Otisci dinosaura na Brijunima oživljeni uz 3D tehnologiju
Na Brijunima su se okupili stručnjaci, znanstvenici i predstavnici različitih sektora kako bi se naglasila važnost istraživanja, tehnologije i edukacije u očuvanju kulturne i prirodne baštine.
Suradnja akademske zajednice i industrije donosi inovativna rješenja koja pozitivno utječu na čitavu zajednicu, a upravo je to pokazao 3. doručak u sklopu projekta EduCalucemTech.
U partnerstvu s Tehničkim fakultetom Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, Javnom ustanovom Nacionalni park Brijuni i Calucemom, na Brijunima su se okupili stručnjaci, znanstvenici i predstavnici različitih sektora kako bi se naglasila važnost istraživanja, tehnologije i edukacije u očuvanju kulturne i prirodne baštine.
Jedan od najupečatljivijih trenutaka bio je predstavljanje 3D rekonstrukcije otisaka stopala dinosaura, omogućujući sudionicima da tragove prošlosti dožive kroz suvremenu tehnologiju.
Alena Sprčić, stručna voditeljica Nacionalnog parka Brijuni predstavila je proces valorizacije lokaliteta, dok je geolog Damir Pocrnić istaknuo značaj otisaka stopala dinosaura u kontekstu 100. obljetnice otkrivanja prvih tragova u Hrvatskoj, i to na Velikom Brijunu.
Foto: Calucem
Biologinja Martina Hervat i profesor Sven Maričić pokazali su kako se pomoću 3D modeliranja i printanja može unaprijediti interpretacija baštine, čineći je pristupačnijom i atraktivnijom za javnost te su prezentirali 3D otisak stope dinosaura.
Projekt EduCalucemTech nije usmjeren samo na istraživanja – u njegovu su srž ugrađeni lokalna zajednica i mladi. Učenici Medicinske škole u Puli aktivno su sudjelovali u razvoju edukacijske platforme, o čemu je govorila Danijela Panić, istaknuvši važnost povezivanja obrazovanja s praksom i inovacijama.
Druženje je nastavljeno uz prigodan doručak, gdje su sudionici mogli kušati kekse u obliku otisaka dinosaura, pripremljene od strane tima poznatog kuhara Deniza Zembe. Nakon toga, uslijedio je obilazak lokaliteta otisaka, uključujući posebnu stopu za koju je izrađen 3D model, dodatno demonstrirajući kako tehnologija može igrati ključnu ulogu u očuvanju i promociji baštine.
Foto: Calucem
Suradnja sa Sveučilištem Jurja Dobrile u Puli, posebice s njihovim laboratorijem za robotiku i umjetnu inteligenciju, koji će se i opremiti u sklopu projekta, otvara nove mogućnosti primjene 3D tehnologija, umjetne inteligencije i robotike u znanstvenim istraživanjima. Nagrađivani na domaćim i međunarodnim razinama u suradnji s Nacionalnim parkom Brijuni, istražuju kako unaprijediti postojeće znanstvene spoznaje i primijeniti ih u valorizaciji baštine.
Za Calucem, koji ove godine obilježava 100 godina postojanja, održivost i briga za zajednicu nisu samo poslovna strategija – to je temeljna filozofija poslovanja. Kroz projekte poput EduCalucemTech, tvrtka aktivno doprinosi edukaciji i znanstvenim istraživanjima, otvarajući nove prilike za mlade te jačajući suradnju između industrije i akademske zajednice.
Dvostruka obljetnica – 100 godina od otkrića stopa dinosaura u Nacionalnom parku Brijuni i stoljetna tradicija Calucema – simbolizira dugogodišnju povezanost prirodne baštine, znanstvenih istraživanja i industrije u ovom području.
Projekt EduCalucemTech nastavit će se razvijati kroz nove suradnje i istraživačke aktivnosti, uz daljnje povezivanje znanstvene zajednice, poduzetničkog sektora i lokalne zajednice u svrhu promicanja inovacija i održivog razvoja.
Legenda kaže da je tijekom bijega od jedrenjaka engleske flote bio potjeran duboko u Jadransko more i u konačnici stigao do Limskoga zaljeva. Vijugavost i skrovitost ovog zaljeva učinili su mu se idealnim mjestom za skrivanje sebe i svog blaga.
Riječ je o pomoći koja se dodjeljuje u obliku bonova u vrijednosti od 50,00 eura, namijenjenih učenicima nižih i viših razreda osnovnih škola, kao i učenicima srednjih škola.
Od 18. do 21. rujna Rovinj ponovno postaje epicentar kreativnosti, znanja i umrežavanja, a punoljetno izdanje donosi i dva nova festivala: Investment.Weekend i Finance.Weekend, priopćili su organizatori Festivala.
Ulaz na sve predstave je slobodan, a posebna vrijednost ovog programa jest što su predstave neverbalne, pa su razumljive svim mališanima i posjetiteljima bez obzira na jezik.
Osnovni cilj ovih ljetnih čitateljskih punktova je osigurati svima dostupnost knjiga tijekom ljetnih mjeseci, a ljetne knjižnice na kupalištima pokazale su se izuzetno dobrom praksom u promicanju čitanja jer je broj posuđenih i poklonjenih knjiga svake godine sve veći.
Austrijski digitalni lifestyle portal Freizeit.at objavio je članak fokusiran na istarski gradić Vodnjan kao jednu od manje poznatih, ali vrlo atraktivnih destinacija Istre. Članak je ostvario nevjerojatnih 1.460.000 impresija!
U organizaciji Turističke zajednice i Općine Kaštelir-Labinci, u suradnji s poljoprivrednom udrugom Vitis, večer je protekla u znaku maslinovih ulja, vina i domaće kuhinje, sve to uz toplo i neformalno druženje posjetitelja s proizvođačima.
Na Ljetnom festivalu istarskog pršuta ima svega pomalo, osim pršutara tu je još tridesetak štandova, a moglo se kupiti i kušati sir, maslinovo ulje, cijeli niz proizvoda lokalnih OPG-ova. U ponudi su slastice, vino, rukotvorine, med, nakit…
Bit će tu animacija za djecu koju će prirediti "Žuti kišobran" uz napuhanac za seh, dijelit će se fuži i kapuz, u 21 sat na redu je Teatar Naranča koji će vas nasmijati novom komedijom 15+ "Kadi je ti kunfin? ", a nakon predstave pripremljen je i glazbeni program.
Zahtjevi modernog majčinstva nekada nas zbilja znaju prebaciti preko ruba. Ako si ikad pomislila: „Volim svoju djecu, ali nekad stvarno želim spakirati kofere i otići negdje gdje imam mira i gdje me nitko ništa ne traži“ – nisi sama i s tobom je sve u redu.
Prijedlozi se dostavljaju Odboru za nagrade, počasti i priznanja Grada Vodnjan u pisanom obliku s obveznim detaljnim obrazloženjem, najkasnije do 17. srpnja 2025. godine.
Godišnja nagrada za zelenu gradnju i održivo izgrađeni okoliš se dodjeljuje projektima koji su se istaknuli primjenom održivih rješenja u planiranju, gradnji i korištenju prostora te koji aktivno doprinose očuvanju okoliša i razvoju energetski učinkovitih, zdravih i funkcionalnih građevina.