Šećerna bolest ili dijabetes pojam je za koji smo svi čuli, no što se zapravo krije iza pojma?
"Pojam dijabetes označava jednu od bolesti iz skupine kroničnih nezaraznih bolesti, a koje su u posljednjih godina poprimile oblik pandemije, prema podacima iz 2019. od nje u svijetu boluje blizu 500 miliona osoba, a projekcije kažu da bi ih 2045. moglo biti 700 miliona. U Hrvatskoj je trend sličan, prema našem registru oboljelih, u 2020. ta je brojka bila oko 310 tisuća. Obzirom da oko 40% oboljelih ne zna da imaju dijabetes, pretpostavljena brojka je oko 530 tisuća." rekla je na početku razgovora za Rovinj FM Daniela Fabris Vitković, pročelnica službe za internu medicinu OB Pula i voditeljica odjela endokrinologije i dijabetologije.
"Općenito gledajući, to je bolest karakterizirana kroničnom povišenom koncentracijom glukoze u krvi uzrokovanom apsolutnim ili relativnim manjkom inzulina. I uvijek je praćena i poremećenim metabolizmom i proteina i masti i povišenim tlakom." pojasnila je.
"Sam naziv šećerna bolest označava puno različitih entiteta. Razlikujemo pritom dva ključna tipa bolesti, uz još dosta oblika koji su puno rijeđi."
"Tip 2 je načešći tip i na njega otpada gotovo 90% slučajeva. Kod njega prevencija ima svoju ulogu. Jako je vezan za nasljeđe pa je vjerojatnost da će osoba oboliti od ovog tipa ukoliko je netko u obitelji bolovao ili boluje značajno veća. Zdrav način života je faktor koji bitno usporava razvoj bolesti, pod tim se podrazumijeva zdrava prehrana, fizička aktivnost, održavanje tjelesne težine što bliže idealnoj."
"Tip 1 je onaj gdje gušterača koja proizvodi inzulin potpuno prestane s tom proizvodnjom. To se uglavnom događa u mladoj i vrlo mladoj dobi iz mnogostrukih razloga, često i kod sasvim male djece. To je autoimuna bolest koja naglo dovodi do uništenja beta stanica koje luče inzulin i terapija je unos inzulinskih pripravaka. Takvo je stanje doživotno. Srećom, nove su tehnologije doprinijele da je takvo liječenje danas jednostavnije i djelotvornije, u nekim slučajevima i automatizirano kada se konstantno prati stanje šećera u krvi i prema potrebi automatski dozira inzulin." rekla je doktorica Daniela Fabris Vitković.
Ostavite komentar