Ovog vikenda noćna akcija policije: Kontrola na prisutnost alkohola i droge u cijeloj Istri!

Ovakve akcije imaju za cilj ne samo kažnjavati vožnju pod utjecajem alkohola, već utjecati na svijest vozača o tome da alkohol i upravljanje vozilom ne idu zajedno te mogu izazvati teške i trajne negativne posljedice.

Aleksandra Dimitrijević

19 Prosinac 2025 I 16:15

Ovog vikenda noćna akcija policije: Kontrola na prisutnost alkohola i droge u cijeloj Istri!
Foto: IstraIN Ilustracija

U cilju povećanja sigurnosti u cestovnom prometu, policijski službenici će na području Policijske uprave istarske s 20. na 21. prosinca, odnosno u noći sa subote na nedjelju od 22 do 6 sati, provoditi prometnu akciju kontrole alkoholiziranosti vozača i kontrole vozača na opojne droge.

Na području Policijske uprave Istarske tijekom jedanaest mjeseci 2025. godine zabilježeno je 1.654 prometnih nesreća, a u 212 prometnih nesreća sudjelovali su vozači s prisutnošću alkohola u organizmu. U istom razdoblju utvrđeno je 1.794 prekršaja vožnje pod utjecajem alkohola, što je 6% više od 2024. godine, kada je utvrđeno 1.693 prekršaja.

Također je utvrđeno 26 prekršaja vožnje pod utjecajem droga ili lijekova, što je 62% više nego u 2024. godini kada je utvrđeno 16 prekršaja. Čak 218 vozača odbilo je alkotestiranje ili testiranje na droge.

Ovakve akcije imaju za cilj ne samo kažnjavati vožnju pod utjecajem alkohola, već utjecati na svijest vozača o tome da alkohol i upravljanje vozilom ne idu zajedno te mogu izazvati teške i trajne negativne posljedice.

Savjeti vozačima koji su konzumirali alkohol:

• da ostave automobil parkiran na propisan način i da pješače jer će im to koristiti, a neće nikoga dovesti u životnu opasnost,
• da koristite usluge javnog ili taxi prijevoza, jer će to biti daleko sigurnije, a i jeftinije,
•ako su u društvu, neka se unaprijed dogovore tko neće konzumirati alkohol, kako bi mogao upravljati vozilom,
• da ne sjedaju za upravljač, najmanje 24 sata nakon ispijanja veće količine alkoholnih pića,
• da vožnjom pod utjecajem alkohola ne dovode u opasnost samo sebe, već i ostale sudionike u prometu,
• i zaboravite da za upravljanje vozilom pod utjecajem alkohola, niti jedan razlog nije opravdan.

Iz PU istarske podsjećaju kako je za vožnju s prisustvom alkohola u organizmu propisana novčana kazna u iznosu od 90 do 2.650 eura, dok je za vožnju pod utjecajem droga ili odbijanja testa na droge propisana novčana kazna u iznosu od 1.320 do 2.650 eura.

Nadalje, ako osobite okolnosti upućuju na to da će vozač nastaviti s činjenjem prekršaja može mu se odrediti smještaj u posebnim prostorijama do 12 sati, uhititi i privesti na nadležni sud, oduzeti vozilo, ako postoji opasnost da će se ponovno uporabiti za počinjenje prekršaja.

Ponašanje sudionika ključna je sastavnica sigurnosti cestovnog prometa, stoga pozivamo vozače da se, radi osobne sigurnosti i sigurnosti svih sudionika u prometu, pridržavaju prometnih pravila i propisa i ne upravljaju vozilom ako su konzumirali alkohol ili droge.