Kino je poseban gušt! Odlazak na kino projekciju čak i danas, uza svu mogućnost da neki naslov pogledate on line netom nakon premijere, ima posebnu čar.
Kino dvorana je važna. Da li je old school sa naslonjačima presvučenim od kakve smeđe tkanine ili pak modernim foteljama koje se pomiču i podižu doživljaj gledanja filma- stvar je ukusa!
POVIJEST NASTAJANJA KINO DVORANA U ROVINJU ZAPOČINJE 1912. GODINE
Danas Rovinj prikazuje kino projekcije u kazalištu Antonio Gandusio. I dok se ponekad treba namučiti prikupiti barem desetero gledatelja ne bi li se najavljeni film i prikazao, nije uvijek bilo tako.
Svojedobno je Rovinj imao prave kino dvorane koje su služile iskuljučivo za projekcije filmova. Također, u nedostatku drugih izvora gledanja filmova, odnosno nedostatku televizije i interneta, odlazak u kino je bio pravi društveni događaj.
CINEMA PARIGI, CINE ROMA, KINO BEOGRAD, ADRISOVA GALERIJA I GANDUSIO SAMO NEKI OD PROSTORA ZA KINO PROJEKCIJE
Prva kino dvorana u Rovinju otvorena je 1912. godine na prostoru nekadašnje pizzerije Hotela Adriatic, a današnjeg skladišta hotela.
"Bio je to jedan mali prostor koji je mogao primiti do 100 osoba i zvao se Cinema Parigi, jer ipak je Pariz bio pojam za kazalište, ali i za filmsku umjetnost", rekao je Marino Budicin, rovinjski dogradonačelnik i povjesničar.
Godine 1927. otvorena je nova kino dvorana na današnjoj lokaciji Trga Brodogradilišta, u zgradi u kojoj se danas nalazi banka i Multimedijalni centar. To je kino djelovalo najprije pod imenom Cine Roma, a potom je javnosti znano kao Kino Beograd.
"Treba reći i kako su 1933. godine otvorili dvoranu Adrisa koja je služila kao kazališna dvorana, ali je služila i za kino projekcije", rekao je Budicin. "Bio je to ondašnji doppo lavoro Tvornice duhana, odnosno otvorena je za potrebe radnika Tvornice, ali je kasnije postala jedna od glavnih u Rovinju za građanstvo", dodaje Budicin. S vremenom su u njoj održavane konferencije, politički govori i ostali skupovi raznih tematika.
"U međuvremenu je kao kazalište za djecu djelovala i dvorana salezijanskog Oratorija, bivši Pionirski dom, odnosno današnja dvorana Pionirski dom, a spomenimo i takozvani il Salone della cattolica, odnosno katoličku dvoranu koja je funkcionirala u sklopu Katoličkog društva koje je djelovalo u Rovinju između dvaju Svjetskih ratova", rekao je Budicin. Navedene su dvorane služile kao kazališne dvorane, ali i za projekcije filmova.
"Jedno su se vrijeme, između dvaju Ratova, kino projekcije prikazivale i u rovinjskoj Bolnici tako da je bilo dosta živo, a kazalište i kino bili su bitan dio kulturnog života", rekao je Budicin.
A prikazivanje filmova u kazalištu Antonio Gandusio također se je povremeno protezalo kroz povijest i nastavilo danas kada nam je Gandusio sinonim kako za kazalište tako i za sedmu umjetnost.