Od 15. lipnja kreće sezonska zabrana radova u Svetvinčentu
Zabrana se odnosi na izgradnju zgrada, prometne infrastrukture, bazena, potpornih i ogradnih zidova, sabirnih i septičkih jama te drugih sličnih objekata.
Općinsko vijeće Općine Svetvinčenat donijelo je Odluku o privremenoj zabrani izvođenja određenih građevinskih radova tijekom turističke sezone 2026. godine.
Cilj mjere je osigurati mir i kvalitetu boravka stanovnika i gostiju tijekom najintenzivnijeg dijela turističke godine.
Prema donesenim odredbama, građevinski radovi koji se izvode teškom građevinskom mehanizacijom, kao i radovi na izgradnji konstrukcije građevina, u navedenom su razdoblju u potpunosti zabranjeni, i to tijekom cijelog dana, od 0 do 24 sata.
08:46Prije 212 d12.01.2026
Prema odluci, od 15. lipnja do 15. rujna 2026. godine na području naselja i građevinskih područja obuhvaćenih prvom zonom neće biti dopušteno izvođenje zemljanih radova i radova na izgradnji konstrukcije građevina.
Zabrana se odnosi na izgradnju zgrada, prometne infrastrukture, bazena, potpornih i ogradnih zidova, sabirnih i septičkih jama te drugih sličnih objekata.
Prva zona obuhvaća naselje Svetvinčenat te brojna okolna naselja, među kojima su Juršići, Butkovići, Štokovci, Smoljanci, Čabrunići, Bokordići, Bibići i druga.
Ipak, odluka predviđa niz iznimki.
Radovi će biti dopušteni na gradilištima smještenima u neizgrađenim građevinskim područjima gdje nema drugih objekata, kao i na lokacijama koje su od najbližih nastanjenih građevina udaljene više od 200 metara ili više od 300 metara od turističkih i ugostiteljskih objekata.
Od zabrane su izuzeti i interventni radovi na infrastrukturi, hitne sanacije radi sprječavanja štete ili ugroze sigurnosti ljudi te projekti koji se financiraju iz proračuna Općine Svetvinčenat.
Za razliku od prve zone, u drugoj zoni, koja obuhvaća gospodarske, poslovne i turističke zone te određena poljoprivredna područja, građevinski radovi moći će se izvoditi tijekom cijele godine bez posebnih vremenskih ograničenja.
Nadzor nad provedbom odluke provodit će komunalno redarstvo Općine Svetvinčenat.
Pomrčina Sunca večeras je privukla brojne poglede prema nebu diljem Istre. Iako su oblaci zaklonili najatraktivniji dio pomrčine, mnogi su ipak uspjeli uživati u rijetkom nebeskom prizoru i zabilježiti ga fotografijama.
Jedan od najpopularnijih domaćih glazbenika mlađe generacije, Matija Cvek, ovog kolovoza stiže u Pulu. Zajedno s bendom The Funkensteins održat će koncert u posebnom ambijentu Malog rimskog kazališta.
Downtown Pula ovog se petka vraća na De Villeov uspon. Četvrto izdanje ovogodišnje sezone od 21 sat za DJ pult dovodi zagrebačkog DJ-a Hiboua, dok će za prepoznatljivu igru svjetla i projekcija ponovno biti zadužen Visualia Festival.
Pulska prometna policija u četvrtak će tijekom šest sati pojačano nadzirati korištenje mobitela i sigurnosnih pojaseva. Od početka godine evidentirali su čak 1238 prekršaja nekorištenja pojasa te 761 slučaj nepropisne uporabe mobitela.
Od danas se u Hrvatskoj, kao i u ostatku Europske unije, počinje primjenjivati nova Uredba o ambalaži i ambalažnom otpadu. Cilj je smanjiti količinu otpada, ograničiti nepotrebnu ambalažu te povećati mogućnost recikliranja i ponovne uporabe.
Gotovo svaki treći ispitanik ovog ljeta neće otići na ljetovanje, a među onima koji ostaju kod kuće većina kao glavni razlog navodi nedostatak novca. Istodobno raste broj zaposlenih koji koriste kraće godišnje odmore.
Hrvatska ove godine bilježi osjetno više požara na otvorenom, a posebno zabrinjava rast opožarene površine. Do 10. kolovoza izgorjelo je gotovo 9.650 hektara, čak 75 posto više nego u istom razdoblju prošle godine.
Poreč od 7. rujna dobiva novu autobusnu liniju koja će gradsko središte povezati s Badernom i nizom prigradskih naselja. Linijom će prometovati novi električni autobus, a građanima Poreča osigurane su besplatne mjesečne karte.
U Barbanu su predstavljeni detalji 51. Trke na prstenac, koja ove godine slavi velike jubileje – 50 godina od obnove i 330 godina od prvog poznatog održavanja. Za naslov slavodobitnika borit će se 16 konjanika.
Visoke cijene mijenjaju navike kupaca na pulskoj tržnici. Dok dio građana i dalje voće i povrće kupuje na kilograme, drugi uzimaju tek nekoliko komada – koliko im je potrebno, kako bi smanjili troškove i izbjegli bacanje hrane.