JESTE LI ZNALI? U Puli možete vidjeti ribu jednoroga koja mijenja boje!

Ova je vrsta zanimljiva jer čak dva puta tijekom života gotovo u potpunosti mijenja prehranu, stanište i izgled!

Iris Foriš
Iris Foriš I Aquarium Pula

22 Siječanj 2025 I 08:52

JESTE LI ZNALI? U Puli možete vidjeti ribu jednoroga koja mijenja boje!
Foto: Aquarium Pula Točkasta riba jednoroga

U stalnom tropskom postavu Aquariuma Pula možete upoznati točkastu ribu jednoroga (Naso brevirostris).

Ova fascinantna riba plijeni pažnju svojim karakterističnim ‘nosom’ ili rogom te neobičnim ponašanjem – uvijek gleda bočno, ostavljajući dojam pomalo ‘sumnjičavog’ promatrača.

Osim toga, može jako brzo promijeniti boju – plivajući kroz greben poprima različite nijanse plave i sive (kada se osjeti ugroženom može čak postati crna), a njezine crne točkice mogu biti jako izražene do gotovo nevidljive. 

Svrha roga kod ribe jednoroga još je uvijek zagonetka, no smatra se da mužjacima služi za privlačenje ženki te zastrašivanje rivala i predatora. Sam oblik roga mogao bi biti povezan s načinom prehrane: vrste koje se uglavnom hrane algama na koraljnim grebenima imaju šiljast rog, dok vrste koje preferiraju zooplankton u otvorenom moru imaju spljošten rog ili ga uopće nemaju.

Ova je vrsta zanimljiva jer čak dva puta tijekom života gotovo u potpunosti mijenja prehranu, stanište i izgled. Prva je preobrazba uobičajena za ribe – iz prozirne ličinke koja živi slobodno u vodi i hrani se zooplanktonom pretvara se u mladu jedinku koja brsti biljni obraštaj s koraljnih grebena.

Međutim, nakon što joj naraste rog, vraća se u otvoreno more, gdje se kao odrasla jedinka opet hrani zooplanktonom. Glavni uzrok ove pojave se povezuje s povećanjem energije koju ova vrsta dobiva zahvaljujući promjeni prehrane, dok neki razlog vide u njenom dugačkom rogu koji joj otežava brstenje algi.

U prirodi se može naći sama ili u manjim skupinama na vanjskim dijelovima koraljnih grebena i laguna, a rasprostranjena je na obalama cijelog Indijskog oceana te u zapadnom Tihom oceanu sve do Japana. Na IUCN-ovoj listi Crvenoj listi uvrštena je u kategoriju najmanje zabrinjavajućih vrsta.