Na današnji dan obilježava se Međunarodni dan pasa.
Psi su vjerojatno prve pripitomljene životinje, a za njih se i danas kaže da su čovjekov najbolji prijatelj. Ljudi su ih kroz vrijeme selektivno razmnožavali za mnoge namjene, a rezultat je toga životinja različitih oblika, veličina i sposobnosti.
U Hrvatskoj se danas uzgajaju različite pasmine, no jeste li znali da postoji čak 6 pasmina koje su porijeklom iz Hrvatske?
Dalmatinac
Dalmatinac ili dalmatiner je vjerojatno najpoznatija hrvatska rasa pasa koja se lako prepoznaje po bijeloj dlaci s crnim mrljama. Crne točke čine ovu pasminu jedinstvenom jer ih nema nijedna druga čistokrvna pasmina. Rasa je dobila ime po hrvatskoj regiji, Dalmaciji, za koju se vjeruje da je izvorno mjesto dalmatinskog psa.
Dalmatinac je veseo i razigrani pas, odan je svojoj porodici i voli imati društvo. Pun je energije i otvoren, ali može biti agresivan prema drugim mužjacima. Traži mnogo kretanja i obilno se linja, te mu zimi može biti hladno. Naraste oko 50-60 cm, a težina mu može biti oko 25-30 kg.
Ovu je pasminu proslavio američki animirani film, producenta Walta Disneya, 101 dalmatinac, iz 1961. godine za koji je 2003. godine snimljen i nastavak, a kasnije su ilustrirane i slikovnice te snimljeni noviji filmovi i animirane serije.
Tornjak
Tornjak je planinski pastirski pas čija je funkcija od jedanaestog stoljeća bila zaštita stada od pljačkaša i krupnih predatora kao što su vuk i medvjed. Štenci vrlo brzo rastu i postaju odrasli psi težine od 40 do 60 kg, visine od 60 do 75 cm. Podrijetlo ove pasmine su Hrvatska i Bosna i Hercegovina.
Iznimno je žilav, izdržljiv i skroman pas, naizgled bez imalo agresije vrlo odlučno i požrtvovno brani obitelj ili stado i odbija nepoznate. Izvrstan plivač u čemu mu pomažu razvijene kožice između prstiju, koje su nastale zbog hodanja po snijegu kao krplje.
Posavski gonič
Posavski gonič, poznat kao Posavac, je rasa domaćeg psa, goniča. Koristi se kao gonič na krupnu i sitnu divljač. Posavski gonič je stara rasa koja potiče iz doline rijeke Save, područje poznato kao Posavina, po kojoj je rasa i dobila ime.
Imaju smiren temperament te su izuzetno su spretni i brzi. Posavski goniči su živahni, odani i privrženi obitelji. Njuh im je veoma dobro razvijen, nisu agresivni i poslušni su, ali im je ipak potreban autoritativan vlasnik.
Hrvatski ovčar
Ovo je hrvatska autohtona pasmina i potiče od pasa koje su Hrvati doveli sa sobom migrirajući u ove krajeve. Danas se najviše uzgajaju u Slavoniji. Hrvatski ovčar je vrlo inteligentna životinja sa snažnom potrebom za ljudskim društvom.
Hrvatski ovčar je živahnog temperamenta, uravnotežene naravi te je privržen i odan vlasniku. Karakteristične osobine pasmine su bistrina, hrabrost, živahnost, ustrajnost, strpljivost i promišljenost u radu.
Istarski gonič
Istarski gonič se smatra najstarijom pasminom u Hrvatskoj, ali i na balkanu. Ovaj lovački pas iz skupine goniča pogodan je za lov na krškom terenu. Riječ je o veselom i razigranom psu koji je odan svojoj obitelji i voli ljudsko društvo.
Istarski gonič pas je srednjeg rasta. pun je energije i otvoren. Traži mnogo kretanja jer je pun energije, obilno se linja te mu zimi može biti hladno. Po osobinama je srodnik psu dalmatincu što je dokazano i veterinarskim istraživanjima.
Mali međimurski pas
Ova se hrvatska autohtona sorta uzgaja više od 100 godina na području Međimurja i šire u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Najčešće se može pronaći u seoskim domaćinstvima gdje ga cijene kao psa čuvara i jer uništava štetne glodavce.
Malog međimurskog psa nazivaju još i Međi, srednje je građe tijela, a obilježavaju ga živahnost, pokretnost, inteligentnost i poslušnost.
Ostavite komentar