Leonida Kovač otvorila je ciklus programa 'Klub u klubu', tražila se stolica više
„Klub u klubu svojevrsni je eksperiment koji nije ni predstavljanje knjige, ni okrugli stol, ni predavanje, ali niti samo čitalački klub – ovaj format zamišljen je kao miješana forma koja promovira višeglasje i problematizira ustaljene obrasce mišljenja“, sažela je suštinu programa Helena Vodopija.
U živoj i inspirativnoj atmosferi prepunog pulskog Kluba-knjižare Giardini 2, sinoć, u četvrtak 20. veljače, održano je prvo izdanje Kluba u klubu – novog formata čitateljskog kluba u kojem sudionici na temelju pročitanog djela i uz mentorstvo stručnjaka vode diskusiju o najznačajnijim pitanjima današnjice.
„Klub u klubu svojevrsni je eksperiment koji nije ni predstavljanje knjige, ni okrugli stol, ni predavanje, ali niti samo čitalački klub – ovaj format zamišljen je kao miješana forma koja promovira višeglasje i problematizira ustaljene obrasce mišljenja“, sažela je suštinu programa Helena Vodopija, voditeljica Kluba-knjižare Giardini 2.
U ozračju pomaknutog, humorom i ironijom obojenog pogleda uglednog znanstvenika na sveprisutni fenomen današnjice, bio je i veliki finale večeri u kojem je Pletenac održao polusatni koncert: svirao je i pjevao pjesme Nicka Cavea na – kajkavskom.
Ovaj se put čitala knjiga Saturnovi prsteni W.G. Sebalda (Vuković&Runjić), a gošća prvog izdanja Kluba u klubu bila je Leonida Kovač, povjesničarka umjetnosti, kustosica i teoretičarka, autorica knjige Rasprizorenja (Sandorf), u kojoj na temelju Sebaldovog opusa promišlja prakse sjećanja u smislu kritike nasilja.
Važnost njemačkog književnika W.G. Sebalda (1944. -2001.) za stjecanje alata mišljenja kojim je moguće navigirati kroz svijet rastućeg fašizma, ali i mijenjati ga, Leonida Kovač istaknula je riječima: „Ovo što se danas događa gore je od 1930-ih jer tom galopirajućem fašizmu koji je normaliziran uopće nema otpora. Mislim da je to upravo razlog zašto danas Sebalda treba čitati. Njegov način digresivnog pisma u kojem on meandrira različitim povijesnim vremenima, različitim kulturama je upravo praksa mišljenja koja se suprotstavlja učinku spektakla kojem danas svjedočimo.“
Foto: Borna Černe
U inspirativnoj raspravi Kluba u klubu, u kojoj su između ostalih sudjelovali i antropolog Andrea Matošević, povjesničarka umjetnosti, kustosica i producentica Paola Orlić, prevoditeljica i urednica Nataša Medved, arhitekt Jonel Kolić i profesorica filozofije Senka Suman, bilo je govora o odnosu prema traumatskoj prošlosti, prešućivanju, zaboravu i selektivnom pamćenju obuhvaćenom amblematskim pojmom arhiva, društvu spektakla i vladavini slika, odnosu kolonijalizma i kapitalizma i epistemološkom nasilju.
Na sljedećem čitalačkom klubu koji će se održati 26. ožujka u 19:00 sati gostovat će antropologinja Renata Jambrešić Kirin, djelatnica Instituta za etnologiju i folkloristiku i suradnica Centra za ženske studije u Zagrebu, a sudionici će diskutirati o ženskom pismu i etici sjećanja na temelju romana Daše Drndić Canzone di Guerra. Nove davorije. (Partizanska knjiga) koji je dostupan u Klubu-knjižari Giardini 2 i pulskim knjižnicama.
Program za veljaču Kluba-knjižare Giardini 2 u srijedu, 26. veljače u 20:00 sati zaokružit će gostovanje teoretičara i kulturnog antropologa Tomislava Pletenca s knjigom Ne možeš ti to. Koliko self-helpa čovjek može podnijeti?, nastalom u koautorstvu s književnikom, prevoditeljem i političkim analitičarom Borisom Perićem.
U ovom iznimnom antropološkom prikazu kulture self-helpa autori promišljaju naoko nepromjenjive imperative suvremenosti koje okuplja čežnja za ispunjenjem i težnja za savršenstvom ironijski izvrćući formu instant-odgovora.
Klub-knjižara Giardini 2, čiji postav čine antikvarni naslovi i djela pulskih umjetnika, grafičara i dizajnera, nalazi se na prvom katu, na adresi Giardini 2. Otvorena je od ponedjeljka do petka od 9:00 do 17:00 sati, a na dan događanja tijekom cijelog dana. Za posjetitelje je otvoren i klupski prostor Male sale u kojem članovi/ice mogu čitati, raditi, igrati društvene igre uz šalicu kave ili čaja.
Ono što je bitno za istaknuti je da je ulaz potpuno besplatan za sve posjetitelje. Kako bi se degustirale različite vrste piva potrebno je na ulazu kupiti staklenu čašu koja na kraju manifestacije ostaje vama kao suvenir.
Teo, 19-godišnji mladić iz slovenskog grada Vrhnike, teško je ozlijeđen u noći sa srijede na četvrtak nakon što su ga, prema tvrdnjama obitelji i svjedoka, ispred porečkog kluba Saints & Sinners pretukla petorica zaštitara!
Na Jakovlji se i ove godine očekuju tisuće posjetitelja, koje će posebno zanimati koji će istarski volovi osvojiti prestižne titule – one najljepšeg, najtežeg i najposlušnijeg boškarina Istre.
Za razliku od mnogih koji se odlučuju na širenje kapaciteta, Mon Perin je krenuo suprotnim putem – smanjio je broj gostiju i investirao u poboljšanje uvjeta.
Ovotjedni program 5. Bembo Festa nastavlja se večeras, u petak, 25. srpnja, kada je na pozornici obnovljene austrougarske utvrde Fort Forno u 21 sat na programu glazbeno-scenska igra s elementima cabareta i vodvilja „Jedne lijepe baljanske noći”, autorski projekt Marijane Nola i Roberta Raponje.
Zatvarajući sezonu “Oda srcu” pod zvjezdanim nebom iznad Kaštela, INK je najavilo i iduću kazališnu sezonu koju će posvetiti mislima o miru - ne samo miru kojem čeznemo kao civilizacija, već i unutarnjem miru svake individue.