Na današnji dan prije 58 godina započela je priča Valalte, jednog od simbola rovinjskog turizma
Na današnji dan prije 58 godina započela je priča Valalte, danas jednog od najpoznatijih turističkih kampova na Jadranu i prepoznatljivog simbola rovinjskog turizma.
Na današnji dan 1968. godine s radom je započela Valalta, danas jedna od najpoznatijih turističkih tvrtki i naturističkih kampova u Hrvatskoj, čija je priča započela na sjevernom dijelu Rovinja pod nazivom Progres-Valalta.
Tvrtka je službeno osnovana 31. prosinca 1967. godine kao društveno poduzeće Progres-Valalta, odnosno radna jedinica Generalturista iz Zagreba u sastavu radne organizacije Progres iz Beograda.
Već nekoliko mjeseci kasnije započela je realizacija velikog turističkog projekta na području Valalte.
Općina Rovinj 19. ožujka 1968. godine izdala je pravomoćnu građevinsku dozvolu za izgradnju prvih turističkih objekata, među kojima su bili restoran, recepcija, snack-bar i sanitarni čvorovi. Gradnju je izvodilo poduzeće Međimurje iz Čakovca.
Kao službeni datum početka rada Valalte uzima se 15. svibnja 1968. godine, kada su u Knjigu radnika upisane prve zaposlenice – sobarica Mila Božac i nadsobarica Milena Džepina. Samo nekoliko dana kasnije zaposlen je još 91 radnik, a broj zaposlenih do 1970. godine narastao je na 181.
Prvi direktor poduzeća bio je Rudolf Županac, zaposlenik Generalturista, tadašnjeg osnivača tvrtke.
Tijekom godina tvrtka je mijenjala nazive – od Hotela Valalta, preko Turističkog naselja Valalta, do današnjeg naziva Kamp Valalta. Posebno mjesto u povijesti hrvatskog turizma Valalta je zauzela kao jedan od prvih kampova u Hrvatskoj s bazenom s cirkularnom morskom vodom, toboganom i marinom.
Foto: Valalta
Kroz desetljeća poslovanja tvrtka je prolazila brojne organizacijske promjene. Nakon izdvajanja Generalturista iz Progresa 1969. godine, Valalta se 1989. osamostaljuje kao poduzeće u društvenom vlasništvu. Krajem 1991. godine vrijednost bilance iznosila je 6,22 milijuna eura.
Odluku o pretvorbi u dioničko društvo radnički savjet donio je 1. lipnja 1992. godine, dok je predsjednik bio Martin Pavlović. Nakon provedenog postupka pretvorbe, Valalta je 30. prosinca 1994. godine upisana u sudski registar kao Valalta d.d.
Danas je Valalta jedan od prepoznatljivih simbola rovinjskog turizma i jedan od najpoznatijih naturističkih kampova na Jadranu, s dugom tradicijom koja traje više od pola stoljeća.
U nedjelju, 21. lipnja u 21 sat na pulskom Kaštelu održava se premijera nove komedije Teatra Naranča “Istrijan na Tinderu”, koja na duhovit način spaja istarski mentalitet i modernu potragu za ljubavi preko interneta.
Rovinjska policija prijavila je 29-godišnjaka kojeg sumnjiči da je zadržao novac i predmete povjerene za rad te ih odbio vratiti vlasniku. Pravnoj osobi iz Poreča, prema sumnjama policije, pričinjena je šteta od više stotina eura.
Pola stoljeća košarkaške tradicije, sportskih uspjeha i odgoja generacija sportaša obilježit će Košarkaški klub Stoja svečanom proslavom 50. rođendana koja će se održati 19. lipnja u Puli, uz predstavljanje prigodne monografije.
Rovinj će krajem lipnja dobiti novi prostor za rekreaciju, odmor i druženje. Tematski park Cuvi, izgrađen u sklopu projekta „H2O Rovinj-Rovigno“, svečano će biti otvoren 29. lipnja uz prigodan program i nazočnost brojnih uzvanika.