
Prepoznajete li razliku između dječje želje i dječje potrebe?
Psihologica Tihana Fontana Ristić pripremila je za vas tekst o potrebama i željama vaše djece.
21:35Prije 155 d20.02.2025
Psihologica Sanja Subotić iz Društva psihologa Istre pripremila je inspirativan tekst za vas!
Statistike pokazuju kako se u društvu susrećemo s porastom kroničnih bolesti. U situaciji kada prvi put u liječničkoj ordinaciji suočimo s ozbiljnijom dijagnozom ta informacija promijeni tijek našeg života.
Ponekad se čak može učiniti i kao da je svijet na trenutak stao. Trenutak prije planirali smo budućnost, razmišljali o poslu, obitelji, svakodnevnim obavezama, a već u sljedećem suočavamo se s nečim nepoznatim i zastrašujućim.
Psihologica Tihana Fontana Ristić pripremila je za vas tekst o potrebama i željama vaše djece.
21:35Prije 155 d20.02.2025
Psihologica Sanja Matijaš iz Društva psihologa Istre za vas je pripremila inspirativni članak.
20:28Prije 157 d18.02.2025
Ova situacija uz fizičke izazove sa sobom donosi i emocionalne, psihološke i društvene promjene. I dok liječnici i okolina govore o lijekovima, tretmanima i simptomima rijetko se otvoreno razgovara o tome što se događa u našim glavama i srcima dok pokušavamo prihvatiti novu stvarnost.
Suočavanje s kroničnom bolešću uvijek uključuje i proces emocionalne prilagodbe, a o tome kako ćemo se prilagoditi podosta ovisi kvaliteta i zadovoljstvo ostatka našeg života.
Proces kroz koji svi bez iznimke prolazimo, nalikuje fazama tugovanja. U ovom slučaju ne tugujemo za nekom drugom osobom koju smo izgubili već tugujemo za sobom u budućnosti i za vlastitom idejom o tome kako je naš život trebao izgledati te za svim onim što smo poslovno i privatno za sebe planirali, a zbog bolesti se neće dogoditi.
U procesu prolazimo kroz niz emocija – od šoka i poricanja do ljutnje, tuge i na kraju prihvaćanja. Važno je naglasiti da prilagodba nije pravocrtan put već proces koji ima uspone i padove. Ne događa se svima istim intenzitetom i dužinom trajanja, ponekad se i faze ne događaju istim redoslijedom i baš zato je korisno imati informacije, kako bismo mogli prepoznati što nam se događa i ide li sve svojim tijekom ili bi nam možda dobro došla stručna podrška.
Šest faza kroz koje prolazimo
Prva reakcija na dijagnozu često je nevjerica. Mozak se pokušava nositi s informacijom koju ne može odmah procesirati. Moguće je da osjećamo emocionalnu obamrlost ili se ponašamo kao da se ništa nije dogodilo. Ovo je rana faza procesa i koliko god s jedne strane pokušavali na sve načine odmah sve shvatiti i povratiti kontrolu, u ovoj fazi smo pod utjecajem jakih emocija i racionalno razmišljanje u takvim trenutcima nije jača strana. Sasvim je u redu i prirodno da trebamo vremena kako bi obradili informacije koje su nas preplavile.
Nakon početnog šoka, može se pojaviti faza poricanja – odbijanje da je situacija ozbiljna ili da će bolest utjecati na naš život. Često pokušavamo nastaviti po starom, ignorirajući simptome ili izbjegavajući razgovore o svom zdravstvenom stanju. Na ovom dijelu puta važno je ne donositi ishitrene odluke koje bi nam mogle dugoročno naštetiti. Poželjno je razgovarati s liječnikom i postaviti mu pitanja koja nas zaokupljaju.
Kada se emocije malo umire i jasnije shvatimo da je život s dijagnozom naša nova realnost, mnogi osjete ljutnju. Može se pojaviti osjećaj nepravde, frustracije zbog gubitka kontrole i bijes prema liječnicima, obitelji, pa čak i sebi. Možda se ljutimo jer osjećamo da smo izgubili dio svog identiteta ili zato što drugi ne razumiju što prolazimo.
U ovim trenutcima korisno je prihvatiti ljutnju kao normalan dio procesa. Umjesto da je potiskujemo, tragajmo za načinima kako je izraziti – kroz razgovor, fizičku aktivnost ili vođenje dnevnika. Počnemo li osjećati da ljutnja preuzima naš život i negativno utječe na odnose s drugima, možda je vrijeme potražiti stručnu podršku ili grupu podrške gdje možemo podijeliti svoje osjećaje.
