Mi ljudi pomalo učimo i privikavamo se, tko lakše tko teže, na život u doba coronavirusa. No što je sa našim kućnim ljubimcima, kako se ovo doba reflektira na njih i jesu li i oni u opasnosti od nas ili možda mi od njih.
Odgovore na ova pitanja potražili smo kod dr. vet. med. Hrvoja Labure.
Dosad je u svijetu zabilježen i potvrđen samo jedan prijenos SARS-CoV-2 sa čovjeka na mačku, i to ne na bilo kakvu mačku, već na tigricu koja se virusom zarazila od svog ljudskog čuvara.
Obratni proces nije zabilježen. No zbog sve većeg broja upita, a i radi bolje preventive, odnedavno su mnogi veterinarski laboratoriji, pa tako i jedan u Austriji s kojim ambulanta dr. Labure surađuje, počeli u slučaju potrebe provoditi testiranja brisa na ovaj novi virus.
Sam test nije potreban ako nisu ispunjeni određeni uvjeti, kaže dr. Labura, a to su prvenstveno da je mačka u istom kućanstvu sa zaraženom osobom i da pokazuje simptome COVID-19.
Oni su i kod mačaka vrlo slični, zapravo gotovo identični onima kod ljudi. Dakle povišena temperatura, kašalj, plitko disanje.
Sa psima je situacija ponešto drugačija, naime nema još potvrđenog slučaja da je virus SARS-CoV-2 prešao na psa.
No česti upiti vezani uz pse su smije li treća osoba, recimo iz usluge šetati psa čiji su vlasnici u izolaciji. To je dosta čest slučaj kada se vlasnici vraćaju u Istru iz drugih zemalja te zbog pravila moraju ostati u izolaciji određeni vremenski period ili postoji sumnja da bi mogli biti zaraženi pa su zbog toga u izolaciji.
Ne preporučaju se takvi aranžmani, savjetuje dr. Labura, jer iako psi nisu nosioci i prenosioci virusa, virus se može nalaziti na njihovoj dlaci, povodcu, opremi, ukoliko su vlasnici zaraženi i na taj se način prenijeti na osobu koja ga vodi u šetnju.
U tim se slučajevima preporuča da se pas za trajanja samoizolacije ostavi na čuvanju kako bi se smanjila mogućnost širenja eventualne zaraze indirektnom transmisijom.
Ostavite komentar