Japanska pijanistica Hiromi u predstavi Vida Hribara gostuje u INK-u
Radi se o komadu autora i redatelja Vida Hribara u koprodukciji RadioTeatra Bajsić i prijatelji i Teatra &TD iz Zagreba u kojem igraju Rea Bušić, Silvio Mumelaš, Vedran Živolić i Matija Čigir.
U INK dolazi “Hiromi”, drama u duhu japanskog Noh teatra, gdje duhovi umrlih na pozornicu često silaze bez poziva.
Radi se o komadu autora i redatelja Vida Hribara u koprodukciji RadioTeatra Bajsić i prijatelji i Teatra &TD iz Zagreba u kojem igraju Rea Bušić, Silvio Mumelaš, Vedran Živolić i Matija Čigir.
Predstava je nastala u produkciji Studija za suvremeni ples u suradnji s mrežom Pan – Adria, a izvode je Martina Tomić, Ida Jolić / Ema Crnić, Viktoria Bubalo, Marta Krešić, Filipa Bavčević i Nastasja Štefanić-Kralj.
Inspirirana iskustvom tijela kao neprekidno promjenjive, ranjive i fluidne kategorije, predstava istražuje stanja i bivanja kroz koreografski jezik koji afirmira nestabilnost i kompleksnost tjelesnog postojanja.
21:35Prije 346 d26.05.2025
Drama u tri preludija gostuje na maloj sceni INK u ponedjeljak, 29. rujna u 20 sati, a nakon izvedbe slijedi razgovor s autorima u kafiću u nastajanju.
Uronjena u postobiteljsku atmosferu, predstava "Hiromi" vodi nas u austrougarske ruševine jednog kućanstva, gdje su preko noći počela vrijediti neka druga pravila. Kauč, stol i televizor najednom su zamijenile sofisticirane simetrije i bolnička sterilnost. Kako u tu simetriju uklopiti savršeno nesimetričan obiteljski trojac - sina Stefana, oca Joška i Djeda?
Lice po kojem drama nosi ime je Hiromi, japanska klaviristica koja je nedavno stupila u ekonomsko-ljubavni savez s Joškom, ponudivši mu još jedan u nizu životnih početaka. Kroz rezignirane samoanalize, seciranje i intelektualiziranje svakodnevice do najmanjih potankosti, likovima uporno izmiče sadašnjost koju su u novom zen obiteljskom hramu odlučili osvojiti.
Iako će se jezične mreže o koje zapinju u pokušaju razumijevanja činiti sve gušće i beznadnije, riječima D. T. Suzukija: "Ma koliko bile guste mreže, samim time što su mreže neke će stvari iz njih ispasti i te se stvari, prema tome, ni na koji način ne mogu izmjeriti".
Kroz specifičan tretman istarskog govora – onog koji diše, štuca, šuti i puca po šavovima emocija – ova predstava zaranja u osobne priče, ljubavi koje nisu vrištale s krovova, nego su tiho trajale ispod kože, u podtonovima, u rečenicama koje nikad nisu izgovorene.
Tijekom prosinca izvest će se i deset organiziranih izvedbi predstave za djecu vrtićke i školske dobi, a zbog velikog interesa publike otvoren je dodatni popodnevni termin 10. prosinca kako bi svi mališani i njihovi odrasli imali priliku doživjeti čarobno kazališno iskustvo.
U duhu japanskog Noh teatra, gdje duhovi umrlih na pozornicu često silaze bez poziva, sjećanja se u tri navrata (ili tri preludija) nepozvana javljaju članovima ove obitelji, izranjajući iz njihovog jezika, suprotstavljajući se nametnutoj sadašnjosti i dozvoljavajući protagonistima potragu za teško vidljivim, dubokim i zamagljenim obrisima neizgovorenih rečenica.
Dramaturginja je Nina Bajsić, skladatelj Vid Hribar, scenski pokret potpisuje Filipa Bavčević. Za oblikovanje svjetla zadužen je Luka Matić, a kostimografkinja i autorica vizualnog identiteta je Mara Bajsić. Scenografiju potpisuju Luka Matić i Mara Bajsić, a producentica predstave je Katarina Krešić.
Ulaznice su dostupne na blagajni INK i putem online prodaje na www.ink.hr, a za sve vlasnike zlatne Kazališne kartice omogućen je popust od 20% na redovnu cijenu ulaznice.
Na račune tisuća mladih ovih dana stižu iznosi povrata poreza, a samo u Istarskoj županiji više od 11.200 mladih ostvarit će povrat ukupno vrijedan više od 11 milijuna eura. Tim povodom oglasila se Mladež HDZ-a Istarske županije.
Alkoholizirana vozačica skrivila je jučer rano ujutro prometnu nesreću kod Pomera nakon što se nije zaustavila na znak obaveznog zaustavljanja i oduzela prednost drugom automobilu. U sudaru je ozlijeđen 25-godišnji vozač.
Aldo Negri rođen je 1914. godine u Labinu. Nakon školovanja na Pomorskom institutu u Trstu i studija pomorskih znanosti u Napulju, pridružio se antifašističkom pokretu te 1942. godine postao član ilegalnog NOP-a na Labinštini.
Policija u ponedjeljak započinje veliku akciju uklanjanja eksplozivnih sredstava pronađenih u moru kod pulskog lukobrana. Riječ je o dvjema zrakoplovnim bombama te desecima granata, metaka i upaljača, a tijekom akcije moguće su i detonacije.
Dvojezičnost, multikulturalnost i suživot, kako je rekao, nisu samo obilježja ovog kraja, već vrijednosti koje se svakodnevno žive i prenose novim generacijama.
Središnji festivalski program počinje u ponedjeljak, 25. svibnja, kada će se u 9 sati na Trgu na Lokvi održati povorka lutkara i vrtićanaca uz lutke Carerom do Trga maršala Tita.
Riječ je o kulturno-turističkoj inicijativi koja povezuje fortifikacijsku baštinu Hrvatske i Europe s ciljem njezine valorizacije kroz suvremene kulturne, edukativne i turističke sadržaje.