Blagdanske radosti u rovinjskom kinu Gandusio! Očekuju vas filmovi i predstave za djecu i odrasle
21:15Prije 6 h26.12.2024
Nakon što su, iz životinje perspektive, a i poneke ljudske, prošle bojazni od buke eksplodiranja petardi i vatrometa, nova godina označava novu borbu protiv novih rizika koje prijete. U tijeku je tako cijepljenje protiv bjesnoće kod životinja.
Riječ je o virusnoj, zaraznoj bolesti koja se manifestira kod životinja, ali opasna je i za ljude ukoliko dođe do prijenosa.
Postoje dvije vrste bijesnoće. Najčešće se susrećemo sa selvatičkom bjesnoćom koja je raširena među divljom populacijom lisica, ježeva ili šišmiša.
Urbane ili gradske bjesnoće gotovo da više i nema obzirom da je većina pasa redovito cijepljena i na taj način zaštićena.
Bjesnoća se prenosi ugrizom zaražena životinje na primatelja, a on mora biti jak i dubok. Najčešće se takvi slučajevi dešavaju među lisicom i psa.
Bijesnoća izaziva grčeve i neprirodno ponašanje, rekao je Hrvoje Labura, doktor veterinarske medicine, gostujući na Rovinj FM-u.
ZARAŽENA ŽIVOTINJA MIJENJA SVOJE PRIRODNO PONAŠANJE, A BOLEST SE MOŽE PRENIJETI I NA ČOVJEKA
Često se tada dogodi da se lisica ponaša pitomo i mazno poput kućnog ljubimca što nije njezino prirodno ponašanje. S druge strane, zaraženi pas će se ponašati poput divlje životinje, postaje agresivan, grize kamenje, boji se šuma vode i bježi od ljudi, ne prepoznajući vlastitog vlasnika.
Uza sve to, kod zaražene se životinje uočava jako slinjenje upravo iz razloga što se u slini nalazi najveća koncentracija virusa, kaže Labura.
Inkubacija je dosta velika i iznosi petnaestak dana. Za bjesnoću nema lijeka pa ona u konačnici uzrokuje smrt koja najčešće nastupa deseti ili petnaesti dan od ugriza.
Prevencija je ključ uspjeha. Zakon nalaže da se svi psi nakon tri mjeseca starosti trebaju cijepiti protiv bjesnoće, dok za mačke to nije obvezatno, ali svakako je preporučljivo pogotovo za vlasnike mačaka koje borave i na otvorenom, veli ovaj veterinar.
Cijepljenje protiv bjesnoće se provodi svakih godinu dana, a zaraza se može prenijeti i na čovjeka jer riječ je o zoonozi, bolesti koja se može porenijeti i na jedne i druge.
Sestre Husar održat će božićni koncert kojeg već tradicionalno svojim mještanima i gostima poklanjaju Općina Kanfanar i Udruga Dvegrajci, a repertoar kojeg pripremaju bit će prava glazbena poslastica kojom će ovo blagdansko vrijeme postati još posebnije i radosnije.
15:13Prije 12 h26.12.2024
Je li Isus bio stvarna ličnost? Radi li se zaista o sinu Božjem, postoji li Bog uopće? Jedni će nam reći kako je vjerovanje u to neupitno. Drugi, treći, četvrti uvjeravat će nas kako Bog ovih prvih nije pravi Bog, već da je njihov Bog ono što je jedino ispravno.
13:10Prije 15 h26.12.2024
Bloom sada uživa u toplini doma, a ova priča podsjetila je na važnost pomoći onima u nevolji.
11:54Prije 16 h26.12.2024
Amneris Ružić Fornažar, Dijana Muškardin i Karla Golja Milevoj svojim su predanim radom, trudom i izvrsnošću ostvarile poseban doprinos u obrazovanju, čime su zaslužile priznanje na državnoj razini.
10:26Prije 17 h26.12.2024
Donosimo zanimljivosti o Božiću koje do sada možda još niste čuli...
21:15Prije 1 d25.12.2024
Edukativne radionice sastoje se od različitih jezičnih igara, vježbi pažnje i pamćenja te vođenog čitanja uz aktivnosti koje uključuju vježbe razumijevanja pročitanog.
20:28Prije 1 d25.12.2024
Nakon primitka vijesti o osvajanju nagrade, Guzy je istaknula da joj je posebna čast što je prepoznat njihov rad na dokumentiranju lokaliteta kroz razgovore sa žiteljima, s kojima su se povezali tijekom putovanja kroz Istru.
18:31Prije 1 d25.12.2024
Ostavite komentar