Ukoliko često printate ili birate printer za svoj ured ili posao, zasigurno ste se odlučili za laserski printer.
Odmah ćemo vam reći da ste donijeli dobru odluku!
Čitajte dalje da biste saznali zašto!
Povijest i razvoj laserskih printera
Prvi laserski printer izumljen je u SAD-u još 1971. godine, kao modifikacija fotokopirnog stroja. Dugo su godina laserski printeri printali isključivo crno-bijelo, no uz razvoj tehnologije i oni sada pružaju printanje dokumenata u boji. S vremenom je njihova proizvodnja postala jednostavnija, pa su tako i cijene pristupačnije nego ranijih godina.
Od čega se sastoji laserski printer?
Laserski printer razvijen je na način da uz pomoć lasera topi prah tonera, što povećava urednost ispisa na papir. Kada vi kliknete na printanje dokumenta laser će usmjeriti svoje zrake na fotoreceptor te nakon toga dolazi do ispisa na papir. Dakle, laserski printer koristi laser, pomično ogledalo te leće zu pomoć kojih se stvaraju sitne točkice, koje zatim rezultiraju kao slike ili tekst na vašem papiru. A kako biste dobili što kvalitetniji ispis vrlo je bitan i odabir odgovarajućih uložaka za pisač.
Kako funkcionira lasersko printanje?
Ukratko ispis vašeg dokumenta odvija se na način da nakon što pisač primi informacije od računala obrađuje podatke te zatim stvara slike na svom bubnju. Sljedeći korak je nanošenje praha te fiksiranje na papir. Pri tome je odabir odgovarajućeg papira također od velike važnosti, ukoliko želite kvalitetno otiskan tekst.
Punjenje
Najprije se bubanj električki nabije po cijeloj svojoj površini te se zatim isprazni pomoću svjetlosnih zraka koje odgovaraju ispisanoj slici.
Otpuštanje
Sljedeći korak je toner, koji die na bubanj te je također električki nabijen. Toner ispušta svoj prah samo na one površine koju je laser prethodno ispraznio.
Razvijanje i prijenos
Zadnji korak u laserskom printanju je konačni prijenos tonera na papir koji se na temperaturi od 200 stupnjeva zapeče. Zbog toga ne čudi da papir iz laserskog tonera zna izaći čak pod temperaturom od 60 stupnjeva.
Prednosti laserskog printanja
Za razliku od printera koji koriste tintu, laserski su pisači puno brži te tiskaju tekst koji je otporniji na svijetlost i vlažnost. Primjerice, ako precrtavate tekst markerom, tekst otiskan uz pomoć laserskog printera neće se razliti.
S druge strane, ako ipak ne printate tako često, ne morate se brinuti, budući da se za razliku od tintnih pisača boja neće skoriti.
Nedostaci laserskog printanja
Nedostatak laserskog printera je u području fotografija. Ukoliko često printate slike i fotografije, tintni pisač ipak će biti bolji odabir za vas.
Uobičajeni problemi i savjeti za rješavanje problema
Iako imaju puno prednosti, kao i sa svim drugim uređajima i kod laserskih pisača nekada dođe do problema. Kako ih riješiti?
Nekada se može dogoditi da se na isprintanom dokumentu pojave nepravilne pruge. Ono što se vrlo vjerojatno dogodilo je nepažljivo mijenjanje tonera zbog kojeg se malo praha toner prosulo iz uloška na papir. Ukoliko se to dogodilo, možete biti bez brige, budući da će te nepravilne pruge uz još nekoliko printanja nestati same od sebe. No, u budućnosti biste trebali opreznije mijenjati toner.
S druge strane horizontalne pruge pri tisku su znak za kvar optičkog ili magnetskog valjka, kojeg ćete vrlo vjerojatno morati zamjeniti.
Ukoliko je pak tisak presvijetao na određenim mjestima, vrlo vjerojatno je toner pri kraju. Kratkoročno rješenje je lagano protresti kutiju tonera te ju vratiti na njeno mjesto. No, kupnja novoga je svakako neizbježna!
Budućnost laserskog printanja
Uz razvoj tehnologije budućnost laserskog printanja zasigurno leži u 3D-printerima. A na nama je samo vidjeti koji nas izumi još očekuju u budućnosti.
Ostavite komentar