Usprkos tome što se Rovinj (i to s punim pravom) nalazi u obitelji 'dog-friendly' gradova, i što je u korist kvalitete života naših dlakavaca učinjeno mnogo - od parka na Centeneru, preko plaža i organiziranog skloništa za napuštene životinje, čini se da treba još i još.
Naime, broj vlasnika pasa iz godinu u godinu je sve veći, a prošle je godine, barem kako se čini kulminirao i zbog koronavirusa.
Jer, kako kaže vic labrador Pero, posljednjih se mjeseci našetao više nego li u dvanaest godina života. Svi ga članovi obitelji, barem jednom dnevno izvode na zrak kako bi i sami u vrijeme slabije komunikacije s ljudima, barem protegli noge.
Deset lokacija, od kojih manje od polovice pristupačno
No, šalu na stranu Rovinj je grad koji voli pse, a Rovinjci sve brojniji vlasnici kućnih ljubimaca. U cilju bolje kvalitete života onih vrsta koje obožavaju vodu, i koji se baš kao i njihovi vlasnici žele okupati u moru na desetak je lokacija Grad Rovinj postavio dozvole/table koje osiguravaju psima slobodna ulaz u more.
Međutim, od ukupno deset lokacija manje od polovice je upotrebljivo. Naime, uglavnom je riječ o neuređenim površinama i popunjenim oštrim stijenjem koje onemogućava psu (a time i vlasniku) ulaz u more.
Nažalost, postavljanje znaka ne znači i automatizmom mogućnost korištenja plaže, tim više što životinja na plažu ne dolazi sama, ali ni s papučama za plažu.
U Rovinju oko dvije tisuće evidentiranih pasa
Dakle, psi se vode na plažu da bi se okupali (uvijek i u društvu vlasnika). Kako doznajemo, u Rovinju trenutačno živi oko dvije tisuće pasa, a taj se broj u ljetnim mjesecima i dolaskom turista penje za još tisuću dlakavaca.
Također, valja uzeti u obzir i se svake godine za pet do sedam posto povećava broj pasa.
Obilaskom zona, koje omogućavaju ulazak u more psu i vlasniku uvjerili smo se da u pravom smislu riječi funkcionira manje od polovice. Najvećim dijelom, u pitanju su surovi i neprimjereni dijelovi obale koji unutar svojih gabarita ne dozvoljavaju pristup vodi.
Naime, najbliža gradu je plaža 'ispod livade' na Zlatnom rtu, koja zbog šljunkovitog priobalja privlači i potiče kupače bez pasa da na njoj rastegnu ručnike za more.
Uz ovu, najkvalitetnija je plaža za pse na Boriku, koja također omogućava normalan ulaz u more psu i vlasniku. I da ne bude zabune.
Sigurno je da se prvenstveno trebaju urediti kupališta i sunčališta za ljude.
Međutim, u konkretnim slučajevima problem nije velik da se ne bi uz malo 'lopatanja' mogao uredit. U korist pasa, ali i ljudi.
Ostavite komentar