NASA-ina letjelica Parker Solar Probe preživjela najopasniji prelet pokraj Sunca

Dva je dana trajala neizvjesnost je li letjelica preživjela. Napokon, 26.12.2024. stigli su radio signali kako je letjelica živa, prvog dana ove (2025.) godine.

Marino Tumpić

21 Srpanj 2025 I 18:51

NASA-ina letjelica Parker Solar Probe preživjela najopasniji prelet pokraj Sunca
Marino Tumpić

NASAina međuplanetarna robotička letjelica namijenjena istraživanju Sunčeve korone lansirana je 12.08.2018. Desetljeće je trajalo projektiranje i testiranje komponenti i same letjelice.

Zaroniti prema Suncu nije nimalo jednostavan zadatak. Godinama se ova letjelica kreće po vrlo precizno modeliranoj ekscentričnoj putanji oko naše zvijezde koja ju u trenucima najmanjeg rastojanja od Sunčeve površine vodi direktno kroz Sunčevu koronu.

Koristio se i efekt gravitacijske praćke, kada letjelice prolaze kraj planeta ili njihovih mjeseci kako bi „besplatno” promijenile pravac ili brzine kretanja. Zanimljivo kako je ova letjelica dobila ime po živućem astrofizičaru, prvi se puta NASA odlučila na tako nešto.

Najbliži prelet Sunca dogodio se 24.12.2024., Parker Solar Probe (PSP) tada je prošao na samo 6.1 milijun kilometara iznad Sunca. Nikada ništa niti slično nije uspjelo nekoj ljudskoj tvorevini.

Dva je dana trajala neizvjesnost je li letjelica preživjela. Napokon, 26.12.2024. stigli su radio signali kako je letjelica živa, prvog dana ove (2025.) godine.

Marino Tumpić

Zemaljski radioteleskopi uhvatili su i potpuno telemetrijsko izvješće. Sada su nam dostupni potpuni podaci i video zapisi s tog niskog preleta PSP iznad Sunca. Pogledajte kako to izgleda snimljeno kamerom WISPR - ovdje.

Tijekom svoje planirane sedmogodišnje misije letjelica se sedam puta susrela s Venerom kako bi korigirala svoju trajektoriju leta. Što je rezultiralo s dvadeset i pet bliskih prolazaka pored naše zvijezde.

Pri najmanjoj udaljenosti od Sunca (6.2 milijuna km) dostigla je, kratkotrajno, brzinu od punih 720.000km/h! To joj osigurava status najbrže letjelica svih vremena.

Marino Tumpić

Da bi izdržala temperaturne ekstreme od 1377°C te enormno jaka zračenja sa Sunca letjelica je opremljena specijalnim „oklopom“ debljine 11.4cm načinjenim od specijalnih, pojačanih, karbon-karbon materijala. Masa letjelice iznosi 685kg od čega 50kg otpada na znanstvene instrumente. Njezine su dimenzije 1x3x2.3m.

Osim primarnog posla na razumijevanju našeg Sunca, PSP je „usput” otkrio preko dvadeset kometa. Glavna misija uskoro završava.

Kad NASA odluči umiroviti letjelicu (nakon što potroši gorivo za orijentaciju i korekciju putanje) ona će po prvi, ujedno i posljednji, put okrenuti svoj „meki trbuh” direktno ka Suncu. Instrumenti će ubrzo prestati raditi, letjelica će milijunima godina ostati kao mrtav ljudski artefakt u bliskoj Sunčevoj orbiti.

ZANIMLJIVO!

Netom prije lansiranja NASA je dala mogućnost da se digitalnim potpisom ljudi cijelog svijeta ukrcaju na Parker Solar Probe. Tu je mogućnost iskoristilo milijun i sto tisuća ljudi, među njima i Marina Tumpić.

Pogledajte certifikat kojeg je NASA tada poslala svim članovima „posade” Parker Solar Probe.

 

Marino Tumpić

Razumijevanje aktivnosti Sunca, predikcija Sunčevog vremena i interakcija istog s zračenjima koja nam dolaze iz dalekog svemira čine svemirsko vrijeme.

Ono je u javnosti još uvijek gotovo potpuno nepoznato, a krucijalno za opstanak života na Zemlji. Parker Solar Probe daje nam značajne informacije i o uvjetima postojanja vanzemaljskih civilizacija.

Prije ili kasnije naša će se vrsta susresti s njima. Da bi do toga došlo, najprije moramo preživjeti vlastite ratne gadosti, odmah potom i opasnosti koje nam svemirsko vrijeme donosi.