U ovoj fazi pokušavamo pronaći načine kako preuzeti kontrolu nad situacijom. Istražujemo alternativne tretmane, mijenjamo prehranu, razmišljamo o većim zaokretima u stilu života a ponekad i vjerujemo da će bolest nestati ako napravimo određene promjene.
Informiranje o dodatnim metodama liječenja može biti korisno no važno je ostati realan i kritičan prema informacijama koje pronalazimo. Ako razmišljamo o alternativnim terapijama, bilo bi dobro uskladiti ih s preporukama liječnika. Ovu fazu možemo iskoristiti kao priliku za pozitivne promjene – zdrava prehrana, vježbanje i briga o mentalnom zdravlju utjecat će na poboljšanje kvalitete života.
Na ovom dijelu puta postanemo dublje svjesni da bolest neće nestati što može dovesti do osjećaja gubitka, tuge zbog promjena u životu i zabrinutosti za budućnost. Povlačenje u sebe, osjećaj bespomoćnosti ili gubitak interesa za stvari koje su nam nekada donosile radost mogu biti znakovi da smo u ovoj fazi.
Ponekad nam treba netko tko će jednostavno saslušati bez nuđenja rješenja i sasvim je u redu to tražiti od ljudi kojima vjerujemo. Osjećamo li da se teško nosimo s ovim emocijama možda je to znak da je vrijeme potražiti stručnu pomoć. Terapeut ili savjetovatelj mogu pomoći da pronađemo načine kako se nositi s promjenama i ponovno osjetiti radost u svakodnevnim stvarima.
Prihvaćanje ne znači odustajanje, već pronalaženje načina kako živjeti s bolešću. U ovoj fazi dolazi do pomaka u fokusu – umjesto na ono što smo izgubili, počinjemo se koncentrirati na ono što i dalje imamo i možemo. Sada smo spremni graditi život koji je ispunjen, čak i ako izgleda drugačije nego prije.
Korisno je okružiti se ljudima koji nas podržavaju i pronaći aktivnosti koje nam donose radost i smisao.
Bolest može donijeti izazove, ali ne mora definirati tko smo. I dalje imamo moć oblikovati svoj život na način koji nas ispunjava.
Britanski turisti najviše su noćenja ostvarili u Dubrovačko-neretvanskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji te Istri, a gledano prema destinacijama u Dubrovniku, Splitu, Župi dubrovačkoj, Rovinju, Zadru, Puli i dr.
12:55Prije 17 h25.07.2025
Ova mlada morska kornjača pronađena je u blizini otočića Porera, nasuprot Barbarige na zapadnoj obali Istre, a spašena je zahvaljujući brzoj reakciji obitelji Marić Pfannkuchen, koja ju je brodom prevezla do pulske luke.
10:13Prije 20 h25.07.2025
Ljeto je u punom jeku, a uz sunce i duge dane dolazi i ono što mnogi s nestrpljenjem očekuju, a to je sezonsko sniženje.
08:39Prije 22 h25.07.2025
Jedan od najzvučnijih novih glasova istarske glazbene scene, Lima Len, nastupit će kao predgrupa legendarnom Plavom Orkestru 9. kolovoza u pulskoj Areni!
07:47Prije 22 h25.07.2025
U okviru suradnje s brojnim udrugama i institucijama koje pružaju podršku najranjivijim skupinama djece, Valamar je kroz ovu inicijativu do sada donirao ljetovanje za više od 4.500 djece iz svih dijelova Hrvatske.
20:28Prije 1 d24.07.2025
Novi Šajin hit „Idemo na mer” himna je onih koji sanjaju odmor, ali žive svakodnevicu u kojoj „fali još jedan papir”.Upravo iz FTJP* (*fali ti jedan papir) rođena je pjesma koja će postati nova himna za sve koji se bore s birokracijom, a njih je u Hrvatskoj koliko i stanovnika.
19:14Prije 1 d24.07.2025
Predstava i popratni program imaju jasnu poruku: potaknuti muškarce da žive dulje, zdravije i sretnije.
18:31Prije 1 d24.07.2025
Ljubiteljima craft pive predstavit će se sedam pivovara sa više od 30 vrsta craft pive!
13:07Prije 1 d24.07.2025