Nakon siječanjskog otvorenja programske sezone u Klubu&knjižari Giardini 2 pod nazivom Srdačno LP, na kojem je predstavljena moćna scena pulskih umjetnika, u srijedu 12. veljače 2025. s početkom u 19:00 sati slijedi prvi program u okviru ovogodišnje teme naslovljene Strahovi današnjice.
Na rasporedu je projekcija gruzijsko-poljskog dokumentarnog filma Čarobna planina redateljskog dvojca Mariam Chachia i Nika Voigta, koja će se održati u suradnji s Kinedokom, alternativnom distribucijskom mrežom dokumentarnih filmova iz Srednje i Istočne Europe.
U ozračju pomaknutog, humorom i ironijom obojenog pogleda uglednog znanstvenika na sveprisutni fenomen današnjice, bio je i veliki finale večeri u kojem je Pletenac održao polusatni koncert: svirao je i pjevao pjesme Nicka Cavea na – kajkavskom.
„Klub u klubu svojevrsni je eksperiment koji nije ni predstavljanje knjige, ni okrugli stol, ni predavanje, ali niti samo čitalački klub – ovaj format zamišljen je kao miješana forma koja promovira višeglasje i problematizira ustaljene obrasce mišljenja“, sažela je suštinu programa Helena Vodopija.
15:12Prije 56 d21.02.2025
Nakon projekcije, autori Mariam Chachia i Nik Voigt javit će se direktno iz Gruzije gdje upravo snimaju dokumentarac o prosvjedima, a povest će se razgovor o trenutnoj političkoj situaciji u Gruziji, odnosu prema traumatskoj prošlosti, intimnim, književnim, društveno angažiranim polazištima za snimanje Čarobne planine.
Kao i u kultnom romanu Čarobna gora njemačkog književnika Thomasa Manna, radnja dokumentarnog filma Čarobna planina, smještena je u izoliranom sanatoriju, visoko u planinama, no ovoga puta švicarske Alpe predratne Europe pretvaraju se u post-socijalističku Gruziju, intelektualna i ekonomska elita rastače se u sve slojeve društva, a neizvjesna budućnost vezuje se za nerazriješenu prošlost.
Sljedeći program koji nas ovaj mjesec očekuje u Klubu-knjižari Giardini 2 novi je format čitalačkog kluba naslovljen Klub u klubu, nastao kao odgovor na nasušnu potrebu za kontekstualizacijom neselektivnog protoka informacija kao i za okruženjem koje će sudionike potaknuti na društveni angažman.
Foto: Klub-knjižara Giardini 2
Jednom mjesečno, uz smjernice i mentorstvo stručnjaka – teoretičara/ki, filozofa/kinja, povjesničara/ki – vodit će se diskusija o djelima vezanim uz krovnu temu te kao zaključak kolektivnog promišljanja producirati i esej koji će biti objavljen na web stranici Kluba-knjižare.
Prvo ovogodišnje izdanje čitalačkog kluba zakazano je za četvrtak, 20. veljače 2025. u 20:00 sati, a sudionici će raspravljati o kultnom djelu njemačkog književnika W.G. Sebalda pod nazivom Saturnovi prsteni (Vuković&Runjić).
Ovaj ciklus programa otvorit će povjesničarka umjetnosti i teoretičarka Leonida Kovač, autorica knjige Rasprizorenja (Sandorf) u kojoj polazeći od opusa W.G. Sebalda promišlja prakse sjećanja u smislu kritike nasilja. Čineći to ona se usredotočuje na odnos prema traumatskoj prošlosti i pritom izabire formu eseja u kojoj, kroz dijalektiku slike i riječi, kritika normaliziranog, neperceptibilnog nasilja postaje moguća.
Foto: Tanja Draškić Savić
U Gradskoj knjižnici Pula nalaze se 2 primjerka knjige koje zainteresirani mogu posuditi uz predočenje članske iskaznice knjižnice i Kluba Giardini 2, a ostale primjerke moguće je posuditi u Klubu-knjižari Preporučuje se da sudionici pročitaju knjigu iako to ne predstavlja uvjet sudjelovanja u programu Klub u klubu.
U srijedu, 26. veljače u 20:00 sati program za veljaču zaokružit će gostovanje teoretičara i kulturnog antropologa Tomislava Pletenca s knjigom Ne možeš ti to. Koliko self-helpa čovjek može podnijeti? (Ljevak). Riječ je o jednoj od rijetkih studija kulture self-helpa na ovim prostorima, koja je nastala u koautorstvu Tomislava Pletenca i književnika, prevoditelja i političkog analitičara Borisa Perića.
Pitanje „Kako?“ o svim naoko nepromjenjivim imperativima suvremenosti koje okuplja čežnja za ispunjenjem i težnja za savršenstvom, a koji nas nepovratno vode u ponor anksioznosti, svjetlosnim godinama udaljen od predmeta naše želje – kako voditi zdrav život, upravljati vremenom, kontrolirati prostor minucioznom organizacijom, istovremeno biti dobar partner, osviješten građanin, imati zavidno opće znanje, a opet ne zanemariti duhovnost – u ovoj knjizi paradoksalno nailaze na isti „instant“ odgovor: „Ne možeš ti to“.
Foto: Klub-knjižara Giardini 2
No trik je upravo u tome. Jer onda slijedi odgovor na sve više zanemarivano pitanje – „Zašto?“.
Klub&knjižara Giardini 2, čiji postav čine antikvarni naslovi i djela pulskih umjetnika, grafičara i dizajnera, nalazi se na prvom katu, na adresi Giardini 2.
Otvorena je od ponedjeljka do petka od 9:00 do 17:00 sati, a na dan događanja tokom cijelog dana. Za posjetitelje je otvoren i klupski prostor Male sale u kojem članovi/ice mogu čitati, raditi, igrati društvene igre uz šalicu kave ili čaja.
Mole se građani da u navedeno vrijeme radi sigurnosti izbjegavaju područja provedbe lovnih aktivnosti i ujedno želimo svima zahvaliti na razumijevanju, strpljenju i suradnji.
Uskrs je bio i povod postavljanja 7 novih klupa i vaza na rivu koje će oplemeniti uskrsno razdoblje, ali će i ostati trajno pružati kutak za odmor prolaznicima.
Pula otvara svoja vrata polaznicima od 30. kolovoza do 4. rujna 2025., nudeći jedan seminarski program i sedam specijaliziranih radionica koje pokrivaju područja glazbenog videospota, montaže, dramske pedagogije, te igranog, animiranog, dokumentarnog i eksperimentalnog filma.
U Klubu-knjižari Giardini 2 sinoć je održano treće izdanje Kluba u klubu – čitateljskog kružoka u kojem sudionici pod vodstvom teoretičara, filozofa i književnika promišljaju književno djelo.
Srednjovjekovni Žminj obiluje ostacima prošlosti koji svjedoče o njegovoj strateškoj i kulturnoj važnosti. Brojni arheološki nalazi potvrđuju da je područje Žminja bilo naseljeno još u prapovijesnom razdoblju.