Cijeli svoj život učimo biti dobri. Učimo kako se trebamo ponašati, što je prihvatljivo, što je lijepo, što nas čini voljenima. A ono što ne odgovara toj slici? To sakrivamo.
Duboko u sebi, u kutke psihe koje ne pokazujemo svijetu. No, ono što je potisnuto ne nestaje. Sve ono što ne želimo vidjeti kod sebe, sve što smo naučili da nije poželjno, a ipak u nama živi, naša je takozvana sjena.
Naša sjena nije samo ono što smatramo lošim – agresija, ljubomora, slabost, pohlepa... Sjena su i naši neizraženi potencijali, naši snovi koje smo ugušili, naša snaga koju se bojimo pokazati. Koliko puta smo se odrekli vlastite autentičnosti da bismo se uklopili? Koliko puta smo potisnuli bijes, iako smo ga htjeli izraziti? Koliko puta smo zatomili vlastitu intuiciju jer su nas učili da je razum iznad svega?
No, sjena se ne da zauvijek potisnuti. Ona izlazi na površinu kroz impulzivne reakcije, kroz iracionalne strahove, kroz obrasce koje ponavljamo, a ne razumijemo zašto, kroz tjelesne simptome itd. Može se manifestirati kroz projekcije – ono što nas najviše iritira kod drugih često je upravo ono što ne možemo prihvatiti kod sebe. Ono što skrivamo (i od sebe samih) ili odbacujemo iznova se pojavljuje u našim životima kroz različite događaje, odnose i sl.
Kako prihvatiti svoju sjenu?
Prvi korak je prestati se boriti protiv nje. Umjesto da je guramo u stranu, možemo joj prići s radoznalošću. Što nam sjena želi reći? Što se krije iza zavisti – neispunjena želja? Što se krije iza bijesa – neizrečena granica? Što se krije iza straha – čežnja za slobodom?
Sjena je dio nas, stoga je važno integrirati je u svoje iskustvo. Ne možemo živjeti samo u sjaju – moramo poznavati i ono što je u sjeni tog sjaja. Moramo prihvatiti da smo i nježni i divlji, i plemeniti i sebični, i jaki i ranjivi. Integracija ne znači opravdavanje destruktivnih ponašanja, već prepoznavanje da su sve emocije legitimne, važne i da nas mogu voditi prema dubljem razumijevanju sebe.
Prihvaćanje sjene ne znači da ćemo izgubiti kontrolu nad sobom – naprotiv. Tek kada je priznamo i pogledamo, prestaje nas nesvjesno voditi. Kada osvijestimo svoje potisnute dijelove, možemo ih svjesno izražavati, umjesto da nas iznenada preplave.
Put prema cjelovitosti
Rad na sebi nije samo razvijanje vrline – to je i suočavanje s onim što bismo najradije zanemarili. To je put prema cjelovitosti, prema unutarnjoj slobodi. Kad prihvatimo svoju sjenu, ona prestaje biti prijetnja i postaje naša snaga. Tek tada postajemo autentični.
Biti cjelovit znači nositi i sjaj i sjenu – i znati da smo vrijedni, baš takvi kakvi jesmo.