Grad Umag vodeći je primjer zelene tranzicije u Istri i Hrvatskoj

IstraIN

14 Listopad 2024 I 12:07

Grad Umag vodeći je primjer zelene tranzicije u Istri i Hrvatskoj

Grad Umag je postao jedan od vodećih primjera zelene tranzicije ne samo u Istri, već i u cijeloj Hrvatskoj. Još 2010. godine, gradske vlasti započele su niz projekata usmjerenih na zaštitu okoliša i smanjenje ekološkog otiska, postavljajući temelje za održivi razvoj.

Prema riječima Jelene Nekić iz Grada Umaga, od početka su definirane tri ključne smjernice: plinofikacija, gospodarenje otpadom i vodozaštita.

''Plinofikacija je završena i u funkciji, a s gospodarenjem otpadom također smo postigli značajan napredak. Sanirali smo dio deponija 2017. godine, a sada smo u fazi sanacije drugog dijela, što bi trebalo biti završeno do kraja godine.'', ističe Nekić.

Grad je također u procesu izgradnje reciklažnog dvorišta i sortirnice za inertni građevinski otpad, što će biti jedinstveni projekt u Istri.

Uz te projekte, fokus Grada Umaga sada se sve više usmjerava na obnovljive izvore energije, posebice solarne elektrane. „Već 2014. godine, kada je sve prolazilo preko gradova, potpisali smo više od 200 ugovora s građanima za obnovljive izvore. Međutim, kako je projekt postajao složeniji, građani su imali sve manje mogućnosti.

Odlučili smo im pomoći sufinanciranjem projektne dokumentacije, a sljedeće godine planiramo sufinancirati i ugradnju elektrana“, objašnjava Nekić.

Očekuju se brojne investicije...

Grad Umag aktivno radi na izgradnji solarnih elektrana na svojim objektima. „Prije više od mjesec dana započeli smo projektiranje prve elektrane na zgradi nove tržnice, snage oko 30 kW, koja će pokrivati potrošnju tržnice, a višak će se slati u mrežu.

Također projektiramo solarne elektrane na školama, vrtićima, domu umirovljenika i Pučkom otvorenom učilištu, što ukupno iznosi 330 kW“, dodaju iz gradske uprave.

Povrat investicije procjenjuje se na sedam godina, a s rastućim cijenama električne energije taj bi se period mogao još više skratiti.

U budućnosti, grad planira istražiti dodatne površine pogodne za postavljanje solarnih panela, uključujući sanirana odlagališta otpada i parkirališta.

''Razmatramo velike površine koje već imaju infrastrukturu, čime bismo minimalizirali troškove spajanja na mrežu. To uključuje nekoliko hektara na različitim lokacijama koje će većinom služiti za davanje energije u mrežu.'', ističu iz Grada Umaga.

Ovi ambiciozni projekti ne samo da doprinose očuvanju okoliša, već i postavljaju Umag kao model održivog razvoja i zelene tranzicije, inspirirajući druge gradove u Hrvatskoj da slijede njihov primjer.

Ostavite komentar