Enco Crnobori: Umirovljenici zaslužuju pravedniji sustav – 13. mirovina je korak u tom smjeru
Govoreći o predstojećim lokalnim izborima, Crnobori je otkrio kako je HSU na županijskoj razini dao podršku Daliboru Pausu i IDS-u. U Fažani će koalirati sa SDP-om, u Rovinju s IDS-om, dok će u Puli podržati nezavisnog kandidata Gorana Mihovilovića.
Predsjednik županijske organizacije Hrvatske stranke umirovljenika (HSU), Enco Crnobori, gostovao je ovog tjedna u političkom magazinu Rovinj FM-a, emisiji Bez cenzure, gdje je govorio o aktualnim inicijativama stranke, predstojećim izborima i mogućim koalicijama.
Crnobori je istaknuo kako je HSU najstarija parlamentarna stranka u Hrvatskoj koja, uz saborskog zastupnika, ima i državnog tajnika zaduženog za resor mirovinskog osiguranja. Kako je naglasio, upravo ta pozicija omogućuje efikasnije provođenje njihovih ciljeva.
Kako je istaknuto na konferenciji za medije, suradnja ovih stranaka temelji se na zajedničkim vrijednostima, komplementarnim političkim programima i jasnoj viziji razvoja Istre.
10:33Prije 245 d12.04.2025
Jedan od ključnih prioriteta HSU-a je uvođenje 13. mirovine kroz izmjene Zakona o mirovinskom sustavu. Taj je prijedlog stranka iznijela još u srpnju 2023. godine, a nakon dugotrajnih pregovora unutar Nacionalnog vijeća za umirovljenike – u kojem sudjeluju Matica umirovljenika, sindikati i predstavnici Vlade – postignut je okvirni dogovor.
Crnobori podsjeća da je do sada isplaćeno osam paketa pomoći umirovljenicima, većinom usmjerenih na one s najnižim primanjima.
No, HSU smatra da pravedniju raspodjelu zaslužuju i oni koji su radili 40 i više godina, ali zbog nešto viših mirovina često ostaju zakinuti. Zbog toga je predloženo zakonsko uvođenje stalnog dodatka – tzv. 13. mirovine – čije se izglasavanje u Saboru očekuje do lipnja, s primjenom od 1. srpnja.
HSU je u početku predlagao da dodatak iznosi 15 eura po godini staža, dok je Vladina početna ponuda bila između 3 i 4 eura.
"Mi smo 76. ruka, pa smo počeli ozbiljnije pregovarati po tom pitanju. Sigurni smo da će taj dodatak iznositi između 8 i 10 eura po godini staža," izjavio je Crnobori. Kao privremene mjere, uvedene su božićnice od 80 eura za sve umirovljenike te uskrsnice u iznosu od 50 eura.
Foto: IstraIN
Crnobori naglašava važnost jasnih pravila. "Umirovljenici će znati koliko ih točno pripada – broj godina staža pomnožen s dogovorenim iznosom." Dodaje i kako HSU snažno inzistira na razdvajanju socijalnog i mirovinskog sustava, a dosadašnju suradnju s Vladom ocjenjuje pozitivnom: "Ovakve promjene nismo vidjeli zadnjih 20 godina."
Govoreći o predstojećim lokalnim izborima, Crnobori je otkrio kako je HSU na županijskoj razini dao podršku Daliboru Pausu i IDS-u. U Fažani će koalirati sa SDP-om, u Rovinju s IDS-om, dok će u Puli podržati nezavisnog kandidata Gorana Mihovilovića.
„Gospodinu Pausu predstavili smo naš program i odmah smo kliknuli. Prihvatio je naše zahtjeve koji uključuju subvencioniranje privatnih domova za starije, očuvanje obiteljskog smještaja u turizmu, borbu protiv bespravne gradnje te rješenje za problematiku Županijskog centra za gospodarenje otpadom Kaštijun,“ rekao je Crnobori.
Iako pojedine kurirske tvrtke dobivaju pohvale zbog brzine i pouzdanosti, iskustva korisnika znatno se razlikuju, zbog čega dostava paketa mnogima i dalje predstavlja svojevrsnu lutriju.
Maksimum aktivnosti očekuje nas u noći s subote na nedjelju (13./14. XII), noć prije i noć poslje također su atraktivne za opažače golim okom. Najbolje vrijeme za promatranje meteora je od 22h navečer pa sve do pred jutro.
Posjetitelji će moći pratiti rad 3D printera u realnom vremenu, istražiti izložbu 3D izrađenih modela nastalih kroz radionice te otkriti na koji način nastaju predmeti koji se svakodnevno koriste u modernom svijetu.
Priznanja su otišla projektima i proizvođačima koji čuvaju identitet Labinštine i pretvaraju njezinu povijest, tradiciju i prirodu u jedinstvene turističke sadržaje: Vinariji Juričić, OPG-u Forto, projektu Kovarski puti te Ekomuzeju Vlaški puti.
U lokalnoj distribuciji u Istri pojavilo se pakiranje mlijeka s natpisom „mleko“, ispisanim na ekavici i ćiriličnim pismom, što je privuklo pozornost čitatelja zbog neuobičajenog označavanja proizvoda.
Možemo! je još 5. prosinca upozorio da će kašnjenje izmjena Zakona dovesti do ozljeda i uznemiravanja građana, no unatoč tim upozorenjima Vlada i vladajuća većina u Saboru odbili su prijedlog za strože ograničavanje pirotehnike.
Klaudio Ivašić, vijećnik IDS-a u Općinskom vijeću Motovuna i predsjednik Zajednice podružnica IDS-a Pazinštine, istaknuo je kako postojeća imena ulica ne treba mijenjati jer bi se time komplicirao svakodnevni život mještana, od promjene osobnih dokumenata do administrativnih troškova.
Vijećnica Irena Peruško i vijećnik Mario Bratulić koristili su uvredljive i rodno obojene upadice kako bi omalovažili Radolović, a predsjednik Skupštine nije reagirao, čime se takvo ponašanje prešutno tolerira, poručuju iz SDP-a.
Paus je naglasio kako se ovaj zakon u bitnome ne može popraviti, ali da je, s obzirom na to da je ministar Bačić jasno poručio da će se zakon donijeti unatoč protivljenjima struke, javnosti i argumentima oporbe, IDS predložio amandmane kako bi se barem djelomično umanjilo u(ne)ređenje prostora.