U subotnjoj šestoj akciji čišćenja fažanskog podmorja uklonili su ronioci i ostali vrijedni sudionici više stotina kilograma raznovrsnog otpada iz mora. Ipak, svu su pažnju na obali privukli izvučeni srp i čekić, ugor od 60-ak centimetra i ogromna guma bagera!
Plastična naljepnica u obliku komunističkog simbola zasigurno je pripadala nekom službenom plovilu u davno doba i nesretno je pala u vodu, ugor se pak skrio roniocima u plastičnoj cijevi, koju je netko bezobrazno odbacio u more, a nakon što su zmijoliku ribu razgledala i djeca sretno je vraćena u more. No kako je na dnu Fažanskog kanala završila ogromna guma, koja je ispunjena muljem i obrasla oštrigama na kopno izvučena tek snažnim terencem? E, o tome se moglo samo nagađati.
- Da, samo ova guma ima 200 ili 300 kila. Uz nju smo izvukli još 15 automobilskih guma, jako puno plastike, čak i nešto ribolovne opreme, poput štapova za pecanje, kanti za smeće… Uglavnom, ronioci kažu da je jako puno otpada u moru. Sudjelovalo je 20-ak ronioca, odazvala se Počasno-zaštitna bojna s Brijuna, klubovi Uljanik, Rovinj, Medulin…, a svi su oni došli preko CPA Pula s Mornara. Hvala im i hvala Igoru Kopričancu što su sve ovo dobro organizirali.
U akciji su sudjelovale i Državne nekretnine iz Zagreba, dakle Ured predsjednika, sa svojim plovilom, koje su zajedno s Počasno-zaštitnom bojnom osiguravale akvatorij i pomagale u akciji, rekao nam je Denis Benčić iz PŠRD-a Sardela iz Fažane.
Riječ je o tradicionalnoj akciji Sardele i Turističke zajednice Fažane, kojoj se odazivaju mnogi klubovi i ustanove, uz podršku Općine. Ove je godine akcija realizirana u sklopu projekta EKO Fažana 2021, koji je TZ uspješno kandidirao na natječaj LAGUR-a Istarska batana. Projekt će se uz sudjelovanje brojnih partnera odvijati sve do rujna, a bitan segment čine i lokalna djeca koja redovno patroliraju na obali.
- Djeca iz vrtića Sunce iz Fažane i More iz Valbandona sudjelovala su danas i na tri radionice. Dvije su bile reprezentativnog karaktera – radionicu o zaštićenim životinjskim vrstama podmorja i priobalja organizirala je Javna ustanova NP Brijuni, a vodili su je njeni biolozi, a kroz informatičku radionicu udruge Bit Kids 101 iz Fažane djeca su učila o selektiranju otpada. Treća radionica bila je likovno-kreativna na temu mora, biologije i akcije čišćenja. Djeca su se upoznala i s roniocima i njihovom opremom, a mogla su i vidjeti otpad izvučen iz mora, kojeg je, nažalost, u puno većoj količini nego sam očekivala, rekla nam je Melita Peroković, direktorica fažanskog TZ-a.
Fažana je mjesto stalnih aktivnosti na moru, a kroz ljeto ovdje prođe nebrojeno mnogo posjetitelja. Sve se to odražava i na njeno podmorje.
- Osim tradicionalnog smeća poput boci i limenki, želim skrenuti pažnju i na sitni otpad kao što su flasteri, gumice za kosu, sitna ambalaža, pribor za jelo… Na primjer, jako je puno žličica za sladoled. To su neke stvari koje inače ne primjećujemo, ali zagađuju i više nego staklene boce koje se stope s podmorjem. Bila sam i na ranijim akcijama, s godinama je situacija sve bolja, ali Fažana je mjesto gdje uvijek ima smeća, rekla nam je Iva iz pulskog Centra za podvodne aktivnosti.
Potvrđuje to i ronilac Igor Bonašin: „Najviše smo izvukli limenki, boca, plastičnih kanti od goriva i maziva, ima i dosta stakla, čak i dijelova plastičnih plovila. Nažalost, dosta je toga pod morem“.
Slijedeće radionica u sklopu mjere 2.2.1. Prikupljanje otpada iz mora, podmorja i priobalja iz lokalne razvojne strategije u ribarstvu održat će se u Fažani 8. lipnja. Na njoj će sudjelovati brojni partneri, a kako nam je Peroković najavila, posjetitelje i sudionike čekaju brojni sadržaji i iznenađenja.
Ostavite komentar