Grbin dao najviše svojih sredstava u izbornu promidžbu, provjerite koliko
Financijski izvještaji kandidata za gradonačelnike koji su ušli u drugi krug lokalnih izbora, a koje su morali predati Državnom izbornom povjerenstvu (DIP) do ponoći, otkrivaju zanimljive detalje o načinu financiranja izbornih kampanja diljem Hrvatske.
HRT/Hina
2 Srpanj 2025 I 14:54
Foto: SDP Pula
Financijski izvještaji kandidata za gradonačelnike koji su ušli u drugi krug lokalnih izbora, a koje su morali predati Državnom izbornom povjerenstvu (DIP) do ponoći, otkrivaju zanimljive detalje o načinu financiranja izbornih kampanja diljem Hrvatske, piše HRT.
Zakonom je jasno određeno koliko kandidati smiju potrošiti: do 127.413,90 eura za Zagreb, te 76.448,34 eura za ostale velike gradove poput Splita, Rijeke, Pule i Zadra. Nitko tu granicu nije prešao, no neki su joj se jako približili.
U utrci koja je okupila rekordnih deset kandidata, nijedan nije osvojio natpolovičnu većinu, pa će konačnu odluku donijeti građani između aktualnog gradonačelnika Filipa Zoričića (nezavisni) i saborskog zastupnika Peđe Grbina (SDP).
Glavna djelatnost kompanije je i incoming turoperaterstvo i sport te poslovnim partnerima i potencijalnim gostima nudi cjelokupan turistički proizvod.
17:23Prije 2 d24.02.2026
Zagreb: Tomašević gotovo do limita, Selak Raspudić znatno štedljivija
Najveći trošak imao je Tomislav Tomašević (Možemo), koji je potrošio čak 126.792,17 eura, svega 620 eura manje od zakonskog maksimuma. Njegova kampanja bila je financijski iznimno stabilna — ukupni prihodi gotovo su jednaki troškovima, pa je završio s blagim viškom od 57,61 eura. Od 1.380 donatora prikupio je 35.980 eura, a najčešće su uplaćivani manji, dvoznamenkasti iznosi.
Grad Pula započeo je radove na izgradnji nove spojne prometnice između rotora Vallelunga na DC75 i Partizanskog puta, projekta kojim se želi povećati prometna sigurnost i rasteretiti gradski promet, a početak radova danas je na terenu predstavio gradonačelnik Peđa Grbin.
Realizacijom ovih projekata Grad Pula čini značajan iskorak prema zelenoj tranziciji, smanjenju emisija štetnih plinova i unaprjeđenju kvalitete javnog prijevoza, u skladu s nacionalnim i europskim strateškim ciljevima
14:55Prije 9 d17.02.2026
Njegova protukandidatkinja, Marija Selak Raspudić (nezavisna), potrošila je znatno manje — 67.237 eura, koliko je iznosio i njezin prihod, pa je završila s viškom od 270 eura. Dobila je 55.554 eura od 134 donatora, a najveći iznos — 3.500 eura — donirao joj je Ante Tabak, kandidat s njene liste za Gradsku skupštinu.
Split: Šuta u minusu, Puljak racionalan
Novi gradonačelnik Splita, Tomislav Šuta (HDZ), potrošio je 76.243 eura, gotovo do dopuštene granice. No, prihodi su mu iznosili samo 57.355 eura, pa je kampanju zaključio s manjkom od gotovo 19.000 eura. Donatori su mu bili vrlo skloni — uplatili su 46.854 eura, a najviše, 3.500 eura, stiglo je od tvrtke LED Elektronika iz Ivanić Grada.
Njegov suparnik, Ivica Puljak (Centar), potrošio je 63.607 eura, a s prihodima od 63.641 euro, završio je u blagom plusu od 33 eura. Od donacija je prikupio 27.341 euro, najviše (10.000 eura) od zagrebačke tvrtke QB Designo.
Rijeka: Rinčić potrošila više, Filipović u najvećem minusu
Nova riječkog gradonačelnica, Iva Rinčić (Akcija mladih), na kampanju je potrošila 67.054 eura, a prikupila 56.237 eura, što ju je ostavilo s manjkom od 10.816 eura. Najveći donatori bili su tvrtke A.A.N. iz Rijeke (10.000 eura) i Jadranski pomorski servis (5.000 eura).
S druge strane, Marko Filipović (nezavisni, bivši SDP) kampanju je zaključio s najvećim minusom — 48.981 eura. Potrošio je 75.781 eura, a prikupio samo 26.800 eura. Donacije su mu iznosile 24.800 eura, među kojima se ponovno ističe Jadranski pomorski servis s 5.000 eura.
