VAŽAN DAN! Potpisan ugovor za nadogradnju Osnovne škole Vladimira Gortana u Žminju i OŠ Marčana

Vrijednost projekta iznosi 13.368.026,97 eura, a riječ je o investiciji koja će značajno unaprijediti obrazovne i sportske kapacitete općine te uvesti jednosmjensku nastavu - što je jedan od glavnih ciljeva.

Igor Franković
Igor Franković

24 Travanj 2025 I 14:20

VAŽAN DAN! Potpisan ugovor za nadogradnju Osnovne škole Vladimira Gortana u Žminju i OŠ Marčana
Foto: IstraIN

Danas je u Zagrebu svečano potpisan ugovor za dogradnju i nadogradnju Osnovne škole Vladimira Gortana u Žminju, kao i izgradnju školske sportske dvorane. Ugovor su potpisali predsjednik Vlade RH Andrej Plenković, istarski župan Boris Miletić i načelnik Općine Žminj, Željko Plavčić.

Vrijednost projekta iznosi 13.368.026,97 eura, a riječ je o investiciji koja će značajno unaprijediti obrazovne i sportske kapacitete općine.

"S ponosom i ogromnim uzbuđenjem dijelimo vijest koja će obilježiti novu eru za našu djecu i cijelu zajednicu. Ovaj projekt vrijedan više od 13 milijuna eura nije samo građevinski pothvat – to je ulaganje u budućnost, prostor znanja, igre i zdravog odrastanja", izjavio je načelnik Plavčić nakon potpisivanja.

Naglasio je kako nova školska infrastruktura donosi više prostora, više mogućnosti i, najvažnije, više osmijeha na licima najmlađih stanovnika Žminja.

"Naša djeca zaslužuju najbolje – sigurno, moderno i poticajno okruženje za učenje i razvoj. Hvala svima koji su vjerovali, planirali i neumorno radili na ostvarenju ovog sna. Žminj raste – zajedno, s ljubavlju i vizijom" poručio je načelnik.

Osim toga, potpisan je i Ugovor za Osnovnu školu Marčana, za koju je osigurano 4.772.396,27 EUR. Ukupna vrijednost projekta rekonstrukcije i dogradnje Osnovne škole Marčana iznosi 7.439.625,35 EUR, a preostali dio troškova snosit će Istarska županija.

„Sretan sam i ponosan jer je ovo još jedan važan dan za istarsko obrazovanje! Naši su projekti prepoznati kao kvalitetni i Županija je uspješno osigurala gotovo 13,2 milijuna eura iz EU fondova.

Ulaganje u obrazovanje je zalog za budućnost i zato jedan od ključnih prioriteta mog mandata, što smo u ove četiri godine potvrdili nizom investicija, programa i projekata: izgradnjom nove Medicinske škole u Puli, otvorenjem Centra kompetencija u turizmu i ugostiteljstvu KLIK PULA; dogradnjom Talijanske srednje škole u Bujama; sufinanciranjem opremanja Srednje škole u Umagu; ulaganjima u Društveni centar Pula; povećanjem iznosa studentskih stipendija; osiguravanjem pomoćnika u nastavi itd.

U tijeku su i brojni drugi projekti. Nastavljamo s radom i stvaranjem kvalitetnog, modernog i uključivog obrazovnog sustava za svako dijete u Istri“, poručio je župan Boris Miletić, uputivši zahvalu Vladi RH i nadležnom Ministarstvu, županijskom Upravnom odjelu za obrazovanje, sport i tehničku kulturu, načelnicima Općina Marčana i Žminj, kao i ravnateljicama predmetnih Škola.

Foto: Istarska županija

Osnovna škola Vladimira Gortana u Žminju u šk. god. 2024./2025. ima upisano 313 učenika u 18 razrednih odjela, od čega 295 učenika u 16 razrednih odjela u matičnoj školi i 18 učenika u 2 razredna odjela u Područnoj školi Sutivanac.

Novim rješenjem osigurat će se potreban školski prostor za rad škole sa 16 razrednih odjela u jednoj smjeni. Projektnim rješenjem predviđena je ukupna neto površina škole od 3.186 m2 s dvodijelnom školskom sportskom dvoranom neto površine 1.671 m2, odnosno sveukupna neto površina školskih prostora iznosi 4.857 m2.

Osnovna škola Marčana u šk. god. 2024./2025. ima upisano 174 učenika u 13 razrednih odjela, od čega 125 učenika u 9 razrednih odjela u matičnoj školi i 49 učenika u 4 razredna odjela u Područnoj školi Loborika. Novim rješenjem osigurat će se potreban školski prostor za rad škole s 8 razrednih odjela u jednoj smjeni. Projektnim rješenjem predviđena je ukupna neto površina škole od 1.725 m2 s jednodijelnom školskom sportskom dvoranom neto površine 771 m2, odnosno sveukupna neto površina školskih prostora iznosi 2.496 m2. 

Poziv „Izgradnja, rekonstrukcija i opremanje osnovnih škola za potrebe jednosmjenskog rada i cjelodnevne škole“ objavljen je u sklopu Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.–2026., s ciljem osiguravanja infrastrukturnih i materijalnih kapaciteta za prelazak osnovnih škola na jednosmjensku i cjelodnevnu nastavu.

Kroz ulaganja se nastoji osigurati da najmanje 70 % učenika pohađa nastavu u jednoj smjeni, čime se stvaraju kvalitetniji uvjeti za učenje i poučavanje. Ovim infrastrukturnim ulaganjem osiguravaju se bolji uvjeti za učenje i poučavanje.

Ukupan iznos raspoloživih bespovratnih sredstava iznosi 302,6 milijuna eura, a poziv je bio otvoren do 31. srpnja 2024. Projekti su se podnosili putem sustava eNPOO, a prijavitelji su Republika Hrvatska te jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave koje su osnivači škola.