Leonida Kovač otvorila je ciklus programa 'Klub u klubu', tražila se stolica više
„Klub u klubu svojevrsni je eksperiment koji nije ni predstavljanje knjige, ni okrugli stol, ni predavanje, ali niti samo čitalački klub – ovaj format zamišljen je kao miješana forma koja promovira višeglasje i problematizira ustaljene obrasce mišljenja“, sažela je suštinu programa Helena Vodopija.
U živoj i inspirativnoj atmosferi prepunog pulskog Kluba-knjižare Giardini 2, sinoć, u četvrtak 20. veljače, održano je prvo izdanje Kluba u klubu – novog formata čitateljskog kluba u kojem sudionici na temelju pročitanog djela i uz mentorstvo stručnjaka vode diskusiju o najznačajnijim pitanjima današnjice.
„Klub u klubu svojevrsni je eksperiment koji nije ni predstavljanje knjige, ni okrugli stol, ni predavanje, ali niti samo čitalački klub – ovaj format zamišljen je kao miješana forma koja promovira višeglasje i problematizira ustaljene obrasce mišljenja“, sažela je suštinu programa Helena Vodopija, voditeljica Kluba-knjižare Giardini 2.
U ozračju pomaknutog, humorom i ironijom obojenog pogleda uglednog znanstvenika na sveprisutni fenomen današnjice, bio je i veliki finale večeri u kojem je Pletenac održao polusatni koncert: svirao je i pjevao pjesme Nicka Cavea na – kajkavskom.
Ovaj se put čitala knjiga Saturnovi prsteni W.G. Sebalda (Vuković&Runjić), a gošća prvog izdanja Kluba u klubu bila je Leonida Kovač, povjesničarka umjetnosti, kustosica i teoretičarka, autorica knjige Rasprizorenja (Sandorf), u kojoj na temelju Sebaldovog opusa promišlja prakse sjećanja u smislu kritike nasilja.
Važnost njemačkog književnika W.G. Sebalda (1944. -2001.) za stjecanje alata mišljenja kojim je moguće navigirati kroz svijet rastućeg fašizma, ali i mijenjati ga, Leonida Kovač istaknula je riječima: „Ovo što se danas događa gore je od 1930-ih jer tom galopirajućem fašizmu koji je normaliziran uopće nema otpora. Mislim da je to upravo razlog zašto danas Sebalda treba čitati. Njegov način digresivnog pisma u kojem on meandrira različitim povijesnim vremenima, različitim kulturama je upravo praksa mišljenja koja se suprotstavlja učinku spektakla kojem danas svjedočimo.“
Foto: Borna Černe
U inspirativnoj raspravi Kluba u klubu, u kojoj su između ostalih sudjelovali i antropolog Andrea Matošević, povjesničarka umjetnosti, kustosica i producentica Paola Orlić, prevoditeljica i urednica Nataša Medved, arhitekt Jonel Kolić i profesorica filozofije Senka Suman, bilo je govora o odnosu prema traumatskoj prošlosti, prešućivanju, zaboravu i selektivnom pamćenju obuhvaćenom amblematskim pojmom arhiva, društvu spektakla i vladavini slika, odnosu kolonijalizma i kapitalizma i epistemološkom nasilju.
Na sljedećem čitalačkom klubu koji će se održati 26. ožujka u 19:00 sati gostovat će antropologinja Renata Jambrešić Kirin, djelatnica Instituta za etnologiju i folkloristiku i suradnica Centra za ženske studije u Zagrebu, a sudionici će diskutirati o ženskom pismu i etici sjećanja na temelju romana Daše Drndić Canzone di Guerra. Nove davorije. (Partizanska knjiga) koji je dostupan u Klubu-knjižari Giardini 2 i pulskim knjižnicama.
Program za veljaču Kluba-knjižare Giardini 2 u srijedu, 26. veljače u 20:00 sati zaokružit će gostovanje teoretičara i kulturnog antropologa Tomislava Pletenca s knjigom Ne možeš ti to. Koliko self-helpa čovjek može podnijeti?, nastalom u koautorstvu s književnikom, prevoditeljem i političkim analitičarom Borisom Perićem.
U ovom iznimnom antropološkom prikazu kulture self-helpa autori promišljaju naoko nepromjenjive imperative suvremenosti koje okuplja čežnja za ispunjenjem i težnja za savršenstvom ironijski izvrćući formu instant-odgovora.
Klub-knjižara Giardini 2, čiji postav čine antikvarni naslovi i djela pulskih umjetnika, grafičara i dizajnera, nalazi se na prvom katu, na adresi Giardini 2. Otvorena je od ponedjeljka do petka od 9:00 do 17:00 sati, a na dan događanja tijekom cijelog dana. Za posjetitelje je otvoren i klupski prostor Male sale u kojem članovi/ice mogu čitati, raditi, igrati društvene igre uz šalicu kave ili čaja.
Mole se građani da u navedeno vrijeme radi sigurnosti izbjegavaju područja provedbe lovnih aktivnosti i ujedno želimo svima zahvaliti na razumijevanju, strpljenju i suradnji.
Uskrs je bio i povod postavljanja 7 novih klupa i vaza na rivu koje će oplemeniti uskrsno razdoblje, ali će i ostati trajno pružati kutak za odmor prolaznicima.
Pula otvara svoja vrata polaznicima od 30. kolovoza do 4. rujna 2025., nudeći jedan seminarski program i sedam specijaliziranih radionica koje pokrivaju područja glazbenog videospota, montaže, dramske pedagogije, te igranog, animiranog, dokumentarnog i eksperimentalnog filma.
U Klubu-knjižari Giardini 2 sinoć je održano treće izdanje Kluba u klubu – čitateljskog kružoka u kojem sudionici pod vodstvom teoretičara, filozofa i književnika promišljaju književno djelo.
Srednjovjekovni Žminj obiluje ostacima prošlosti koji svjedoče o njegovoj strateškoj i kulturnoj važnosti. Brojni arheološki nalazi potvrđuju da je područje Žminja bilo naseljeno još u prapovijesnom razdoblju.