Radolović: Dostojanstvena skrb za starije i nemoćne, priuštivo stanovanje i zdravstvo dostupno svima!

Kandidatkinja za županicu Istarske županije i saborska zastupnica SDP-a Sanja Radolović danas je povodom obilježavanja Svjetskog Dana zdravlja predstavila na gradskoj tržnici u Puli svoj županijski program u području zdravstva i socijalne skrbi koji će provesti kao prva istarska županica.

Iris Foriš
Iris Foriš

7 Travanj 2025 I 13:04

Radolović: Dostojanstvena skrb za starije i nemoćne, priuštivo stanovanje i zdravstvo dostupno svima!
Foto: SDP

Kandidatkinja za županicu Istarske županije i saborska zastupnica SDP-a Sanja Radolović danas je povodom obilježavanja Svjetskog Dana zdravlja predstavila na gradskoj tržnici u Puli svoj županijski program u području zdravstva i socijalne skrbi koji će provesti kao prva istarska županica.

Izuzev predstavljanja programa građanima su uz prigodnu akciju mjerenja šećera i tlaka od strane medicinskog osoblja dani savjeti o važnosti redovitih pregleda (na koje se nažalost zbog dugih lista čekanja danas previše čeka), ali i same prevencije, u vidu redovite tjelesne aktivnosti i zdrave prehrane.

Radolović je uvodno poručila kako zdravlje nije privilegij, već temeljno pravo svakog čovjeka, a naša je dužnost, kao društva, ali i institucija osigurati da zdravstvena zaštita bude dostupna, kvalitetna i jednaka za sve, bez obzira na godine, primanja ili mjesto stanovanja.

U području zdravstva u Istarskoj županiji, Sanja Radolović predložila je niz konkretnih mjera s ciljem jačanja primarne zdravstvene zaštite i sustava Istarskih domova zdravlja. Ključno je rasteretiti liječnike obiteljske medicine administrativnih poslova kako bi se mogli u potpunosti posvetiti pacijentima.

Uz to, potrebna je nabava dodatne medicinske opreme kako bi se što više medicinskih usluga moglo pružati u sklopu primarne zdravstvene zaštite, a ne isključivo u bolničkom sustavu u kojem trenutno postoje velike liste čekanja.

Reorganizacija sustava hitne pomoći također je od iznimne važnosti, kaže Radolović. Potrebno je otvoriti zgradu tzv. “stare hitne” u Puli za pacijente, čime bi se smanjile gužve na objedinjeni hitni bolnički prijem, gdje se osobito u turističkoj sezoni, čeka i do deset sati, jer je to objedinjeni prijem za cijelu Istarsku županiju.

Osim toga, Istarska županija mora otvoriti i opremiti hitne ambulante potrebnim osobljem i opremom u svim većim gradovima Istre, kako se više pacijenti koji nisu životno ugroženi morali slati isključivo u Pulu, ali i omogućiti zbrinjavanje pacijenata sa sjevera Istre u bolnici u Izoli.

Nadalje, Sanja Radolović je istaknula kako je potrebno ojačati kapacitete Opće bolnice Pula. Posebno je važno osigurati dolazak ključnih specijalista koji trenutno nedostaju pulskoj bolnici, kao što su dječji kirurg, dječji radiolog, dječji kardiolog i dječji neuropedijatar.

Efikasnija organizacija operacijskog bloka, kroz unapređenje logistike i zapošljavanje dodatnog medicinskog osoblja, također je ključna za smanjenje listi čekanja, a postojeća medicinska oprema koja godinama stoji slabo iskorištena zbog nedostatka stručnog kadra mora se staviti u funkciju.

Kao primjer, Radolović je navela kako imamo kupljenu opremu za angiografiju – dijagnostički pregled za prikaz krvnih žila koja već dvije-tri godine stoji i skuplja prašinu jer nema tko na njoj raditi pa Istrijani moraju i za to odlaziti u Rijeku.

Foto: IstraIN

Također, potrebno je izgraditi heliodrom u krugu pulske bolnice, koji je bio predviđen postojećim projektom za potrebe hitne helikopterske službe, ali do danas nije realiziran. Dugoročno rješenje za kadrovske probleme u zdravstvu vidi u pokretanju studija medicine, fizioterapije i primaljstva na Sveučilištu u Puli. Međutim, osim za budući zdravstveni kadar  Istarska županija mora provoditi puno značajnije mjere i za postojeći zdravstveni kadar, nego što je to do sada bio slučaj.

U području socijalne skrbi, Sanja Radolović kao prioritet ističe povećanje broja mjesta u domovima za starije i nemoćne osobe te sufinanciranje cijene smještaja. Riječ je o gorućem problemu, budući da su liste čekanja iznimno duge, a cijene smještaja dosežu i do 1.500 eura mjesečno, što je za većinu umirovljenika nedostižno.

Na primjer, na listi čekanja za Dom za starije i nemoćne osobe “Alfredo Štiglić” u Puli nalazi se gotovo 3.000 građana, koji bi, prema sadašnjim podacima, mogli čekati i deset godina na smještaj. Stoga je nužno da Istarska županija, u suradnji s gradovima i općinama, izradi i provede jasan akcijski plan dogradnje postojećih i izgradnje novih domova te modela sufinanciranja smještaja.

Također, Radolović ističe potrebu za otvaranjem novih stacionara u svim većim istarskim gradovima te sufinanciranjem kadrova, posebno njegovatelja i medicinskog osoblja.

Naime, problem posthospitalne skrbi posebno pogađa starije osobe koje nakon izlaska iz bolnice nisu u mogućnosti primiti potrebnu njegu kod kuće ili u klasičnom domu za starije. Danas stacionare imaju tek Pazin, Umag i Labin, dok ih ostali istarski gradovi uopće nemaju, zbog čega su građani često prisiljeni sami pronalaziti rješenja za svoje bližnje.

Jedan od najosjetljivijih segmenata socijalne skrbi je palijativna skrb, a Radolović posebno naglašava nužnost hitnog otvaranja hospicija za palijativne pacijente u Puli. Iako je zgrada Hospicija u neposrednoj blizini pulske bolnice dovršena prije tri godine, ona još uvijek nije zaprimila nijednog pacijenta, što je krajnje neprihvatljivo.

Uz skrb za starije, važan je i razvoj demografskih mjera, prvenstveno kroz programe priuštivog stanovanja. Zbog nekontroliranog rasta cijena nekretnina i sve većeg broja mladih obitelji koje nisu kreditno sposobne, potrebno je u suradnji sa županijom, gradovima i općinama razviti sustav poticaja za kupnju ili najam stanova.

Broj stanovnika Istarske županije pao je ispod 200.000, što zahtijeva hitnu demografsku revitalizaciju. Mladima je danas gotovo nemoguće priuštiti krov nad glavom, bilo da je riječ o kupnji stana ili najmu, zbog čega je ova mjera jedan od ključnih prioriteta Sanje Radolović u kandidaturi za istarsku županicu.

Zaključno, Radolović je istaknula kako zdravstveni i socijalni sustav mora biti dostupan svima, a ne samo privilegiranima. Moj cilj je Istra u kojoj stariji žive dostojanstveno, mladi ostaju jer vide budućnost, a zdravstvena usluga je brza, kvalitetna i dostupna svakom građaninu.