Vlada predstavila nove mjere – ukida se penalizacija prijevremenih mirovina, rastu mirovine
Dosadašnji omjer 70-30 u korist povoljnijeg indeksa rasta plaća i potrošačkih cijena mijenja se na 85-15, što bi trebalo dodatno pogodovati rastu mirovina.
Na 97. sjednici Vlade Republike Hrvatske, održanoj u četvrtak, raspravljalo se o nizu zakonskih prijedloga, među kojima je poseban naglasak bio na izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju.
Ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić najavio je konkretne mjere kojima se želi poboljšati životni standard hrvatskih umirovljenika.
Hrvatska je u godinu dana povećala broj zaposlenih za oko 40 tisuća, a krajem srpnja broj prijavljenih u sustavu mirovinskog osiguranja bio je nadomak rekordnih 1,8 milijuna, sa zaostatkom od svega 12 tisuća.
Hrvatski sabor krajem lipnja usvojio je novi Zakon o mirovinskom osiguranju, kojim se planira značajno poboljšanje materijalnog položaja umirovljenika.
17:11Prije 351 d04.08.2025
Jedna od ključnih novosti je promjena modela usklađivanja mirovina.
Dosadašnji omjer 70-30 u korist povoljnijeg indeksa rasta plaća i potrošačkih cijena mijenja se na 85-15, što bi trebalo dodatno pogodovati rastu mirovina
Uz to, najavljene su povišice za najniže mirovine od 3 posto te invalidske mirovine za 10 posto.
Posebno važna mjera odnosi se na ukidanje tzv. penalizacije, odnosno smanjenja iznosa prijevremene starosne mirovine.
Kako je najavljeno, smanjenje se ukida osobama koje navrše 70 godina života, i to od 1. siječnja 2026. godine.
"Cilj nam je da prosječna sveukupna mirovina u Hrvatskoj s trenutnih 644 eura do kraja mandata naraste na najmanje 800 eura," rekao je ministar Piletić.
Udruga osoba s intelektualnim teškoćama Istre dobitnica je nagrade DOVU 2026 koju dodjeljuje Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Priznanje je osvojila za sudjelovanje u ovogodišnjim Danima otvorenih vrata udruga, tijekom kojih je na pulskoj Verudi organizirala pop-up izložbu radova svojih člano
Prometna policija u srijedu će od 6.30 do 12.30 sati provoditi pojačani nadzor vozača i pješaka. Akcija se organizira zbog zabrinjavajućeg podatka da je u prvih šest mjeseci ove godine na pulskom području u prometnim nesrećama stradalo 15 pješaka.
Institut za poljoprivredu i turizam u Poreču od ovog je mjeseca bogatiji za dvoje novih znanstvenih suradnika. Dr. sc. Melissa Prelac i dr. sc. Danko Cvitan svoje će istraživačke karijere nastaviti razvijati upravo u ustanovi u kojoj su godinama radili na projektima i doktoratima.
Treće izdanje ovogodišnje sezone Downtown Pule održat će se u petak, 24. srpnja, na De Villeovu usponu. Za glazbeni program pobrinut će se pulski DJ Vedran Stihović, poznatiji po projektu Legalize Lambada.
Šesto izdanje Bembo Festa nastavlja se ovog tjedna u Balama s tri kazališna programa namijenjena djeci i odraslima. Na rasporedu su predstave „Tri praščića“, „Suparnice“ i glazbeno-scenska priča „Jedne lijepe baljanske noći“.