Putna ljekarna za mame: što ponijeti na odmor s djecom?

Priprema za godišnji odmor s djecom zna biti baš izazovna, pogotovo ako imaš malu bebu i ovo ti je prvo ljeto s njom.

Mamin kutak

5 Srpanj 2025 I 07:15

Putna ljekarna za mame: što ponijeti na odmor s djecom?
Pexels Ilustracija

Priprema za godišnji odmor s djecom zna biti baš izazovna, pogotovo ako imaš malu bebu i ovo ti je prvo ljeto s njom. Kao mama dvoje djece znam kako pakiranje može biti naporno i zbunjujuće.

Kako bi što bezbrižnije uživala u svom odmoru, pišem ti savjete na što pripaziti:

Kod beba mlađih od 3 mjeseca izbjegavaj duža putovanja, kupanje u moru, jezeru ili bazenima. Izbjegavaj velike vrućine jer mala djeca zbog izostanka uobičajenog mehanizma termoregulacije znojenjem, lakše podliježu toplinskom šoku.

Nikada, niti na minutu, niti s otvorenim prozorima ne ostavljajte dijete samo u autu. Pri visokim vanjskim temperaturama zraka, temperatura u zaustavljenom autu se u manje od 5 minuta udvostruči od vanjske. U parkiranom vozilu bez klime, vrlo brzo dolazi do visokih temperatura koje ljudski organizam ne može podnijeti, a tijelo djeteta se zagrijava znatno brže (i do 5 puta).

Nemoj pokrivati kolica s raznim tetricama/dekicama/plahtama jer se tako samo još jače i brže zagrije unutrašnjost. Treba otvoriti sve otvore za strujanje zraka ako kolica imaju.

Malena djeca, a pogotovo dojenčad, posebno su osjetljivi na sunčeve zrake i visoke temperature. Sunce nam je potrebno u sintezi vitamina D koji ima ulogu u metabolizmu kalcija potrebnog za zdrave kosti. Da bi maksimalno smanjili negativne utjecaje sunca, provodite boravak na otvorenom u jutarnjim satima.

Bitno je boraviti vani na svježem zraku, pa je najbolje da s bebom izađete u šetnju ili kratki boravak na plaži ujutro do 10 sati i popodne iza 17 sati. Izbjegavajte boravak vani po najjačem suncu jer je podnevno sunce izrazito opasno.

Što bi trebalo biti u svakom maminom kompletu prve pomoći?

Za sve vas koji idete na put sa svojim mališanima, donosim ti kompletan popis putne ljekarne koja će ti osigurati manje stresa i više sigurnosti tijekom boravka. Stavila sam još i puno korisnih savjeta koji su i meni pomogli, a vjerujem da će i tebi. Popis sam podijelila u nekoliko kategorija da se lakše snađeš i da možeš znati što ti treba ako npr. dođe do povišene temperature, mučnine ili pak proljeva i povraćanja.

POVIŠENA TEMPERATURA I BOLOVI – Uvijek imaj uz sebe na putovanju sirup i/ili čepići na bazi paracetamola i ibuprofena (postoji i suspenzija ibuprofena koja može biti praktična kod putovanja), toplomjer i osiguraj djetetu hladne obloge (npr. Frescopad hladni oblozi).

PROLJEV I POVRAĆANJE – Oralna rehidracijska otopina (ORS), probiotik (npr. oni koji sadrže Lactobacillus i Bifidobacterium), aktivni ugljen ili Enterosgel (odličan!)

OZLJEDE, OPEKLINE – antiseptički sprej, sterilne komprese, zavoji,mast/krema za zacjeljivanje, flasteri (obični, micropora, steristrip),aloe vera gel (super kod opeklina!),škarice, pinceta.

UBODI, ALERGIJE – kreme nakon uboda, sprej protiv komaraca, krpelja, antihistaminik (po preporuci liječnika)

MUČNINA TIJEKOM VOŽNJE – na bazi đumbira (npr.suspenzija, lizalice, gumeni žele bomboni, tablete).

ZAŠTITA OD SUNCA – mineralne spf kreme (spf 50 i/ili 30), odjeća sa UV zaštitom

DIŠNE INFEKCIJE – fiziološka otopina ili sprej s morskom vodom, inhalator, aspirator, sterilne ampulice hipertonične otopine, balzam za dišni sustav, sprej za grlo, šprica s silikonskim nastavkom (baby nose cleaner).

Još savjeta:

Ne zaboravi ponijeti standardnu terapiju koju dijete ima, kao i potrebnu medicinsku dokumentaciju. Raspitaj se i gdje je najbliža ljekarna i ambulanta u mjestu gdje idete.

Kod djece koja imaju česte upale uha, možeš ponijeti i sprej za uho. Ako dijete ima neke jake alergije, ponesi sa sobom Epipen (obavezno u dogovoru s liječnikom, ide na liječnički recept).

Dobro je sa dobom imati i termalnu vodu u spreju koja osvježava, umiruje, hidratizira, ublažava crvenilo. Lijekove čuvaj na sobnoj temperaturi do 25 stupnjeva i paziti ako se neki moraju čuvati u hladnjaku (prije i nakon otvaranja). S ovim preporukama i savjetima bit ćete spremni i bezbrižni za putovanje sa svojim najmlađima. Opustite se, uživajte i sretan put!

Piše: Maja Dolovčak, magistra farmacije, izvor: Mamin kutak