U narednom razdoblju očekuje nas promjenjivo hladnije vrijeme, praćeno kišom, vjetrom, maglom te mogućim snijegom.
Upravljanje vozilima u takvim je uvjetima otežano pa se vozačima preporučuje dodatni oprez jer se tada povećava i opasnost od prometnih nesreća. Podsjećaju se vozači da su zimski uvjeti na cesti takvi uvjeti kada je kolnik prekriven snijegom ili kada je na kolniku poledica.
Za vrijeme zimskih uvjeta na cestama zabranjuje se promet motornim vozilima koja nemaju propisanu zimsku opremu i teretnim automobilima s priključnim vozilom.
Vozač motornog vozila dužan je, prije uključivanja u promet, očistiti zaleđena vjetrobranska stakla i snijeg, led ili vodu na vozilu.
Bez obzira na to jesu li na kolniku nastupili zimski uvjeti ili ne, na pojedinim prometnicama na području Hrvatske vozači su dužni koristiti zimsku opremu u razdoblju od 15. studenoga do 15. travnja.
U zimske dionice javnih cesta ulazi 839,2 km autocesta, 1863,3 km državnih i županijskih cesta te 68,1 km državnih cesta za tranzitni promet iz luka Vukovar, Osijek, odnosno luke i rafinerije Sisak.
Navedena obveza zimske opreme na tim prometnicama propisana je Odlukom o obaveznoj uporabi zimske opreme na zimskim dionicama javnih cesta u Republici Hrvatskoj (NN br. 121/20. i 143/23.).
Podsjećamo sve vozače koji putuju prema Zagrebu da je na području Primorsko-goranske županije od 15. studenoga obvezna zimska oprema za sve vrste motornih vozila, bez obzira na vremenske uvjete i stanje kolnika:
- A6 Čvorište Bosiljevo 2 (A1) - Delnice - Rijeka (čvorište Orehovica, A7)
- D3 Karlovac - Rijeka (D8) - tzv. stara cesta prema Karlovcu
Što se smatra zimskom opremom?
Prema Pravilniku o tehničkim uvjetima vozila u prometu na cestama, zimska oprema za motorna vozila kategorije M i N do 3,5 tone uključuje:
- zimske pneumatike (M+S, M.S., M&S ili 3PMSF) na svim kotačima ili
- ljetne pneumatike s najmanjom dubinom profila od 4 mm na svim kotačima, uz obavezne lance za snijeg ili uređaje za povećanje prianjanja kotača za površinu po kojoj se vozilo kreće, koji se postavljaju na pogonske kotače.
Za vozila kategorije M i N čija je dopuštena masa veća od 3,5 tone, zimska oprema podrazumijeva:
- zimske pneumatike (M+S, M.S., M&S ili 3PMSF) na pogonskim kotačima ili
- lanci za snijeg ili uređaji namijenjeni za povećanje prianjanja kotača za površinu po kojoj se vozilo kreće, koji se postavljaju na pogonske kotače.
Autobusi također moraju imati zimske pneumatike (M+S, M.S., M&S ili 3PMSF) na pogonskim kotačima ili lance za snijeg ili uređaje za povećanje prianjanja kotača za površinu po kojoj se vozilo kreće, koji se postavljaju na pogonske kotače.
Lanci za snijeg i uređaji za povećanje prianjanja kotača za površinu po kojoj se motorno vozilo kreće moraju biti tipno odobreni. Napominjemo da se pneumatici s čavlima ne smiju koristiti na vozilima.
Skrećemo pažnju da pneumatici:
- moraju odgovarati i dimenzijama koje je odobrio proizvođač,
- moraju biti namijenjeni za vožnju brzinom koja je jednaka ili veća od najveće brzine kojom se vozilo može kretati odnosno od najveće brzine koju dozvoljava ograničivač brzine ugrađen na to vozilo
- moraju izdržati najveće dopušteno osovinsko opterećenje vozila
- na istoj osovini vozila moraju biti jednaki po obliku šara gazne površine, nosivosti, brzinskoj karakteristici, vrsti (zimske/ljetne) konstrukciji (radijalne/dijagonalne itd.) i marki/tipu.
Novčane kazne za prekršitelje
Novčanom kaznom u iznosu od 660 do 1.990 eura kaznit će se pravna ili fizička osoba obrtnik ako naredi ili dopusti da se u prometu na cestama koristi vozilo koje nema propisanu zimsku opremu.
Za ovaj prekršaj kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 190 do 660 eura i odgovorna osoba u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave. Vozači koji upravljaju vozilom bez propisane zimske opreme platit će kaznu od 130 eura.
Ako policijski službenik zatekne vozilo koje se kreće cestom na kojoj je kretanje te vrste vozila zabranjeno ili se kreće bez zimske opreme na dijelu ceste i u vrijeme kada je zimska oprema obvezna, naredit će vozaču da odmah prekine vožnju ili nastavi vožnju na cesti na kojoj je kretanje te vrste vozila dopušteno, odnosno da upotrijebi zimsku opremu.
Policijski službenik koji je isključio vozilo iz prometa vozaču će privremeno oduzeti registarske pločice.
Ako vozač postupi suprotno naredbi policijskog službenika (odnosno pokuša vozilom upravljati iako je isključeno iz prometa), kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 390 do 920 eura uz određivanje tri negativna prekršajna boda i izricanje zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom na rok od najmanje šest mjeseci ako je prekršaj počinjen drugi puta, odnosno najmanje 12 mjeseci ako je prekršaj počinjen treći i svaki sljedeći puta.
Vožnja s upaljenim svjetlima od 1. studenog do 31. ožujka
Podsjećamo i na odredbu Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojom je propisano da za vrijeme vožnje danju, na motornim vozilima, u razdoblju od 1. studenog do 31. ožujka naredne godine, moraju biti upaljena dnevna ili kratka svjetla.
Pridržavanje ovih pravila ključno je za sigurnost svih sudionika u prometu.
''Apeliramo na vozače da pripreme svoja vozila za zimu i poštuju prometne propise kako bi smanjili rizik od nesreća i doprinijeli sigurnijem prometu tijekom zimskih mjeseci.'', poručili su iz istarske policije.
Ostavite komentar