji organizam drugačije reagira na ekstremne temperature u odnosu na odrasle. Zbog nedovoljno razvijenog sustava za regulaciju tjelesne temperature i bržeg gubitka tekućine, djeca su ranjivija i sklonija toplinskim poremećajima.

Upravo zato je ključno da roditelji i skrbnici znaju prepoznati prve znakove toplinskog udara te odmah poduzmu potrebne mjere.

Kako prepoznati znakove?

Toplinski udar se javlja kada tijelo više ne može održavati optimalnu temperaturu, a kod djece se simptomi mogu razviti iznenada i brzo se pogoršati.

Prvi znakovi na koje treba obratiti pažnju uključuju visoku tjelesnu temperaturu, često iznad 39,5 stupnjeva, crvenu, vruću i suhu kožu bez tragova znojenja, ubrzan puls, glavobolju, vrtoglavicu, mučninu te neuobičajenu pospanost, dezorijentiranost ili čak gubitak svijesti.

U ranoj fazi roditelji često misle da je riječ o običnom umoru, no ako se simptomi zanemare, posljedice mogu biti ozbiljne – uključujući oštećenja unutarnjih organa, pa čak i smrt.

Toplinski udar kod djece nije rijetka pojava!

Ako postoji sumnja na toplinski udar, ključno je odmah reagirati. Prvi korak je premještanje djeteta u hlad ili klimatizirani prostor. Potrebno je smanjiti tjelesnu temperaturu korištenjem hladnih obloga, ventilatora ili mlake kupke.

Također, važno je osloboditi dijete viška odjeće. Ako je dijete pri svijesti, treba mu ponuditi male gutljaje hladne vode ili posebne elektrolitske otopine.

Istovremeno, neophodno je odmah potražiti liječničku pomoć jer je profesionalna procjena ključna za daljnje liječenje.

Liječnici jedne privatne poliklinike ističu da toplinski udar kod djece nije rijetka pojava, osobito u razdobljima izrazito visokih temperatura.

Napominju da se roditelji nerijetko prevare misleći kako je njihovo dijete samo iscrpljeno od igre, ne prepoznajući ozbiljnost simptoma. Upravo zato apeliraju na brzu i odlučnu reakciju.

Prevencija, oprez i informiranost ostaju najbolji saveznici svakog roditelja 

U slučaju da se nalazite daleko od ambulante, primjerice na godišnjem odmoru, stručnjaci poručuju da je važno znati kako pomoć nije nedostupna.

Danas su dostupne i online konzultacije sa pedijatrima, što omogućava pravovremenu procjenu stanja djeteta i upute za postupanje bez obzira na vašu trenutnu lokaciju.

Toplinski udar kod djece zahtijeva ozbiljnost i spremnost na brzu reakciju. Ljeto može biti bezbrižno i sigurno ako se na vrijeme prepoznaju simptomi i poduzmu odgovarajuće mjere.