Prethodnim svemirskim brodom Dragon (Crew9) koji se od prije nalazi na MKS, ovog tjedna, najvjerojatnije u srijedu, na Zemlju se vraćaju američki astronaut Nick Hauge, ruski kozmonaut Aleksandr Gorbunov te gotovo desetomjesečni „zatočenici” u svemiru: Amerikanci Sunita Williams i Butch Wilmore.
Dvoje astronauta trebali su se vratiti kući s misije nakon devet dana, a sada su već mjesecima zaglavljeni u svemiru.
21:35Prije 136 d23.12.2024
Šesnaest sati kasnije, navečer u 22:57 (UT+1), svemirski brod uspješno je sletio na morsku površinu nedaleko istočne obale Floride.
Kapsulu su brzo preuzeli spasilački timovi te ju podignuli na brod.
Marino Tumpić
Udahnuti zemaljski zrak nakon pre/duge, pomalo nevjerojatne i bizarne svemirske misije bilo je pravo olakšanje za svemirske letače.
Podsjetimo se, Williams i Wilmore lansirani su Boeingovim svemirskim brodom Starliner u lipnju prošle godine na MKS.
Marino Tumpić
Zbog tehničkih problema na Starlineru, odnosno nesigurnog povratka astronauta istime na Zemlju, umjesto devet dana ostali su u svemiru gotovo deset mjeseci!
Svemirskim brodom Crew Dragon upravljali su američki astronaut, zapovjednik, Nick Hauge i ruski kozmonaut, pilot, Aleksandr Gorbunov.
Marino Tumpić
Cijela procedura slijetanja traje gotovo dva dana. Pregled svemirskog broda i njegovih komponenti. Priprema svemirskih letača, oblačenje zaštitnih odijela, ulazak u svemirski brod i pozicioniranje na sjedalima. Odspajanje veza broda i postaje, odvajanje te zauzimanje putanje povratka na Zemlju.
Petnaestak sati brod samostalno leti u Zemljinoj orbiti sve do ulaska u „put bez povratka”, finalnu orbitu prije slijetanja na Zemlju. Vanjska obloga toplinske zaštite letjelice ugrije se na gotovo 2.000°C, istovremeno uređaji za održavanje klime i života u unutrašnjosti broda (samo par centimetara od vanjske oplate) održavaju ugodnu sobnu temperaturu.
Završna faza slijetanje, kod Crew Dragona ono se obavlja na morsku površinu, obavlja se pomoću specijalnih padobrana koji usporavaju letjelicu do brzine od svega nekoliko kilometara na sat. Najveće opterećenje kojem su astronauti izloženi prilikom cijele procedure slijetanja je do 4G.
Marino Tumpić
Po izlasku četvero letača iz svemirskog broda, prihvatu u specijaliziranu brodsku ambulatu, oni odlaze na medicinske preglede i tretman u Johnson Space Centre smješten u gradu Houston, država Texas.
Amerikanci tamo ostaju na višetjednom tretmanu, ruski kolega kozmonaut se nakon pregleda vraća u Rusku Federaciju kako bi postupak akomodacije na Zemlju sproveo u sklopu Zvjezdanog grada kraj Moskve.
Marino Tumpić
Gubitak koštane mase i strukture kao i mišićne mase te promjene kardio-vaskularnog sustava tijekom dužeg boravka u bestežinskom stanju i pored svih vježbi i medikamenata neupitan je. Svemirskim letačima ponekad su potrebni mjeseci da se vrate u staru formu!
Naravno, iznimno važan aspekt ljudskog bitisanja je druženje s obitelji, prijateljima i – kućnim ljubimcima!
Kretanje na svježem zraku, kušanje netom ubrane voćke, radovi u vrtu i šetnja s kućnim ljubimcima uz miris roštilja dok Sunce grije obraz nešto je što u svemiru jednostavno nije moguće nadomjestiti.
Sama akcija čišćenja podmorja podrazumijeva angažman ronioca KPA Marsonia, u organizaciji dva zarona od po sat vremena tijekom kojih će ronioci volonterski s morskoga dna izvlačiti sve ono što mu ne pripada – otpad svake vrste, ponajprije plastika, staklo, gume, metalni i drveni predmeti...
Dan Europe obilježava se 9. svibnja u znak sjećanja na Schumanovu deklaraciju iz 1950. godine, povijesni prijedlog koji je postavio temelje europskog jedinstva i današnje Europske unije.
Auto klub Istra Oldtimer Rovinj organizira 21. Histria Classic, međunarodni rally oldtimer vozila koji će se održati po cijeloj Istarskoj Županiji od 9. do 11. svibnja.
Transhistria Ensemble glazbeni je sastav s kojim Tamara najčešće nastupa i s kojim je snimila najviše albuma. Čine ga slovenski kontrabasist Žiga Golob, hrvatski bubnjar Krunoslav Levačić, slovenski gitarist i mandolinist Uroš Rakovec i talijanski harmonikaš Fausto Beccalossi.
Današnji se dan obilježava u čast Jean-Henrya Dunanta, osnivača Međunarodnog pokreta Crvenog križa i Crvenog polumjeseca koji je rođen na današnji datum 1828. godine u Ženevi.