Foto: Započela sanacija opasne nadstrešnice rovinjskog kolodvora
Godinama derutan i označen kao opasan, autobusni kolodvor u Rovinju napokon se počeo sanirati – reakcija je stigla ubrzo nakon što je Grad vlasniku uputio požurnicu.
Nakon mjeseci upozorenja, ograđenih dijelova i natpisa o „opasnosti od pada predmeta s visine“, derutna nadstrešnica autobusnog kolodvora u Rovinju napokon se obnavlja.
Konstrukcija koja je, prema izvorima s terena, već dulje vrijeme bila u lošem stanju, predstavljala je sigurnosni rizik za putnike, građane i brojne turiste koji svakodnevno koriste ovu lokaciju.
Gradonačelnik je na sjednici pojasnio kako je, nakon što je rješenjem naloženo uklanjanje oštećenja nadstrešnice i pokrova zgrade autobusnog kolodvora, vlasniku objekta Adris grupi d.d. upućena je požurnica te je zatraženo očitovanje o planiranim radovima.
06:15Prije 104 d04.08.2025
Riječ je o kolodvoru otvorenom 1968. godine, koji posljednjih godina ne udovoljava suvremenim standardima, a Grad je ranije i službeno naveo da je sadašnja lokacija „neadekvatna“ te predviđena za zamjenu.
Podsjetimo, rovinjski gradonačelnik Emil Nimčević u kolovozu je potvrdio kako je Gradu pristiglo više pritužbi građana te da je upućena požurnica tvrtki Abilija, vlasniku prostora autobusnog kolodvora.
Grad je tada zatražio hitnu sanaciju oštećenog krova, upozorivši na opasnost za prolaznike i činjenicu da se struktura nalazi u srcu jedne od najfrekventnijih točaka grada.
Radovi su sada napokon počeli. Tijekom jučerašnjeg obilaska zatekli smo veći broj građevinskih radnika na terenu, a cijelo je područje uredno ograđeno zbog sigurnosti.
Prema svemu sudeći, pristupilo se sanaciji kritičnog dijela nadstrešnice koja je, prema ranijim navodima, imala vidljiva površinska i konstrukcijska oštećenja.
Početak sanacije predstavlja važan korak prema rješavanju dugotrajnog problema. Istodobno, u tijeku je i realizacija projekta budućeg, modernog autobusnog kolodvora na Concetti, čime će se sadašnji, zastarjeli prostor u konačnici zamijeniti novim prometnim čvorištem.
Iako danas stoji zapuštena i tiha, Škaraba je desetljećima bila jedno od najživljih mjesta u Rovinju – punkt mladosti, glazbe i ljetnih druženja koje je privlačilo mlade iz cijele Europe.
Zbog istjecanja plina iz boce i zapaljenja plinske smjese, u zatvorenoj nadstrešnici ispred kamp kućice izbio je požar u kojem je vatra, nakon što je 63-godišnji muškarac naložio peć na kruta goriva, zahvatila cijeli objekt.
Naši mladi na vrhu su ljestvice po pitanju pušenja, pri vrhu smo i po pitanju konzumacije alkohola, a kada govorimo o ovisničkom ponašanju došlo je do promjene na način da su djevojke te koje dominiraju u odnosu na dječake.
Godinama derutan i označen kao opasan, autobusni kolodvor u Rovinju napokon se počeo sanirati – reakcija je stigla ubrzo nakon što je Grad vlasniku uputio požurnicu.
U prvih deset mjeseci 2025. na rovinjskom području evidentirano je 55 prekršaja vozača mopeda i motocikla, što je smanjenje za 17% u odnosu isto razdoblje 2024. godine, a istovremeno je evidentirano 443 prekršaja vozača osobnih prijevoznih sredstava, povećanje za 173% u odnosu isto razdoblje lani.
Proslava blagdana Svetog Maura, zaštitnika Poreča i Porečke biskupije, ove će se godine od 15. do 23. studenoga 2025. spojiti bogat vjerski program u Eufrazijevoj bazilici i na gradskim ulicama s nizom kulturnih, gastronomskih i zabavnih događanja na nekoliko lokacija.
Povodom Dana urbanog šumarstva, Pula Herculanea je u suradnji s Gradom Pula zasadila osam novih stabala te u Titovom parku postavila dvojezičnu informativnu ploču koja građanima približava ekološke koristi dviju soliternih javorolisnih platana posađenih sredinom prošlog stoljeća.
Mještani Pomera, Vinkurana, Banjola i Medulina više ne žele još jedno ljeto u smradu kojega, tvrde, godinama udišu zbog rada centra Kaštijun. Ove godine, poručuju, više neće čekati, jer kako su kazali “Seljačka buna je krenula.”
U Poreču će predstaviti šest slijedova koji povezuju okuse mora i planina, Italije i Hrvatske, tradiciju i suvremene tehnike, a kroz reinterpretacije klasika provlači se i nit inspirirana Parenzanom, starom željezničkom prugom koja je nekoć povezivala Poreč i Trst.
U povodu 34. godišnjice stradanja i pada Vukovara, rovinjski ogranak Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata poziva građane na komemoraciju koja će se održati 17. studenog u 17:30 sati kod spomenika u Vukovarskoj ulici.
Načelnik Općine Medulin, Ivan Kirac, naglasio je da će Općina i dalje pružati podršku Osnovnoj školi dr. Mate Demarin te ulagati u njezino unaprjeđenje i osuvremenjivanje.
Iz rovinjskog Komunalnog servisa kažu da brojke koje se iznose u javnosti „nemaju nikakvog temelja“ te da službeni podaci pokazuju gotovo dvostruko manji udio.