Otisci dinosaura na Brijunima oživljeni uz 3D tehnologiju
Na Brijunima su se okupili stručnjaci, znanstvenici i predstavnici različitih sektora kako bi se naglasila važnost istraživanja, tehnologije i edukacije u očuvanju kulturne i prirodne baštine.
Suradnja akademske zajednice i industrije donosi inovativna rješenja koja pozitivno utječu na čitavu zajednicu, a upravo je to pokazao 3. doručak u sklopu projekta EduCalucemTech.
U partnerstvu s Tehničkim fakultetom Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, Javnom ustanovom Nacionalni park Brijuni i Calucemom, na Brijunima su se okupili stručnjaci, znanstvenici i predstavnici različitih sektora kako bi se naglasila važnost istraživanja, tehnologije i edukacije u očuvanju kulturne i prirodne baštine.
Jedan od najupečatljivijih trenutaka bio je predstavljanje 3D rekonstrukcije otisaka stopala dinosaura, omogućujući sudionicima da tragove prošlosti dožive kroz suvremenu tehnologiju.
Alena Sprčić, stručna voditeljica Nacionalnog parka Brijuni predstavila je proces valorizacije lokaliteta, dok je geolog Damir Pocrnić istaknuo značaj otisaka stopala dinosaura u kontekstu 100. obljetnice otkrivanja prvih tragova u Hrvatskoj, i to na Velikom Brijunu.
Foto: Calucem
Biologinja Martina Hervat i profesor Sven Maričić pokazali su kako se pomoću 3D modeliranja i printanja može unaprijediti interpretacija baštine, čineći je pristupačnijom i atraktivnijom za javnost te su prezentirali 3D otisak stope dinosaura.
Projekt EduCalucemTech nije usmjeren samo na istraživanja – u njegovu su srž ugrađeni lokalna zajednica i mladi. Učenici Medicinske škole u Puli aktivno su sudjelovali u razvoju edukacijske platforme, o čemu je govorila Danijela Panić, istaknuvši važnost povezivanja obrazovanja s praksom i inovacijama.
Druženje je nastavljeno uz prigodan doručak, gdje su sudionici mogli kušati kekse u obliku otisaka dinosaura, pripremljene od strane tima poznatog kuhara Deniza Zembe. Nakon toga, uslijedio je obilazak lokaliteta otisaka, uključujući posebnu stopu za koju je izrađen 3D model, dodatno demonstrirajući kako tehnologija može igrati ključnu ulogu u očuvanju i promociji baštine.
Foto: Calucem
Suradnja sa Sveučilištem Jurja Dobrile u Puli, posebice s njihovim laboratorijem za robotiku i umjetnu inteligenciju, koji će se i opremiti u sklopu projekta, otvara nove mogućnosti primjene 3D tehnologija, umjetne inteligencije i robotike u znanstvenim istraživanjima. Nagrađivani na domaćim i međunarodnim razinama u suradnji s Nacionalnim parkom Brijuni, istražuju kako unaprijediti postojeće znanstvene spoznaje i primijeniti ih u valorizaciji baštine.
Za Calucem, koji ove godine obilježava 100 godina postojanja, održivost i briga za zajednicu nisu samo poslovna strategija – to je temeljna filozofija poslovanja. Kroz projekte poput EduCalucemTech, tvrtka aktivno doprinosi edukaciji i znanstvenim istraživanjima, otvarajući nove prilike za mlade te jačajući suradnju između industrije i akademske zajednice.
Dvostruka obljetnica – 100 godina od otkrića stopa dinosaura u Nacionalnom parku Brijuni i stoljetna tradicija Calucema – simbolizira dugogodišnju povezanost prirodne baštine, znanstvenih istraživanja i industrije u ovom području.
Projekt EduCalucemTech nastavit će se razvijati kroz nove suradnje i istraživačke aktivnosti, uz daljnje povezivanje znanstvene zajednice, poduzetničkog sektora i lokalne zajednice u svrhu promicanja inovacija i održivog razvoja.
Sama akcija čišćenja podmorja podrazumijeva angažman ronioca KPA Marsonia, u organizaciji dva zarona od po sat vremena tijekom kojih će ronioci volonterski s morskoga dna izvlačiti sve ono što mu ne pripada – otpad svake vrste, ponajprije plastika, staklo, gume, metalni i drveni predmeti...
Dan Europe obilježava se 9. svibnja u znak sjećanja na Schumanovu deklaraciju iz 1950. godine, povijesni prijedlog koji je postavio temelje europskog jedinstva i današnje Europske unije.
Auto klub Istra Oldtimer Rovinj organizira 21. Histria Classic, međunarodni rally oldtimer vozila koji će se održati po cijeloj Istarskoj Županiji od 9. do 11. svibnja.
Transhistria Ensemble glazbeni je sastav s kojim Tamara najčešće nastupa i s kojim je snimila najviše albuma. Čine ga slovenski kontrabasist Žiga Golob, hrvatski bubnjar Krunoslav Levačić, slovenski gitarist i mandolinist Uroš Rakovec i talijanski harmonikaš Fausto Beccalossi.
Današnji se dan obilježava u čast Jean-Henrya Dunanta, osnivača Međunarodnog pokreta Crvenog križa i Crvenog polumjeseca koji je rođen na današnji datum 1828. godine u Ženevi.