Pula: Grbin rekorder po vlastitom ulaganju, Zoričić sa skromnijim budžetom
Peđa Grbin (SDP) je za kampanju u Puli potrošio 67.263 eura, a kako je prihodovao 67.252 eura, završio je s plusom od 11 eura. Od donatora je prikupio 3.800 eura, no zato je u kampanju uložio čak 16.240 eura vlastitih sredstava, najviše od svih kandidata.
Njegov protukandidat, bivši gradonačelnik Filip Zoričić (nezavisni), potrošio je znatno manje — 28.070 eura, s prihodima od 28.081 euro, završivši s viškom od 11,64 eura. Najveću donaciju, 3.981 euro, dobio je od Jure Mamića.
Najveći iznos vlastitih sredstava uložio je Peđa Grbin — 16.240 eura, slijede Iva Rinčić s 7.000 eura, Marko Filipović s 2.000 eura, te Filip Zoričić s 1.000 eura. Marija Selak Raspudić je uložila simboličnih 15 eura.
Tomislav Tomašević, Tomislav Šuta, Šime Erlić i Danijel Radeta nisu koristili vlastita sredstva u kampanji.
Predavanje namijenjeno je roditeljima, ali i svima koji rade s djecom predškolske i rane školske dobi te će biti na temu znanja i vještina važnih za ulazak u svijet čitanja i pisanja.
Projekt „Rovinj 4 all – Rovigno x tutti“ službeno je započeo u Rovinj-Rovignou, okupljajući učenike osnovne i srednje škole u edukativnim i praktičnim aktivnostima s ciljem razvoja empatije te jačanja pristupačnog turizma za osobe smanjene pokretljivosti.
''Civilna zaštita nije nešto što stoji po strani – ona svakodnevno živi među nama, 365 dana u godini. U svim nepogodama i kriznim situacijama upravo sustav civilne zaštite omogućuje stabilnost i normalno funkcioniranje našeg društva'', poručio je zamjenik gradonačelnika Pule, Siniša Gordić.
Povodom Međunarodnog dana civilne zaštite i Dana civilne zaštite RH, danas je u Komunalnoj palači u Puli održan zajednički prijem Grada Pule i Istarske županije, uz poruke zahvalnosti svim službama koje svakodnevno brinu o sigurnosti građana.
Istarskoj županiji odobrena su 4,2 milijuna eura bespovratnih sredstava za tri kapitalna projekta u osnovnim školama u Fažani, Nedešćini i Vrsaru, usmjerena na izgradnju i dogradnju školskih sportskih dvorana te uvođenje jednosmjenskog rada.
Predložio je razmatranje drugačijeg modela realizacije – poput modela projektne alijanse, koji podrazumijeva zajednički rad države, projektanata i izvođača, dijeljenje rizika i ušteda te skraćenje rokova izgradnje.
''Povijesne jezgre europskih gradova pa tako i hrvatskih, a naročito onih u priobalju, kako bi sačuvale autentičnost, uređuju se u skladu s arhitektonskim razdobljem njihova nastanka, uz poštivanje izvornih materijala i strukture javnih površina.''
Kako je osobno vezan uz Opću bolnicu Izola i kako ova tema nadilazi političke, ali i državne granice, Milos je uputio konkretan i jasan apel Vladi Republike Hrvatske i Vladi Republike Slovenije.
Sanja Radolović u emisiji Bez cenzure na Rovinj FM-u otvoreno je govorila o mogućim prijevremenim izborima, Plenkovićevoj većini na “76. ruci” te odbacila špekulacije da bi Zoran Milanović na izbore mogao s nezavisnom listom.
Na današnji dan prije 15 godina u Balama je formalno osnovana Ladonja, regionalna politička stranka koja je u kratkom razdoblju postala najozbiljniji izazivač dotad dominantnom IDS-u na istarskoj političkoj sceni.
„Ako mladi ne mogu do stana — ne ostaju u Hrvatskoj. Ako obitelji ne mogu planirati život — nemamo demografsku obnovu. Ako radnici većinu svoje plaće troše na najam, nemaju prostor za normalan život'', zaključila je Radolović.
Prema planu, država do 2030. godine namjerava izgraditi i obnoviti ukupno 20.200 stanova, za što je predviđeno oko dvije milijarde eura. Model predviđa da će u višestambenim zgradama polovica stanova biti namijenjena prodaji, a polovica najmu.