Iskoristite staro računalo: Naučite instalirati Linux na besplatnoj radionici u Puli

Imate li staro računalo koje je još uvijek funkcionalno, ali se teško nosi s modernim operativnim sustavima? Želite li mu produžiti vijek trajanja i izbjeći nepotrebne troškove, a pritom smanjiti elektronički otpad?

Iris Foriš
Iris Foriš

30 Ožujak 2025 I 17:23

Iskoristite staro računalo: Naučite instalirati Linux na besplatnoj radionici u Puli
Foto: Pexels

Imate li staro računalo koje je još uvijek funkcionalno, ali se teško nosi s modernim operativnim sustavima? Želite li mu produžiti vijek trajanja i izbjeći nepotrebne troškove, a pritom smanjiti elektronički otpad? Ili možda tražite sigurniji sustav bez potrebe za višestrukim antivirusnim programima?

Rješenje je Linux - besplatan, brz i siguran operativni sustav koji vaše računalo može učiniti ponovno korisnim.

Pula Herculanea i Zelena Istra pozivaju vas na besplatnu radionicu instalacije Linuxa, koja će se održati u četvrtak, 3. travnja u Radioni Re-Geppetto u Društvenom centru Rojc od 17:30 do 20:30 sati.

Radionicu će voditi Ivan Divković iz Zelene Istre, koji 20-ak godina aktivno koristi Linux operativni sustav u privatne i poslovne svrhe.

Nakon kratkog teorijskog dijela o Linuxu i njegovim distribucijama, praktični dio radionice bit će posvećen instalaciji Linuxa na vaše računalo i, ako bude vremena, osnovama njegovog korištenja.

Važne informacije za sudjelovanje na radionici

S obzirom na ograničenost vremena, kako bi instalacija Linuxa na radionice išla brže i jednostavnije, organizatori vas mole da donesete svoje računalo pripremljeno na sljedeći način: ako imate važnih podataka na računalu - napravite sigurnosnu kopiju podataka prije dolaska na radionicu – pohranite ih na USB, vanjski disk ili oblak (cloud). Vaš (hard ili SSD) disk bi trebao biti spreman za "prebrisavanje" svih podataka radi instalacije novog operativnog sustava.

Provjerite minimalne tehničke zahtjeve – preporučljivo je imati barem 1-2 GB RAM-a za lakše distribucije (npr. Lubuntu, Linux Lite) i 4 GB RAM-a ili više ili više za distribucije poput Ubuntu ili Linux Mint (s vizualno dotjeranijim i nešto zahtjevnijim grafičkim sučeljima).

Zatim, važno je da imate hard disk od barem 64 GB (vrsta diska je nebitna, hard disk ili SSD) te ako znate, provjerite postavke BIOS-a/UEFI-ja (pristupa se obično pritiskom na F2, F12, DEL ili ESC pri pokretanju računala) – za instalaciju Linuxa potrebno je omogućiti pokretanje sustava s USB-a i eventualno onemogućiti tzv. Secure Boot opciju, ako stvara probleme kod instalacije. Ukoliko vam je ovo nepoznato, pomoći ćemo vam na licu mjesta prije početka instalacije.

Foto: Pexels

Također, ponesite punjač za laptop – jer instalacija može potrajati. Za radionicu će vam organizatori omogućiti instalacijske USB-ove, na kojima će se nalaziti nekoliko "popularnijih" distribucija, kao i nekoliko "lakših" distribucija za starija računala: Linux Mint, Linuxfx, LinuxLite i AntiX.

S obzirom na ograničenost vremena i prostora, broj sudionika je ograničen na 10 ljudi uz obaveznu prijavu na e-mail adresu: ivan.divkovic@zelena-istra.hr .

Više informacija u Linux operativnom sustavu

Linux je operativni sustav, baš poput Windowsa ili macOS-a, ali s jednom velikom razlikom – potpuno je besplatan i otvorenog koda. To znači da ga bilo tko može preuzeti, koristiti i prilagoditi svojim potrebama. Zahvaljujući Linuxu, možete produžiti vijek trajanja svog računala, raditi sigurnije na internetu i koristiti tisuće besplatnih programa bez straha od virusa i neželjenih troškova.

Linux dolazi u različitim verzijama, koje se nazivaju distribucije. Procjenjuje se da trenutno postoji oko 600 različitih Linux distribucija koje su aktivne, dok ih je ukupno kroz povijest kreirano više od 1500. Međutim, točan broj je teško odrediti jer se stalno razvijaju nove distribucije, dok neke prestaju s daljnjim razvojem. Neke distribucije su prilagođene početnicima, dok su druge namijenjene naprednijim korisnicima.

S jedne strane, imamo "najpoznatije" distribucije (kao npr. Ubuntu, Linux Mint, Fedora i sl.), dok s druge strane imamo "specijalizirane" distribucije (primjerice, vrlo "male" distribucije koje ne zauzimaju puno diskovnog prostora ili su namijenjene revitalizaciji starog računala). Svaka od njih nudi svoje posebnosti i mogućnosti, a dijele neke osnovne karakteristike, kao što su funkcionalnost i sigurnost.

Pridružite se i otkrijte kako uz Linux možete uštedjeti, zaštititi okoliš i iskoristiti puni potencijal svog računala! 

Ova radionica dio je serije edukativnih događanja koje Udruga Zelena Istra provodi u suradnji s komunalnim poduzećem Pula Herculanea d.o.o. kako bi građane upoznala s važnosti smanjenja nastanka otpada, ponovne uporabe i pravilnog odvajanja otpada.