
U Rovinju održan koncert u organizaciji SDP-a Rovinj
Bend Le monde i Tony Cetinski zabavljali su građane i posjetitelje na Trgu maršala Tita u Rovinju.
09:39Prije 2 min15.05.2025
Poreč se uključio u očuvanje i educiranje o periskama.
Kraj šetnice i mostića u Zelenoj laguni u Poreču, postavljena je tabela u sklopu akcije „Jeste li ih vidjeli“, kojom Zavod za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja poziva javnost da dojave lokacije na kojima su uočene žive jedinke plemenite periske (Pinna nobilis).
Akcija se provodi od 2020. godine i aktualna je kroz cijelu godinu, a ponajviše u ljetnim mjesecima, kada je i učestalost opažanja morskih organizama povećana. Osim na ovoj lokaciji, dvije tabele su postavljene i na lokacijama u Vrsaru, a u planu je da ih se postavi još.
Tabele su na hrvatskom i talijanskom, jeziku uz QR kod koji vodi na prijevod na engleski i poveznicu za one koji žele doznati više. Sve to s jednim ciljem – očuvati ugroženu plemenitu perisku, kroz edukaciju kupača, ribolovaca i nautičara, pogotovo turista. Zato će se s akcijom na području Poreča nastaviti i dalje kroz postavljanje tabela i plakata u svrhu edukacije.
Projekt „Očuvanje plemenite periske u Jadranskom moru“ u Istri provodi Javna ustanova Natura Histrica od 2020. godine. Osim obilaženja i provjere dojava o novo pronađenim živim jedinkama plemenite periske, njihovi djelatnici u suradnji s vanjskim stručnjacima postavljaju i kolektore za prihvat mlađi periske.
Tako su 2023. godine kolektori bili postavljeni na 2 lokacije u blizini Poreča, na pliću Bekarija te pliću Ćivran u periodu od svibnja do studenog te je pregledom istih ukupno pronađeno 78 živih periski koje su prevezene u Akvarij Pula, što je bio izuzetan uspjeh, budući da ih u cijelom Mediteranu nije pronađeno toliko.
Pridonijelo je tome sigurno i čisto more, zahvaljujući novim pročistačima otpadnih voda, financiranima iz EU fondova, koji su prije godinu nekoliko godina dana stavljeni u funkciju na području Grada Poreča-Parenzo i cijele Poreštine kao prvi u Istri. Čisto more pogodno je za razvoj periski, ali i za cijeli morski eko sustav.
Plemenite periske su izuzetno važne jer su endem Sredozemnog mora te su rasprostranjene u cijelom Jadranskom moru i najčešće se mogu pronaći između 2 i 30 m dubine ističu iz Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije na svojim web stranicama. Kako se radi o najvećem mediteranskom školjkašu koji može narasti i do 120 cm, jedan je od atraktivnijih školjkaša hrvatskog podmorja. Plemenita periska je strogo zaštićena vrsta i svako uznemiravanje te namjerno vađenje živih ili uginulih jedinki (praznih ljuštura) je zabranjeno.
Populacije plemenite periske u cijelom Mediteranu pa i u Jadranskom moru su zahvaćene smrtonosnom zarazom koja dovodi do masovnih ugibanja. Smrtnost je na mnogim lokacijama i 100%, a zbog dramatičnog pada populacije, plemenita periska je u razdoblju od samo godine dana dobila status kritično ugrožene vrste na globalnoj razini.
Donedavno populacije s brojnim živim plemenitim periskama, sada su mahom samo skupine praznih ljuštura uginulih jedinki. Dojave o opažanjima živih jedinki plemenite periske, pogotovo onih u recentnim godinama od kada je zaraza prisutna u prirodi, važne su zbog identifikacije onih jedinki koje su usprkos zarazi i dalje žive. Takve jedinke su ključne za obnovu populacije i opstanak vrste te je iste potrebno pratiti i ako je potrebno dodatno zaštiti.
Ako opazite plemenitu perisku za koju sumnjate da je živa, potrebno je provesti kratku provjeru kako bi se potvrdila sumnja. Iznad periske trebate nježno proći rukom kroz morsku vodu, uslijed čega će se periska, ako je živa, zatvoriti. Pri tome trebate paziti da perisku ne dirate. Na ovoj poveznici možete pogledati kratak video kako ispravno provesti navedenu provjeru.
Informaciju o opažanju žive plemenite periske dojavite na e-mail adresu vrste@mingor.hr ili unesite u online obrazac za dojavu - putem ove poveznice.
Udruga "EMA" - Udruga podrške oboljelih od epilepsije organizira predavanje „Funkcionalne sposobnosti djeteta i adolescenata s epilepsijom (praktični savjeti)" koje će voditi prof. dr. sc. Igor Prpić, ugledni stručnjak na području neurologije.
19:15Prije 14 h14.05.2025
Festival će okupiti vodeće domaće i svjetske stručnjake kako bi kroz razgovore, predavanja i posebne formate otvorio ključne teme o tehnologiji, kreativnosti, odgovornosti i budućnosti komunikacijske industrije – uz atmosferu koja uspješno konkurira čak i rovinjskom suncu, moru i plaži.
15:30Prije 18 h14.05.2025
Ulaznice za festivalske večeri u Bakru, Rijeci i Opatiji su već u prodaji, a karavana će zapjevati i u Marčani.
22:10Prije 1 d13.05.2025
Bulešić je ubijen ubodima noža u grlo, a njegova krv poprskala je zid predsoblja laniškoga župnog ureda. Prema riječima očevidaca, Bulešić je, osjetivši da umire, zazivao: «Isuse, primi dušu moju!».
18:31Prije 1 d13.05.2025
Erik Rossanda maturant je Talijanske srednje škole Dante Alighieri u Puli. Prva tri razreda je prošao s 5.0 i priznaje - osjeća pritisak da prođe i četvrti. Drugim učenicima savjetuje da je bitno povezivati gradivo, ali i razumjeti kako koji profesor funkcionira da bi bili što uspješniji u školi.
16:08Prije 1 d13.05.2025
Veliko finale održava se u subotu, 17. svibnja od 21 sat, a za titulu pobjednika Eurosonga 2025. natječe se 20 izvođača koji su izborili prolaz kroz polufinala te 6 zemalja koje imaju direktan plasman u finale.
15:12Prije 1 d13.05.2025
Riječ je o projektu kojeg Hrvatska turistička zajednica provodi u suradnji s Kristijanom Iličićem, najpoznatijim domaćim influencerom koji je obišao sve zemlje svijeta.
13:30Prije 1 d13.05.2025
Predstavljanje slikovnice održat će se u srijedu, 14. svibnja 2025. s početkom u 18:00 sati u Circolu, u sklopu sajma dječje knjige Monte Librić.
12:38Prije 1 d13.05.2025