Ove je srijede u gradskoj knjižnici 'Matija Vlačić Ilirik' Rovinj održano izuzetno zanimljivo i inspirativno predstavljanje dvaju putopisa o jednom od najpoznatijih hodočasničkih puteva na svijetu – Camino de Santiago.
Dvije autorice, svaka sa svojim jedinstvenim iskustvom, podijelile su s publikom priče o svojim nezaboravnim putovanjima – jedna je krenula francuskom rutom, dok je druga odabrala portugalsku.
Jana Prević Finderle svoje dojmove zabilježila je dnevničkim zapisima u knjizi Put u Santiago, a Maja Klarić u zbirci poezije Deset dugih dana.
Zanimljivo je spomenuti da je prošle godine, u utrci s mnogobrojnim proznim putopisnim djelima, nagradom Joža Horvat, koju dodjeljuje Hrvatsko društvo pisaca, ovjenčana upravo knjiga poezije Maje Klarić za najbolji putopis u regiji.
Knjižnica je bila prepuna posjetitelja, doslovno se tražila stolica više, a atmosfera je bila izuzetno pozitivna i dinamična.
Publika je aktivno sudjelovala u događaju, postavljajući pitanja i komentirajući iskustva autorica.
Razgovaralo se o izazovima s kojima su se susretale na putu, duhovnoj dimenziji hodočašća te o neprocjenjivim lekcijama koje su naučile kroz takvo iskustvo.
Pripovijedanje autorica bilo je emotivno i inspirativno, što je prisutne dodatno motiviralo da razmisle o vlastitim životnim putovanjima.
Kroz ova predstavljanja, publika je imala priliku saznati mnogo o povijesti, tradiciji i kulturi Camina, kao i o svakodnevnim izazovima hodočasnika.
Gradska knjižnica "Marija Vlačić Ilirik" Rovinj
Bilo je zanimljivo čuti usporedbe između dviju ruta, jer svaka od njih ima svoje specifičnosti i ljepote koje će zauvijek ostati u sjećanjima autorica.
Važno je istaknuti da ovakva događanja ne samo da promiču čitanje i ljubav prema knjigama, nego i pomažu u jačanju kulturnih i društvenih veza unutar zajednice.
Ove manifestacije nude priliku da se povežemo, učimo jedni od drugih i podržavamo autore i knjige koje nas potiču na razmišljanje i akciju.
Stranka Možemo! službeno je predala potrebne potpise za kandidature Dušice Radojčić za gradonačelnicu Pule i Slavena Boljuna za župana Istarske županije.
Grad Pazin i ove godine organizirano slavi Praznik rada, prigodu kojom se prisjeća povijesnih trenutaka radničkog pokreta te odaje priznanje svim radnicima koji svojim svakodnevnim trudom doprinose funkcioniranju društva.
"Cilj nam je bio omogućiti udrugama da kreiraju sadržaje koji će mladima omogućiti razvoj, uključivanje i kvalitetnije provođenje slobodnog vremena. Nadamo se – i vjerujem – da će financirani projekti uistinu doprinijeti aktivnijem uključivanju mladih u društveni život", rekla je Tea Batel.
Krpelji, komarci i drugi razni insekti aktivni su u toplijim danima od proljeća do jeseni, ali i u blagim zimama. Za čovjeka oni postaju značajni kada ubodima uzrokuju neugodni svrbež, alergijske reakcije, a ovisno o staništu mogu biti i prenosioci zaraznih bolesti.
One druge, koji svjesno krše zakon i utječu na kvalitetu naših života, koji vrše bahatu devastaciju ostavštine naših predaka, koji onemogućavaju prirodnu izmjenu dana i noći – njih treba prijaviti.
Udruga Nektar, koja okuplja pedesetak pčelara s područja Istre, već je razvila urbane pčelinjake u Poreču, a uz Rovinj, takav projekt postoji i u Labinu.
Stoljećima je sastavni dio prirodne medicine, a koristi se za ublažavanje različitih tegoba – od emocionalnog stresa do problema s dišnim i probavnim sustavom.
“Jeans” nije uobičajeni pop singl nego o glazbenom hommageu trapericama kao kulturnom simbolu u žanru popa s prizvukom RNB-ja i afrobeata, s kojim naše područje još nije upoznato pa time donosi svježinu.