
OPREZ U GUŽVAMA: Lopov u Puli pokrao 89-godišnjakinju pa joj karticama podignuo stotine eura!
Džepne krađe najčešće se događaju na mjestima gdje se kreće veći broj ljudi te policija poziva građane na oprez.
13:51Prije 10 min02.07.2025
Zaklada Hrvatska kuća srca želi skrenuti pozornost građanima na brojne opasnosti za kardiovaskularne bolesnike, ali i zdravo stanovništvo, uslijed velikih vrućina i visokih temperatura.
Visoke temperature povećavaju opasnost za zdravlje, krvne žile se šire pa dolazi do promjene krvnog tlaka što može izazvati slabost i nesvjesticu. Zbog dehidracije smanjuje se cirkulacijski volumen i krv postaje gušća što može dovesti do zgrušavanja krvi ili tromboze.
Znojenjem se pak gube tekućina i elektroliti što može dovesti do iscrpljenosti i toplinskih grčeva. Kao posljedica prekomjernog izlaganja suncu može nastati toplinski udar kad se uz jako crvenu i toplu kožu javljaju glavobolja, ubrzano kucanje srca, ubrzano disanje, visoka tjelesna temperature i mučnina. Radi se o vrlo opasnom stanju i za zdrave osobe, a posebno za kronične bolesnike, djecu, osobe starije životne dobi, radnike koji rade na otvorenom.
Ono što je također vrlo opasno za srce su i nagle promjene temperatura, a iznimno je opasno na visokim temperaturama tražiti brzo osvježenje. Naime, prilikom naglog ulaska u hladno more ili rijeku može doći do naglog sužavanja krvnih žila srca što može izazvati infarkt miokarda i dovesti do srčanog zastoja.
„Važno je znati da se čak 80 % iznenadnih srčanih zastoja događa izvan bolnice, a s obzirom da zna-mo kako je u tim trenucima svaka sekunda važna, potrebno je da što više sugrađana prođe kroz edukaciju oživljavanja. Srčani zastoj je stanje u kojem srce prestaje pumpati krv.
Tijelo ostaje bez opskrbe kisikom i hranjivim tvarima i za nekoliko minuta osoba umre. Jedini postupak kojim se to može spriječiti jest brzo pozivanje hitne medicinske pomoći i započinjanje oživljavanja. Rana reanimacija i neodložna defibrilacija (unutar 1-2 minute) pokazala se kao učinkovita mjera s visokim postotkom preživljavanja ugroženih osoba“, naglasio je akademik Davor Miličić, upravitelj Zaklade Hrvatska kuća srca.
Treba biti oprezan prilikom velikih vrućina!
Zaklada Hrvatska kuća srca provodi projekt Oživi me od 2014. godine te se zalaže za uvođenje Nacionalnog programa u sklopu kojeg bi se edukacija postupka oživljavanja provodila u obrazovnim institucijama. Jednako tako, bilo bi korisno da se poveća broj dostupnih defibrilatora (AVD uređaja) na javnim mjestima, kao i broj građana laika koji znaju s njima upravljati jer se na taj način može spriječiti veliki broj smrti uslijed iznenadnog srčanog zastoja.
Na koji način kardiovaskularni bolesnici, ali i svi zdravi građani, mogu jednostavnim postupcima u-manjiti rizik za svoje zdravlje uslijed velikih vrućina objasnila je Ivana Portolan Pajić, dr. med., članica Upravnog odbora Zaklade Hrvatska kuća srca.
„U vrijeme velikih vrućina, dovoljno je ne izlagati se vrućinama između 11 i 17 sati, piti dovoljnu količinu vode, izbjegavati alkohol i kofein te tjelesne napore, savjetovati se s liječnikom oko terapije lijekovima, konzumirati laganu hranu i obavezno koristiti zaštiti faktor, pokrivalo za glavu te laganu i prozračnu odjeću“, poručila je Portolan Pajić.
Foto: Zaklada Hrvatska kuća srca
Ovaj svestrani glazbenik 2024. godine osvojio je Golden Moon nagradu za najboljeg DJ-a svijeta. Dobitnik je Grammy a za Best Dance/Electronic album na 64. dodjeli i prvi Južnoafrički DJ s rasprodanom dvoranom visoke klase – Madison Square Garden.
09:39Prije 4 h02.07.2025
U Istri su već zabilježeni slučajevi pregrijavanja pasa, a iz veterinarskih ambulanti upozoravaju vlasnike kućnih ljubimaca da izbjegavaju šetnje u najtoplijem dijelu dana i osiguraju dovoljno svježe vode.
08:39Prije 5 h02.07.2025
Poreč od 8. do 14. rujna postaje središte vrhunske gastronomije, sportskog ribolova i glazbenog spektakla uz nastupe velikih regionalnih glazbenih imena.
16:08Prije 21 h01.07.2025
Ovogodišnje izdanje GinIstre pratit će i iznimno atraktivan glazbeni program. U petak, 17. listopada, na pozornici će nastupiti popularna grupa Dalmatino, dok će u subotu, 18. listopada, festivalsko ozračje dodatno upotpuniti Marko Tolja.
16:04Prije 21 h01.07.2025
Hrvatska se može pohvaliti s jednim restoranom koji nosi dvije MICHELINOVE zvjezdice te s 12 restorana nositelja jedne prestižne MICHELINOVE zvjezdice, globalno najznačajnije i najprepoznatljivije gastronomske oznake.
14:51Prije 23 h01.07.2025
Od samog trenutka objave, pjesma je osvojila srca slušatelja zahvaljujući jedinstvenom spoju mladenačke energije Lima Lena te iskustva i prepoznatljivog glazbenog izričaja Alena Vitasovića.
13:45Prije 1 d01.07.2025
Ugovor o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji potpisan je u Bruxellesu 9. prosinca 2011. godine, a na današnji dan prije dvanaest godina to je napokon i ostvareno.
07:46Prije 1 d01.07.2025
Tacoor, čiji su članovi glazbenici različitih stilskih pozadina, već godinama istražuje granice žanrova, stvarajući svježu kombinaciju funka, hip-hopa i popa osamdesetih. Novi singl bavi se aktualnim pitanjem – sukobom ideologije nasilja i pacifizma, temom koja je danas možda važnija no ikad.
20:28Prije 1 d30.06.2025
Ostavite komentar