Trenutno je u tijeku 17. Tjedan psihologije u Hrvatskoj u sklopu kojeg će se odvijaju različita događanja i aktivnosti diljem zemlje, a sve u organizaciji Hrvatskog psihološkog društva.
Tjedan psihologije okuplja veliki broj psihologa koji su pokazali entuzijazam i motivaciju da psihologiju približe i predstave zajednici te da pokažu svu širinu uključenosti psihologijske teorije i prakse u život pojedinca i zajednice, uz slogan – Čuvajmo mentalno zdravlje!
U obilježavanje se i ove godine uključilo Društvo psihologa Istre iz kojeg su najavili gotovo 50 besplatnih aktivnosti u 7 dana, diljem Istre. To su radionice, predavanja i besplatna psihološka savjetovanja, ali i mnogi članci u novinama te nastupi na radijskim postajama.
Upravo smo ovim povodom porazgovarali sa psihoterapeuticom Sandrom Milotti Ašpan, koja radi pri Zdravom gradu u Poreču. Za radio Rovinj FM i IstraIN rekla je koji su najveći problemi današnjice, ali i više o ovisnosti o društvenim mrežama, o čemu smo pisali ovdje.
No, psihologinja je iznijela i neke od ključnih informacija vezane za ovisnost o kockanju.
"Nerijetko je roditelj taj koji krene s djetetom u sportsku kladionicu jer se smatra da to ne može stvoriti ovisnost. Nažalost, kada govorimo o kockanju govorimo o bihevioralnom problemu u odnosu na ostale vrste ovisnosti gdje zapravo imamo ovisnost o nekoj supstanci. Dakle, radi se o ovisnosti o ponašanju.
S kockom je problem što se ona najčešće detektira kada nastanu dugovi. Kod klasičnih ovisnosti, uslijed konzumacije supstance vidljive su promjene u ponašanju, izgledu i svemu ostalome. Svega toga kod kocke nema", objašnjava Sandra Milotti Ašpan.
"Najrizičnija populacija su djeca u prvom ili drugom razredu Srednje škole, a često krenu u sportsko klađenje jer misle da znaju dovoljno o tom sportu. Problem je čest i kod odrasle populacije", ističe psihologica. "Kada govorimo o kockanju, predispozicija može biti dosada, ponekada znatiželja, neznanje o tome što kockanje i ovisnost o kocki uistinu jesu i kako taj čitav svijet lutrije i kladionica funkcionira", dodaje.
Banalni podatak je da se od ruleta postaje ovisan u roku sat vremena. "S druge strane, kod kladionica možete imati manje uloge i da se dogodi da se nešto zaradi, što je automatski podražaj našem centru za ugodu u mozgu. Time se potkrepljuje novo ponašanje i razmišljanje da se na taj način može stvoriti zarada", napominje Milotti Ašpan iz Zdravog grada Poreč.
Upitali smo psihologicu kako spriječiti da kockanje ne ode predaleko. "Ono što smatram preventivnim čimbenikom gotovo u svemu jesu odnos i znanje. Kada govorim o odnosu onda mislim na naše bližnje i ljude do kojih nam je stalo jer ako su odnosi iskreni i kvalitetni onda su to osobe kojima ću se obratiti ako odem u krivom smjeru. A znanje nam može utoliko pomoći da shvatimo realnu vjerojatnost i statistiku igara na sreću te ozbiljnost same problematike", objašnjava psihologica i psihoterapeutkinja.