Znanstveni odgovori ili možda bolje rečeno pokušaji odgovora na pandemiju COVID-19 idu paralelno u više smjerova. Dok jedni rade na istraživanju cjepiva, drugi na bržoj i jeftinijoj proizvodnjei ventilatora koji su postali deficitarna oprema zbog nepredvidivo velike potrebe za njima, treći rade na poboljšanju dijagnostike.
I dok se velik dio snaga trudi izraditi što pouzdanije kemijsko biološke testove koji bi mogli sa što većom sigurnosti potvrditi inficiranost virusom SARS-CoV-2, drugi koriste AI (Umjetnu Inteligenciju) kako bi poboljšali mogućnost prepoznavanja bolesti iz rendgenskih snimaka pluće.
Rendgenske snimke jedan su od najjeftinijih i najbržih dijagnostičkih alata, slično je i sa CT (Kompjuterska Tomografija) scanovima. Analizirajući snimke pluća zaraženih osoba AI kroz deep learning proces uče razlikovati promjene na plućima koje su izazvane COVID-19 bolešću.
No iako su slične analize u Wuhanu pokazale da ima smisla razvijati ovu metodu, sam razvoj je prilično spor, jer nedostaje uzoraka na kojima bi AI mogli učiti, a to je neophodno da bi se postigla točnost koja bi ovu metodu mogla učiniti korisnom.
Najprecizniji su i dalje genetski testovi znani i kao RT-PCR, no u svijetu je trenutno velika nestašica istih i dodatna metoda bi znatno olakšala borbu protiv COVID-19.
Rješenje u pribavljanju materijala za učenje je u bržoj globalnoj razmjeni podataka iz cijelog svijeta in a tome se radi. Koliko će to brzo biti i kad će AI biti sposoban sa dovoljno velikom sigurnošću dijagnosticirati COVID-19 saznat ćemo, nadamo se uskoro.
Izvorni članak potražite ovdje.
Ostavite komentar