Društvene mreže oblikuju našu svakodnevicu, no njihova prekomjerna uporaba može imati negativan utjecaj na mentalno zdravlje, uzrokujući osjećaj usamljenosti i stres.
Iako pružaju mnoge prednosti, poput povezivanja s prijateljima, važno je uočiti trenutke kada bi trebalo usporiti i odmoriti se od njih.
Zdrava novogodišnja odluka mogla bi biti – postaviti granice u korištenju društvenih mreža.
Prema recentnim istraživanjima, prosječna osoba provodi oko dva i pol sata dnevno na društvenim mrežama.
Na prvi pogled, ovo može izgledati kao relativno malo vremena, ali ako razmislimo o tome u kontekstu cijelog života, brojke postaju alarmantne.
Ako bi netko počeo koristiti društvene mreže u dobi od 10 godina i nastavio do 80. godine, na društvenim mrežama bi proveo više od sedam godina života.
Stres, anksioznost, depresija....
Ove statistike pozivaju na promišljanje o utjecaju koji društvene mreže imaju na mentalno zdravlje.
Korištenje ovih platformi može se pretvoriti u izazov za balansiranje, jer uz prekomjernu upotrebu dolazi do porasta stresa, anksioznosti i depresije.
Iako je tehnologija donijela mnoge prednosti u povezivanju s drugima, ona također može narušiti osobne odnose.
Stvarni zivot ne ovisi od društvenih mreža!
Korištenje društvenih mreža može nas odmaknuti od stvarnih, osobnih interakcija s prijateljima i obitelji, zamjenjujući ih virtualnim kontaktima.
Znanstvena istraživanja sugeriraju da ne samo da društvene mreže mogu povećati osjećaj socijalne izolacije, već također mogu otežati stvaranje dubljih, emocionalnih veza s ljudima u stvarnom životu.
Za kraj, važno je naglasiti da stvarni društveni život ne ovisi o društvenim mrežama. Iako se na njima može ostvariti povezanost, prava emocionalna ispunjenost dolazi iz stvarnih, osobnih odnosa.
Jedino ispravno, druženje s obitelji i prijateljima
Stoga, kako bi smanjili osjećaj usamljenosti, najbolje je posvetiti više pažnje stvarnim kontaktima – razgovarajte sa susjedima, viđajte se uživo s prijateljima, provodite vrijeme s obitelji.
U 2024. godini, neka naša novogodišnja odluka bude da balansiramo tehnologiju s pravim, osobnim interakcijama, jer svijet se događa oko nas, ne samo na društvenim mrežama.