(VIDEO) Saznajte spavaju li sipe i hobotnice! Moguće je da i sanjaju baš poput ljudi

Zanimljivo je da čak i dok spavaju, reagiraju na podražaje iz okoline – naglo mijenjaju boju, osobito oko očiju, a sipa se može ukopati još dublje.

Iris Foriš
Iris Foriš I Aquarium Pula

23 Veljača 2025 I 11:43

(VIDEO) Saznajte spavaju li sipe i hobotnice! Moguće je da i sanjaju baš poput ljudi
Foto: Aquarium Pula

Jeste li se ikad zapitali spavaju li glavonošci?

Djelatnici Aquariuma Pula snimili su mirovanje sipe (Sepia officinalis), muzgavca (Eledone moschata) i dvije hobotnice (Octopus vulgaris), koji to uvijek čine na istom mjestu u bazenu, suženih proreza očiju. Tijekom godina istraživanja glavonožaca, otkriveno je da oni u ovakvom stanju mirovanja zaista spavaju.

Za san biraju uvijek isto mjesto u bazenu; hobotnice se uvlače se ispod stijena ili u prazne školjke pri tom poprimajući sivkasto-bijelu boju, dok se muzgavac i sipa ukopavaju u pijesak, prilagođavajući svoju boju okolini.

Zanimljivo je da čak i dok spavaju, reagiraju na podražaje iz okoline – naglo mijenjaju boju, osobito oko očiju, a sipa se može ukopati još dublje. "Jednu hobotnicu smo čak zatekli dok se budila – baš kao što mi rastežemo ruke i noge, ona je polako otvarala zamotane krakove, a disanje joj se ubrzalo", piše u objavi pulskog akvarija.

Glavonošci spavaju na način sličan ljudima, izmjenjujući faze dubokog i aktivnog sna. Dubok san traje oko 30 minuta kod sipe, a do sat vremena kod hobotnice. Aktivan san, koji podsjeća na REM fazu kod ljudi, traje oko 1 minutu kod hobotnice i do 2 minute kod sipe.

REM fazu karakteriziraju brzi pokreti očiju te ograničeni pokreti tijela, dok su aktivirani dijelovi mozga odgovorni za pamćenje i učenje. Znanstvenici stoga smatraju da bi, poput ljudi, hobotnice i sipe mogle sanjati u ovoj fazi, a njihovi snovi mogli uključivati nedavna iskustva.