Rovinjska bolnica nezaustavljivo sve bolja i bolja

IstraIN

13 Prosinac 2020 I 08:17

Rovinjska bolnica nezaustavljivo sve bolja i bolja

Godina je pri kraju, i to nimalo prosječna godina. Usprkos svim preprekama i poteškoćama koje početkom godne nismo mogli ni zamisliti, specijalna bolnica Primarijus dr. Martin Horvat iz Rovinja stvarala je konstantno dobre vijesti. O svemu što se uspjelo napraviti u 2020. i o projektima za budućnost u Radio ordinaciji Rovinj FM-a govorili su ravnatelj bolnice dr. Marinko Rade i dr. Darko Kraguljac, specijalist fizijatar i zamjenik ravnatelja bolnice.

“Mogu reći da je to bila najteža godina u recentnoj povijesti naše ustanove“, rekao je dr. Rade, „ali kako to biva, ako se uspije uspješno planirati i postaviti algoritme, ispada da će biti i najuspješnija. Pokrenuli smo značajan broj investicija, radi se o miljunima, o razvojnim mogućnostima, pri čemu je bitno da su te razvojne mogućnosti socijalnog karaktera i vrlo fokusirane na potrebe naših sugrađana i naših sadašnjih i budućih pacijenata.

“Osim investicija u samu zgradu, početka izgradnje kompleksa bazena, nastavilo se raditi i na kadrovskim pojačanjima. „Bolnica je od početka željela i trebala postati svojevrsni magnet za kadar, ostvarili smo planove koje smo si bili postavili, došao je i jedan specijalist pedijatrije, novi specijalist neurologije, jedan izvanredni profesor - poznati ortoped, ... otvaraju se nove mogućnosti. Sve te investicije omogućavaju proširenje palete usluga.“

„Mogućnosti rada i razvoja u rovinjskoj bolnici su velike“ dodao je dr. Kraguljac, koji se timu priključio prije godinu i pol. „Nismo samo ostali na ambulanti za dječju rehabilitaciju koju smo tada najavili, već smo i formirali jedan tim za ranu intervenciju u kojem nam se priključio pedijatar, tu su još i defektolog, psiholog i logoped. Drugim riječima stvorili smo tim koji omogućuje djeci i roditeljima da ne odlaze na liječenje u druge županije i druge bolnice što prije nije bilo ostvarivo. Uz to napravili smo i sobu za senzoričku integraciju gdje nam je omogućen ne samo rad za djecu iz istarske županije, nego i onu iz primorsko gpranske županije, jer nažalost, najbliža takva soba gdje se može vršiti terapija djece kojoj je potrebna je u specijalnoj bolnici Goljak u Zagrebu.“

Rezultati predanog rada prepoznati su, kako u znanstvenim krugovima, ovog puta ne samo u inozemstvu već i kod nas, tako i u izboru pacijenata na portalu najdoktor.com.

“Naš rad je fokusiran tako da bude sve na usluzi pacijenata, kako u profesionalnom dijelu tako i u samom pristupu i komunikaciji sa pacijentima“ rekao je dr. Kraguljac. „Cijeli je razvoj bolnice i zamišljen da omogući i dijagnostiku i liječenje naših pacijenata iz područja lokomotornog sustava. Zato smo tako i formirali i specijalističke ambulante iz tog područja.“

Uz sve to, rovinjska „špicija“ pomaže u nokviru svojih mogućnosti i sustav javnog zdravstva Istre i opću bolnicu Pula, u ovom trenutku je više djelatnika, medicinskih sestara i doktora raspoređeno u sustav borbe protiv Covid 19. „To nije ništa posebno“, rekao je dr. Rade „ kad postoji potreba i mi možemo pomoći naravno da to radimo, kao što uostalom i OB Pula u potrebi pomaže nama i već je to i bila učinila.“

A što nam donosi budućnost?

“Projekti o kojim pričamo su oni koji su ili realizirani ili u posljednjim fazama realizacije ili pred skorom realizacijom. To su sve dugoročni projekti koji se jako dugo planiraju kako bi se mogli kvalitetno provesti i takvih projekata i ideja za nove je jako puno.

U slijedećoj godini planiramo završavati projekte koji su već pokrenuti, a to su sve projekti koji će donijeti dodatnu vrijednost za pacijente. Dovršit će se radovi na glavnoj bolničkoj zgradi, na redu su cijeli krov i fasada, u vrijednosti oko 5.800.000 kuna. Otvaramo nove neurološke ambulante, neće više biti potrebe da za to pacijenti odlaze u KBC rijeka ili OB Pula, kupili smo i već aktivirali aparat za elektromioneurografiju (EMNG) koji mjeri provodljivost živaca, što se do sada zbog dugačkih lista čekanja često moralo raditi kod privatnika i plaćati. Tim za ranu intervenciju nastavlja sa razvojem jer se iskazala velika potreba za njim i plan je da se razvije u Centar za ranu intervenciju koji ima multidisciplinarni integrirani pristup. Ta transformacija se provodi uz pomoć dječje bolnice Srebrnjak iz Zagreba, s kojom smo funkcionalno integrirani koji nam osiguravaju elitni stručni nadzor u pedijatrijskom dijelu. I to je samo dio toga što se priprema“ zaključio je dr. Rade.

Ostavite komentar