U prostoru novog kampusa Sveučilišta u Puli održano zanimljivo znanstveno-popularno predavanje

IstraIN

12 Prosinac 2024 I 12:49

U prostoru novog kampusa Sveučilišta u Puli održano zanimljivo znanstveno-popularno predavanje

U utorak, 10 prosinca 2024. godine u 18h, u prostoru novog kampusa Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, održano je znanstveno-popularno predavanje pod naslovom „Želatinozni plankton Sjevernog Jadrana - utjecaj na ekosustav i mogućnosti uzgoja.“

Predavanje su otvorili prorektor Sveučilišta izv. prof. dr. sc. Valter Boljunčić i dekanica Fakulteta prirodnih znanosti izv. prof. dr. sc. Emina Pustijanac.

Izv. prof. dr. sc. Paolo Paliaga s Fakulteta prirodnih znanosti i Klara Mičić, mag. ing. agron. iz pulskog Aquariuma prezentirali su ekološku ulogu želatinoznog planktona u moru, njegov utjecaj na hranidbenu mrežu te negativne utjecaje povezane s njegovim masovnim proliferacijama.

Tijekom predavanja publika je upoznala glavne skupine i vrste želatinoznih organizama koje obitavaju Jadran, njihove biološke i fiziološke osobine, uz potencijalne prijetnje za ljudsko zdravlje.

Prikazani su najnoviji rezultati monitoringa prisutnosti želatinoznih organizama uz zapadnu obalu Istre koje provode znanstvenici fakulteta prirodnih znanosti, s posebnim osvrtom na invazivne vrste, poput morskog oraha, koji se svake godine masovno pojavljuje uz naše obale, uz negativne utjecaje na turizam, ekosustav i ribarski sektor.

1_19.jpg

2_9.jpg

Uz to, predavači su prikazali najmodernije metode uzgoja želatinoznog planktona s realnim primjerima uspješnog uzgoja iz novih laboratorija pulskog Aquariuma, za želatinozne organizme i za molekularne analize.

Prezentirane su i moguće primjene korištenja želatinoznih organizama u kozmetičkoj, farmaceutskoj i prehrambenoj industriji.

U zaključku je naglašena činjenica da se naše Jadransko more mijenja te postaje sve više i češće zahvaćeno neželjenim proliferacijama želatinoznog planktona. Iz tog je razloga potrebno proširiti proučavanje takvih fenomena, implementirati nove strategije za smanjivanje njihovih negativnih posljedica, razvijati preventivne mjere i pokušati pretvoriti ekološki problem u novi i koristan resurs.

Predavanju su pretežito prisustvovali profesori, brojni studenti Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli te građani Pule i okolice.

Ostavite komentar