PRVI PUT U PULSKOM AKVARIJU: Izvaljene paraličinke obične hobotnice – korak bliže obnovi prirodnih populacija

Pulski akvarij ovim uspjehom potvrđuje svoju ulogu kao važan centar znanstvenog istraživanja i očuvanja mora – i to doslovno od jajašca.

Aquarium Pula

6 Srpanj 2025 I 21:45

PRVI PUT U PULSKOM AKVARIJU: Izvaljene paraličinke obične hobotnice – korak bliže obnovi prirodnih populacija
Foto: FB / Aquarium Pula

U pulskom akvariju zabilježen je izniman biološki trenutak – po prvi put iz jajašaca obične hobotnice (Octopus vulgaris) izvalile su se paraličinke, osjetljiv larvalni oblik ove fascinantne morske životinje.

Tim Aquariuma Pula je tijekom 45 dana pažljivo pratio embrionalni razvoj jajašaca kroz čak 20 stadija, pri stabilnoj temperaturi od 17 °C.

Ovaj rijedak uspjeh od velikog je značaja za znanstvenu zajednicu i akvakulturu, s obzirom na to da je uzgoj hobotnica još uvijek izrazito izazovan. Ključna prepreka leži u preživljavanju paralarvi, koje su izuzetno male, planktonske i osjetljive na promjene u okolišu.

„Paraličinke zahtijevaju precizno kontrolirane uvjete – od kvalitete vode i stabilne temperature do specifične prehrane. Zahvaljujemo dr. sc. Leonu Grubišiću na stručnim savjetima koji su doprinijeli ovom uspjehu“, poručili su iz Aquariuma Pula.

Tijekom inkubacije jajašca su držana u slabo osvijetljenom bazenu s jakim protokom vode bogate kisikom. Nakon izvaljivanja, paraličinke su premještene u poseban bazen s kružnim strujanjem, tzv. kreisel, koji im osigurava stabilno kretanje i sprječava oštećenja.

Razvoj embrija pratio je fascinantan biološki proces – od početnih stadija blastule i gastrule s vidljivim začecima očiju, krakova i plašta, pa sve do formiranja pigmentiranih stanica (kromatofora) i skupljanja crnila u tjelesnoj šupljini. U prirodi, proces izvaljivanja potiču promjene svjetlosti, temperature i mehanički podražaji.

Ono što ovo opažanje čini dodatno zanimljivim jest i nova spoznaja o reproduktivnoj biologiji hobotnica. Iako se dosad smatralo da ženke mogu čuvati spermije do osam mjeseci, u ovom je slučaju dokazano da oplodnja može biti odgođena i duže od godinu dana.

Održavanje i uspješan razvoj paraličinki u kontroliranim uvjetima predstavlja veliki korak naprijed, ne samo za akvakulturu, već i za očuvanje bioraznolikosti Jadranskog mora. Obične hobotnice, osim što su ekološki važan predator, ujedno predstavljaju jedan od rijetkih prirodnih neprijatelja invazivnih tropskih riba koje sve češće ugrožavaju lokalne ekosustave.

Pulski akvarij ovim uspjehom potvrđuje svoju ulogu kao važan centar znanstvenog istraživanja i očuvanja mora – i to doslovno od jajašca.