HGK: Zbog rasta online trgovine izvan EU zaštita potrošača presudna

Prema istraživanju o potrošačkim navikama koje je proveo HGK krajem prošle godine 71 posto naših građana kupuje na internetu, a gotovo svaki drugi u web trgovinama registriranim u trećim zemljama.

Media servis

15 Ožujak 2025 I 18:31

HGK: Zbog rasta online trgovine izvan EU zaštita potrošača presudna
Pexels

Povodom Svjetskog dana prava potrošača, u organizacije Hrvatske gospodarske komore i Ministarstva gospodarstva, u HGK je održana konferencija pod nazivom Klikom do sigurnosti potrošača, u čijem je fokusu bila digitalna sigurnost i zaštita potrošača pri kupovini na internetu. Više u priopćenju koje prenosimo u cijelosti.

"Digitalna transformacija donosi brojne pogodnosti, ali i izazove. Online trgovina u Europskoj uniji iz godine u godinu raste, a Hrvatska prati taj trend. Prema istraživanju o potrošačkim navikama koje je proveo HGK krajem prošle godine 71 posto naših građana kupuje na internetu, a gotovo svaki drugi u web trgovinama registriranim u trećim zemljama.

Jedan od izazova upravo je rast online trgovine na platformama izvan Unije, zbog čega institucije EU aktivno rade na kontroli sigurnosti uvezene robe te provode mehanizme zaštite, uključujući mjere protiv dampinga i nepoštenih trgovinskih praksi, kako bi se osigurali pravedni uvjete za europske proizvođače i potrošače.

„Zaštita potrošača je pravni okvir ali i temeljno pravo koje osnažuje pojedince i doprinosi očuvanju zdravog tržišta. Kao potrošači, imamo ključnu ulogu u gospodarstvu, a naša dobrobit treba biti prioritet u svim poslovnim praksama. U vremenima tržišnih nestabilnosti, od presudne je važnosti osigurati stabilnost i pravedne uvjete za sve potrošače. Cilj Vlade je stvoriti transparentno i sigurno tržište koje štiti potrošače i omogućava im donošenje informiranih odluka“, istaknuo je Ivo Milatić, državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva.

"Za izgradnju povjerenja potrošača sve je bitnija zelena i socijalna komponenta, posebno među mladim potrošačima koji traže autentičnost i transparentnost, preferiraju provjerene i ekološki prihvatljive brendove te kratke lance nabave", kazala je Maja Bogović, direktorica Sektora za trgovinu HGK", stoji u priopćenju.