Vrijeme kada se život rađa: Astrobiologija i Uskršnja priča
Kada, gdje, kako i zašto nastaje život pitanja su na koja je poprilično teško dati (točne) odgovore, osim možda u jednom slučaju – našem, ovdje na Zemlji.
Kada, gdje, kako i zašto nastaje život pitanja su na koja je poprilično teško dati (točne) odgovore, osim možda u jednom slučaju – našem, ovdje na Zemlji. Što je pak Uskršnja životna priča? Tko ju je započeo, kada i zašto se počela širiti svijetom, ima li i jednog jedinog dokaza u njezinu korist? Tu pak nema smislenih odgovora, čak ni onog jednog jedinog.
Proteklih su dana mediji bili zaokupljeni „uskrsnućem života“ na dalekom planetu van Sunčevog sustava. Ekstrasolarni planet K2-18b otkriven je pomoću svemirskog teleskopa Kepler 2015. Od nas je udaljen 124 svjetlosne godine, tri puta većeg radijusa od Zemlje – poprilično veliki svijet. Oko vlastite zvijezde (bijelog patuljka) ovaj ekstrasolarni planet obiđe za 33 dana.
Godine 2019. detektirana je voda u atmosferi, četiri godine kasnije (2023.) dokazano je prisustvo ugljik dioksida i metana! Znanstvenicima je tada postojanje vodenih oceana na K2-18b postala realna opcija. Da bi cijela stvar bila još bolja ovaj se ekstrasolarni planet nalazi u tzv. Životnoj zoni, zoni u kojoj je moguć život nalik onome koji poznajemo ovdje na Zemlji.
Ipak, u žižu svjetskih medija K2-18b došao je otkrićem iznimno velike koncentracije dimetil sulfida u njegovoj atmosferi. Ova molekula ima kratak vijek trajanja, ne bi je trebalo tamo biti! Nešto ju mora konstantno stvarati, možda život, onaj pravi, inteligentni? Nažalost po „male zelene“ dimetil sulfid je proizvod života, ali nije njegova isključiva manifestacija. Može nastati i bez prisustva živih organizama. Ovu smo molekulu otkrili i na kometu 67/P Churyumov-Gerasimenko zahvaljujući misiji Rosetta Europske svemirske agencije. Tamo nema života.
Foto: IstraIN
Prevedeno na jezik znanstvenih činjenica i metoda rada; Ekstrasolarni planet K2-18b pre/dobar je kandidat za daljnja istraživanja, potencijalno mjesto vanzemaljskog života! Ipak, u ovom trenutku to ne možemo potvrditi, niti opovrgnuti! Najskuplji i najsofisticiraniji svemirski teleskop JWST nastavlja traganje za životom u svemiru.
Tako smo ovog Uskrsa ostali samo na „uskrsnuću života“ prije dvije tisuće godina ovdje na Zemlji. Nekoliko nama bliskih vjerskih zajednica ove godine istovremeno slavi Uskrs.
Ono što je najzanimljivije u institucionalnoj hijerarhiji istih glede budućeg otkrića postojanja vanzemaljskog života u svemiru je svojevrsni Protokol za objavu sljedbenicima (vjernicima, ako tako ugodnije zvuči) nakon što znanost neupitno dokaže postojanje Života u svemiru, života koji nije s našeg svijeta.
Lovro Majkić, kapetan i dugogodišnji vratar Istre 1961, napustio je pulski klub i karijeru nastavlja u grčkom Arisu, koji je aktivirao otkupnu klauzulu od 200 tisuća eura.
U Istarskom narodnom kazalištu Gradskom kazalištu Pula ovoga se ljeta održava dvotjedni međunarodni edukativni program Contemporary Performance Practices (CPP), radionica hrvatsko-američkog redatelja i kazališnog umjetnika Ivana Talijančića, suosnivača prestižnog njujorškog ansambla WaxFactory.
Osim velikog sportskog značenja, turnir je bitan i kao događanje koje značajno obogaćuje turističku ponudu, jer će osim tenisa na programu biti i koncerti, izvrsna gourmet ponuda… Grad Umag na taj se način uspješno profilirao!
Insekticidna sredstva koje se koriste prilikom dezinsekcije neznatno su opasna za čovjeka i njegovu okolinu, a u okolišu ne zaostaju jer su biorazgradiva.
Poreč od 8. do 14. rujna postaje središte vrhunske gastronomije, sportskog ribolova i glazbenog spektakla uz nastupe velikih regionalnih glazbenih imena.
Ovogodišnje izdanje GinIstre pratit će i iznimno atraktivan glazbeni program. U petak, 17. listopada, na pozornici će nastupiti popularna grupa Dalmatino, dok će u subotu, 18. listopada, festivalsko ozračje dodatno upotpuniti Marko Tolja.
Hrvatska se može pohvaliti s jednim restoranom koji nosi dvije MICHELINOVE zvjezdice te s 12 restorana nositelja jedne prestižne MICHELINOVE zvjezdice, globalno najznačajnije i najprepoznatljivije gastronomske oznake.
Od samog trenutka objave, pjesma je osvojila srca slušatelja zahvaljujući jedinstvenom spoju mladenačke energije Lima Lena te iskustva i prepoznatljivog glazbenog izričaja Alena Vitasovića.
Ugovor o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji potpisan je u Bruxellesu 9. prosinca 2011. godine, a na današnji dan prije dvanaest godina to je napokon i ostvareno.
Tacoor, čiji su članovi glazbenici različitih stilskih pozadina, već godinama istražuje granice žanrova, stvarajući svježu kombinaciju funka, hip-hopa i popa osamdesetih. Novi singl bavi se aktualnim pitanjem – sukobom ideologije nasilja i pacifizma, temom koja je danas možda važnija no ikad.
Festival "Dimela cantando" iz godine u godinu sve više jača svoju kulturnu ulogu ne samo u Istri, već i u susjednim dijelovima Slovenije i Italije, potvrđujući važnost očuvanja istrovenetskog narječja kroz umjetnost, glazbu i zajedništvo.