Predsjednik IDS-a i pulski gradonačelnik Boris Miletić gostovao je u Novom danu N1 televizije, koji se danas snimala u Puli. Na samom početku, govoreći o brodogradnji, Miletić je kazao da govorimo o zadnjoj velikoj industriji u našoj zemlji. - "U području brodogradnje mi imamo i tradiciju i znanje i kvalitetu. Drago mi je što sam dok sam dolazio na Kaštel vidio da ljudi iz Uljanika izlaze iz treće smjene, to znači da oni i dalje rade na brodovima", rekao je Miletić.
Vladu više brine situacija mostarskog Aluminija, nego Uljanika
„Danas svi sve jasnije uviđaju da nam je industrija neophodna“, ističe Miletić, dodajući da nam turizam ulazi u BDP u tolikom postotku koliki nema ni jedna europska zemlja.
"Ključno je kroz stečajni postupak vidjeti hoće li se ići namiriti vjerovnici, ili će se ići krenuti od čistog starta, za što postoje svi preduvjeti. Pitanje je hoće li se osigurati likvidnost u poslovanju. Inače će se sve prodati u staro željezo, što bi bila nevjerojatna šteta", kazao je Miletić.
"Nakon što su uprave mijenjale strateške partnere, postupak vodi stečajni upravitelj. Određeni partneri koji su i prije surađivali sa strukturom brodogradilišta imaju volju nastaviti suradnju. Mislim da je ključno razmišljati o proizvodnim djelatnostima u Uljaniku", dodatno je istaknuo gradonačelnik Pule.
Nadalje, na pitanje što bi se dogodilo s planom grada ako bi se Uljanik ugasio, gradonačelnik ističe da bi moralo doći do promjena GUP-a.
"U GUP-u je područje Uljanika ucrtano kao brodogradilišna luka, ali postoje i komplementarne djelatnosti koje su se i do sada odvijale. Postoje partneri koji su dugo surađivali i poznaju kvalitetu Uljanika i radnika, a znam da su i radnici koji su zbog sile prilike otišli, a kada bi im bila dana sigurnost u Uljaniku, vratili bi se ovdje", naveo je Miletić.
Miletić je također kazao da je Vlada odlučila postupiti tako da odustane od Uljanika, a da sačuva 3. Maj. "Ta su dva brodogradilišta komplementarna, a ne konkurencija.", rekao je i nastavio "Ovoj zemlji je proizvodnja potrebna. Zbog situacije u mostarskom Aluminiju, za koji vrlo ozbiljno želim da se oporavi i nastavi s radom, se javlja velika zabrinutost naše Vlade. A tamo Hrvatska ima manje udjela nego u Uljaniku, a od Uljanika su digli ruke:" napomenuo je Miletić dodavši kako drži da će Istra nastaviti u pravcu razvoja i napretka.
Nužna je prenamjena Pule iz nekadašnjeg vojnoindustrijskog grada
"Mi imamo u zadnjih 10 godina investicijski bum što se tiče temeljne infrastrukture, čeka nas veliki pročistač voda, prometnice koje moramo izgraditi. Pula je dugo bio vojnoindustrijski grad, a mi sada znamo da je temeljna infrastruktura nužna za dalji razvoj"
Naposljetku, naglasio je da je Hrvatska previše spora i centralizirana, te da će tako teško ćemo doći do napretka u državi. To je logično otvorilo i temu turizma, a govoreći o njemu Miletić je rekao da postoji povećan broj dolazaka. "Imamo već pet godina stalnog rasta. Kao grad rušimo iz godine u godinu turističke rekorde. Mi nemamo tolike kapacitete kao neki drugi, ali važno je reći što se negdje nudi i u kojim uvjetima. Mi nismo isključivo ograničeni na dva ljetna mjeseca. Sunce i more će biti uvijek važan faktor za naš turizam, ali treba znati kako naš proizvod ponuditi tako da naši posjetitelji dođu i u ožujku i na jesen. Ovako kako nam je sada teško ćemo opstati.", rekao je Miletić te zaključio:
"Imamo daleko najveći PDV na smještaj i ugostiteljstvo, ako im još nije došlo u glavu da nećemo više imati radnu snagu koja će raditi tri mjeseca od kojih će živjeti godine, ne znam kada će. Neka objave je li udio BDP-a u proračuna nakon povećanja PDV-a isti ili manji!"
Ostavite komentar